هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 15 شهريور 1398
ساعت 15:58
به روز شده در :
سه شنبه 21 خرداد 1398 ساعت 14:52 2019-6-11 14:52:15
شناسه خبر : 320463
یک رسانه آمریکایی اسناد جدیدی از حمایت مالی و تسلیحاتی و مستشاری عربستان و امارات از شورای نظامی سودان در سرکوب تظاهرات مردمی منتشر کرد.
یک رسانه آمریکایی اسناد جدیدی از حمایت مالی و تسلیحاتی و مستشاری عربستان و امارات از شورای نظامی سودان در سرکوب تظاهرات مردمی منتشر کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اشاره به مناسبات محمد حمدان حمیدتی نایب رئیس شورای نظامی سودان با عربستان و امارات، مستنداتی از برخی کانال‌های حمایتی عربستان و امارات از نیروهای واکنش سریع شورای نظامی در این کشور را منتشر کرد.
 
این روزنامه در گزارش خود در خصوص تحولات سودان، بعد از سرکوب اعتراضات مردمی نوشت که فرمانده نیروهای واکنش سریع یعنی محمد حمیدان که نایب رئیس شورای نظامی سودان نیز هست، در حال حاضر قوی‌ترین فرد در این کشور به شمار می‌رود. این در حالی است که ریاست شورای نظامی بر عهده عبدالفتاح البرهان قرار دارد.
 
این روزنامه می‌افزاید که رهبران عربستان و امارات حمایت‌های مالی و تبلیغاتی گسترده‌ای را به نیروهای واکنش سریع سودان داده‌اند و دستوراتی را نیز به او داده‌اند. این در حالی است که وی یکی از متهمان جنایت کشتار جمعی در دارفور به شمار می‌رود.
 
گزارش مذکور در عین حال به استقرار خودروهای زرهی اماراتی در خیابان‌های خارطوم اشاره می‌کند که زیر نظر نیروهای واکنش سریع شورای نظامی این کشور فعالیت می‌کنند. یک خلبان سابق سودانی نیز اعلام کرد که هواپیماهای ترابری عربستان و امارات تجهیزات و محموله های سلاح را در فرودگاه خارطوم پیاده کرده‌اند.
 
این روزنامه همچنین به نقل از منابع پزشکی در بیمارستان اعلام کرد که تعدادی از زنان سودانی در جریان سرکوب تظاهرات مردمی در خارطوم مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.
 
نیروهای امنیتی سودان روز دوشنبه سه نفر از رهبران گروه «الحرکة الشعبیة لتحریر السودان» به نام‌های «یاسر عرمان»، «مبارک اردول» و «خمیس جلاب» را به سودان جنوبی تبعید کردند.
 
از سوی دیگر «نافرمانی فراگیر مدنی» در سودان از روز یکشنبه در خارطوم پایتخت و شماری از دیگر شهرهای سودان آغاز شده و روز دوشنبه برای دومین روز متوالی ادامه یافت.
 
این نافرمانی مدنی در واکنش به کشتار هفته گذشته است که نیروهای وابسته به شورای انتقالی نظامی به میدان تحصن معترضان در خارطوم حمله کردند و طی آن بیش از صد نفر جان باختند و بیش از پانصد نفر مجروح شدند.