هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 شهريور 1398
ساعت 23:23
به روز شده در :
سه شنبه 21 خرداد 1398 ساعت 16:35 2019-6-11 16:35:41
شناسه خبر : 320515
یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی پاکستان گفت: نشست اخیر اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس برای رسیدگی به بحران‌های منطقه و پایان دادن به هرج و مرج در خاورمیانه با شکست بدی روبرو شد.
 یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی پاکستان گفت: نشست اخیر اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس برای رسیدگی به بحران‌های منطقه و پایان دادن به هرج و مرج در خاورمیانه با شکست بدی روبرو شد.
 
دکتر «حسن عسکری رضوی» استاد دانشگاه پنجاب در مقاله‌ای با عنوان بحران‌های خاورمیانه و دیپلماسی که روز سه شنبه در روزنامه پاکستانی «دنیا» منتشر شد، افزود: در حقیقت نشست اخیر اعراب منطقه برای حمایت از منافع سعودی‌ها و اماراتی‌ها بود و نتوانست دستاوردی برای رفع دشمنی‌ها در خاورمیانه داشته باشد.
 
وی اظهار داشت: هدف اصلی از تشکیل شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با ایران تا جایی که این نهاد عربی دو دران جنگ ایران و عراق از رژیم صدام حمایت می‌کرد.
 
سروزیر سابق دولت انتقالی ایالت پنجاب پاکستان گفت: پس از نشست اخیر اتحادیه عرب و نشست شورای همکاری خلیج فارس، اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی نیز برگزار شد اما به رغم اتهامات جدایرانی شاه سعودی اور تلاش دیگر اعراب برای استفاده از جایگاه سازمان همکاری اسلامی برای منافع شخصی، این اجلاس روی مسائل فلسطین و جهان اسلام متمرکز شد.
 
وی افزود: امروز دولت‌هایی در کشورهای عربی و اسلامی در منطقه روی کار هستند که حامی و محافظ منافع آمریکایی‌ها هستند به همین دلیل کاخ سفید نیز درصدد است تا با استفاده از حاکمان عربی ایران را تحت فشار قرار دهد.
 
حسن عسکری رضوی اظهار داشت: آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های از قبل لغو شده را دوباره اعمال کردند و این روزها نیز با تشدید حضور نظامی خود در خلیج فارس به فکر ارعاب جمهوری اسلامی ایران است.
 
اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی دهم خرداد امسال با صدور بیانیه‌ای به کار خود در مکه پایان داد و از قدس و جولان به عنوان اراضی اشغالی عربی نام برد.
 
به گزارش رسانه‌های عربی، در این بیانیه تاکید شده که هرگونه تصمیم غیرقانونی و غیرمسئولانه که قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت بشناسد، مردود است.
 
سازمان همکاری اسلامی همچنین بر بسیج امکانات در حمایت از تشکیلات خودگردان فلسطین برای ادامه فعالیت‌های آن تاکید کرد.
 
نخست وزیر پاکستان در حاشیه این اجلاس با ولیعهد سعودی، رؤسای جمهوری مصر و افغانستان دیدار کرد.
 
منبع:ایرنا