هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 23 بهمن 1398
ساعت 15:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 13:04
يكشنبه 19 خرداد 1398 12:08 ساعت
2019-6-9 13:04:12
شناسه خبر : 320179
یک رسانه غربی اعلام کرد: سفر نخست وزیر اتیوپی به سودان با هماهنگی مقامات آمریکایی انجام شده است.
یک رسانه غربی اعلام کرد: سفر نخست وزیر اتیوپی به سودان با هماهنگی مقامات آمریکایی انجام شده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، نظامیان سودانی هفته گذشته به اعتصاب کنندگان در خارطوم حمله کردند که در اثر آن 118 نفر جان خود را از دست دادند و حدود 500 نفرهم زخمی شدند. به دنبال این حمله معارضان خواستار سرنگونی شورای نظامی سودان شدند و روند سیاسی در این کشور عملا به بن بست رسید.  نخست وزیر اتیوپی صبح جمعه وارد خارطوم شد تا میان دو طرف میانجیگری کند. در پایان سفر " ابی احمد " به سودان هیئت دیپلماتیک اتیوپی این سفر را مثبت ارزیابی کرد.
 
روزنامه السودانیه در شماره امروز خود به نقل از سایت اینترنتی خبرگزاری بلومبرگ نوشت: سفر نخست وزیر اتیوپی به خارطوم پس از گفت وگوی تلفنی او با معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آفریقا صورت گرفت.
 
" ابی احمد " در سفر به خارطوم  با رئیس شورای نظامی سودان به گفت وگو نشست و ژنرال " عبدالفتاح برهان" از مذاکره با معارضان استقبال کرد.  معارضان سودانی نیز پیش شرط هایی  برای از سرگیری مذاکرات با شورای نظامی تعیین کردند که از جمله آنها اعتراف نظامیان به کشتار اعتصاب کنندگان در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح سودان در خارطوم است.
 
به نوشته روزنامه های سودانی،  چند نفر از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر پس از مذاکره با نخست وزیر اتیوپی توسط نیروهای امنیتی سودان دستگیر شدند. احزاب و گروه های سیاسی سودان درباره پیامدهای منفی این اقدام به شورای نظامی هشدار دادند و خواستار آزادی افراد مذکور شدند.
 
در همین حال،  اتحادیه صنفی مشاغل از مردم خواسته است از امروز نافرمانی مدنی خود را در خارطوم و سایر شهرهای سودان شروع کنند و این روند ادامه پیدا کند تا زمانی که شورای نظامی مجبور شود، قدرت را به یک دولت مدنی واگذار کند.
 
به گفته معارضان بسیاری از سازمان ها و موسسات که ارائه کننده خدمات اصلی و زیربنایی هستند، درکنار سایر شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی اعلام کرده اند: همراه با مردم در این نافرمانی مدنی شرکت خواهند کرد.