هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 6 ارديبهشت 1396
ساعت 22:30
به روز شده در :

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 18 فروردين 1389 ساعت 14:08 2010-4-7 14:08:31
شناسه خبر : 32058

بازنشستگان تامین اجتماعی در حال دریافت نخستین سود سهام عدالت خود به میزان 40 هزار تومان از طریق بانک‌های سپه و کشاورزی هستند.

به گزارش شبکه ایران، نخستین مرحله پرداخت سود سهام عدالت بازنشستگان تامین اجتماعی در سراسر کشور آغاز شد.

پیش از این، سازمان خصوصی‌سازی زمان آغاز پرداخت سود سهام عدالت بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و صندوق‌های دیگر به جز لشگری را از دهم بهمن‌ماه سال گذشته و براساس زمانبندی اعلام کرده بود که بخش کمی از آن در همان مقطع پرداخت شد.

"علی‌اکبر خبازها"، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی در گفت‌وگو با مهر ، از آغاز پرداخت سود سهام عدالت بازنشستگان تامین اجتماعی در سراسر کشور خبر داده است.

وی تصریح‌کرد: ادارات پست فرم‌های مربوطه را از طریق پست سفارشی به افراد مشمول برای مراجعه جهت دریافت سهام عدالت، ارائه می‌کنند.

افراد مشمول پس از دریافت نامه سفارشی اداره پست، باید در مدت پنج روز برای دریافت معرفی نامه به پست مراجعه کرده و پس از آن با در دست داشتن مدارک لازم و معرفی‌نامه به دو بانک عامل سپه و کشاورزی برای دریافت سود یک میلیون تومان سهام عدالت خود مراجعه کنند. البته بازنشستگان تامین اجتماعی اردیبهشت‌ماه سال گذشته برگه‌های سهام عدالت خود را دریافت کرده بودند.

بازنشستگان تامین اجتماعی و لشکری و کشوری جزو مشمولان مرحله سوم دریافت سهام عدالت هستند. بازنشستگان تامین اجتماعی برای نخسیتن‌بار است که سود سهام عدالت خود را که مربوط به عملکرد سال‌های گذشته است، دریافت می‌کنند.

اعتبار مورد نظر برای 3 میلیون و 260 هزار نفر از محل سود عملکرد سال 1386 به مبلغ 137 میلیارد تومان به حساب بانک‌های کشاورزی و سپه واریز شده بود.

دولت نهم به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه، اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و در راستای ایده عدالت گستری در جامعه «طرح توزیع سهام عدالت» را بعد از طی مراحل قانونی به اجرا در آورد.

دولت در این طرح درصدد است طی چند مرحله، 40 درصد سهام شرکت‌های دولتی قابل واگذاری به هر بازار را به دهک‌های پایین درآمدی با اولویت روستاییان و عشایر واگذاری کند و بهای آن را به صورت اقساطی و از محل سود این سهام، در طول 10 سال دریافت کند. میزان واگذاری سهام دولتی متناسب با امکانات دولت و تعداد اعضای تعاونی تعیین می‌شود.

مشمولان مرحله نخست واگذاری سهام عدالت، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران بدون درآمد و در مراحل بعدی بازنشستگان، کارمندان و سایر اقشار تا 6دهک جامعه را شامل خواهد شد. به دلیل اهمیت موضوع، ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت با هدف برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر فرایند واگذاری سهام عدالت، به ریاست رئیس جمهوری تشکل شد.

همچنین ستادهای استانی توزیع سهام عدالت که در محدوده یک استان به ریاست استاندارد تشکیل می‌شوند، در چارچوب اختیارات محول شده از طرف ستاد مرکزی، بر فرایند توزیع سهام در استان نظارت می‌کنند.

337 تعاونی عدالت شهرستانی در سراسر کشور تشکیل شده و پیش‌بینی می‌شود که در حدود 42 میلیون نفر عضو این تعاونی‌ها خواهند بود.

مهم‌ترین هدف این سهام، توزیع ثروت و توانمندسازی دهک‌های پائین جامعه برای حضور در اقتصاد است. اما در کنار این هدف، اهداف دیگری نیز دیده شده است. افزایش درآمد و قدرت سرمایه‌گذاری خانواده‌های کم درآمد، توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه، کاهش تصدیگری دولت، گسترش و افزایش بازار سرمایه، توزیع مدیریت دولتی بین بخش خصوصی، جلوگیری از انباشت سرمایه‌های دولت و ترویج فرهنگ سهامداری در کشور از دیگر اهداف طرح واگذاری سهام عدالت است. 

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت