هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 4 آذر 1398
ساعت 00:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 22 خرداد 1398 ساعت 15:50 2019-6-12 15:50:26
شناسه خبر : 320637
منابع خبری اعلام کردند که دولت چین در راستای زمینه‌سازی برای مذاکرات بین‌الافغانی، معاون سیاسی طالبان را به دیدار از پکن دعوت کرده است.
منابع خبری اعلام کردند که دولت چین در راستای زمینه‌سازی برای مذاکرات بین‌الافغانی، معاون سیاسی طالبان را به دیدار از پکن دعوت کرده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه «ویسا»، دولت چین «ملاعبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان و هیئت مذاکره‌کننده این گروه را به دیدار از پکن دعوت کرده است.
 
این روزنامه نوشت: چین رهبران سیاسی طالبان را به دیدار از این کشور دعوت کرده است تا درباره مذاکرات صلح با این گروه رایزنی کند.
 
ظاهراً پس از بن‌بست در تلاش‌های صلح آمریکا در روند صلح افغانستان دولت چین تلاش می‌کند تا ابتکار عمل در روند صلح این کشور را در دست بگیرد.
 
اخیراً منابع نزدیک به طالبان گفته بودند که طالبان تمایلی به ادامه مذاکرات صلح با آمریکا ندارد، زیرا احساس می‌کند که هدف واشنگتن ایجاد چنددستگی در این گروه است.
 
از سوی دیگر، تلاش‌های روسیه نیز در راستای ترغیب طالبان به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح با رهبران احزاب سیاسی افغانستان نیز نتیجه‌ محسوسی نداشته است.
 
در آخرین نشست مسکو که به بهانه صدسالگی روابط دو کشور برگزار شده بود نمایندگان طالبان روی خوشی به رهبران سیاسی افغانستان نشان ندادند و این نشست بدون نتیجه پایان یافت.
 
خوشبینی‌هایی وجود دارد که ورود چین به معادلات صلح افغانستان به دلیل نفوذ گسترده این کشور بر پاکستان بتواند در راستای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح تأثیر‌گذار واقع شود.
 
طالبان هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده است، اما هیئت مذاکره‌کننده طالبان به رهبری «شیرمحمد عباس ستانکزی» دو سال پیش نیز از پکن دیدار کرده بود.