هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 9 اسفند 1398
ساعت 14:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 10 خرداد 1398 ساعت 14:32
جمعه 10 خرداد 1398 14:19 ساعت
2019-5-31 14:32:48
شناسه خبر : 319477
پژوهشگران حوزه فلسطین رواج فیلم هایی با ژانر وحشت سربازان اسرائیلی از نیروهای مقاومت منطقه را بررسی کردند.
پژوهشگران حوزه فلسطین رواج فیلم هایی با ژانر وحشت سربازان اسرائیلی از نیروهای مقاومت منطقه را بررسی کردند.

به گزارش رجانیوز، ویژه برنامه «عصر» نادر طالب زاده شب گذشته با موضوع آزادی از شبکه افق پخش شد. سهیل کثیری نژاد و مهدی شکیبایی با حضور در این برنامه آخرین تحلیل ها از وضعیت فلسطین را مطرح کردند.

شکیبایی در این برنامه گفت: امام خمینی مردم را محور قرار داد تا ارتباط بین ایران و فلسطین برقرار کند. موضوع روز قدس مطرح شد تا بسیج مردمی برای حمایت از آزادی فلسطین مطرح شود. دشمن از همان زمان وارد کارزار پیشگیری شد. جنگ و تحریم علیه ایران راه انداختند اما باز هم نشد و این گفتمان پیش رفت. حدود 320 شبهه را در این سال ها درباره روابط ما با مقاومت منطقه و فلسطین مطرح کرده و در ذهن ها جانمایی کرده اند.

وی افزود: دو نظر سنجی در سال 96 در تهران و در سال 97 در کل کشور راجع به فلسطین انجام دادیم. در این دو نظرسنجی سوالات متعددی مطرح شد تا ببینیم ذائقه مردم در موضوع حمایت از فلسطین چگونه است. یکی از مهم ترین پرسش ها این بود که آیا با سیاست ایران مبنی بر به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی موافقند؟ 74% از مردم کاملا موافق بودند.

کثیری نژاد پژوهشگر زبان عبری در ادامه برنامه صحبت کرد. کثیری نژاد گفت: زبان عبری در ایران مغفول بوده است، حتی یک رشته دانشگاهی هم ندارد. ما رشته مطالعات اسرائیل هم نداریم. تولید ادبیات هر حوزه ای باید از دل دانشگاه در بیاید اما حالا همه این ادبیات از محافل خودجوش و مردمی شکل گرفته است. کتابخانه دانشگاه حیفا از کتاب های فارسی زبان به اندازه نصف یک زمین فوتبال است؛ این گزارش را من در تلویزیون اسرائیل  دیدم. ضرورت دارد روی زبان عبری کار کنیم تا هدف دشمن را بشناسیم و آثار تبلیغی سو را دفع کنیم.

شکیبایی در ادامه صحبت هایش راجع به شبهات فلسطین سخن گفت. او گفت: موضوع فروش زمین های فلسطینی یکی از شبهات جا افتاده است که مثلا می پرسند وقتی خود فلسطینی ها زمین هایشان را فروخته اند، چه لزومی دارد که ما دنبال رهایی این زمین ها برویم؟ این یک شبهه و سوال غلط انداز است. ممکن است زمینی فروخته شده باشد اما همان زمین ها در روزهایی فروخته شده که قیمومیت فلسطین به عهده انگلستان بوده است. انگلستان یک تلاش ریشه ای برای ایجاد وطن جعلی یهودیان داشته است. از 1917 نقش انگلیس را در ایجاد اسرائیل با انتشار اعلامیه بالفور می بینیم اما همین انگلیس به تشکیل رژیم صهیونیستی در سازمان ملل رای ممتنع می دهد. بخش عمده زمین های فلسطین با فرمانداری انگلستان به یهودی ها واگذار شد نه فروش ملک و املاک توسط مردم عادی. اگر زمینی هم فروخته شده توسط ملاکانی بوده که اصالتا لندن نشین بودند و ییلاقشان فلسطین بوده است.

سولماز اژدری دانشجوی علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا بصورت تلفنی روی خط برنامه آمد. اژدری گفت: بر اساس نظر سنجی گالوپ در سال 2014، جوانان آمریکایی به شدت از فلسطینی ها حمایت می کنند. یکی از علت ها آگاهی بخشی جوانان مسلمان بوده و علت دیگر جنبش های اجتماعی فعال بوده است. طبقه متوسط تحصیل کرده هم تا حدودی از موضوع فلسطین اطلاع دارند اما علت مهمی که باعث غفلت آگاهی ها در میان آمریکایی ها شده، نوع پوشش رسانه های جریان اصلیست که عمدتا تلاش آنها وارونه نشان دادن جنایت های رژیم صهیونیستی است.

اژدری ادامه داد: از زمان روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، منتقدان سیاست های رژیم صهیونیستی قوت گرفتند و پرتلاش شدند. مخالفان موضوع معامله قرن در آمریکا بسیارند و حتی اساتید دانشگاه من در کالیفرنیا هم جزو منتقدان جدی این سیاست برای حل موضوع فلسطین هستند. در شرق آمریکا حساسیت بیشتری روی موضوع فلسطین وجود دارد چون جمعیت تحصیل کرده در این مناطق بیشتر است اما در نواحی مرکزی خیلی از افراد اطلاعی از این جنایت ها ندارند.

کثیری نژاد در ادامه برنامه راجع به فیلم ها و سریال های رژیم صهیونیستی صحبت کرد. او گفت: سریال «فاصله تماس» حدود هشت سال پیش ساخته و پخش شد. در اسرائیل حدود 180 شبکه دیجیتال وجود دارد که فقط 14 شبکه در حوزه کودک و نوجوان فعالند. این فضای رسانه ای باعث می شود تا مخاطب اسرائیلی نیازی به رسانه‌های دیگر در حوزه های مختلف فیلم، سریال، مستند و ... نداشته باشد. سریال «فاصله تماس» شکاف های اجتماعی در اسرائیل را بررسی می کند. شکاف بین مذهبی ها و غیر مذهبی را بررسی می کند، شکاف بین مهاجران و یهودیانی که در ابتدا بودند را نشان می دهد.  شکاف بین یهودی های شرقی و غربی را نشان می دهد و شکاف دیگر یعنی شکاف نسلی را نشان می دهد. این شکاف ها جدیست و وجود دارد. تعدادی از فیلم های اسرائیلی در شبکه های آمریکایی پخش شده است اما صنعت فیلمشان اصلا قابل قیاس با هالیوود نیست. آنها در جشنواره کن هم فیلم فرستادند و حتی از وضعیت حاکم اسرائیل به زبان هنری انتقاد کردند. ژانر وحشت و ترس از غلبه مقاومت یکی دیگر از مواردی است که در فیلم های رژیم صهیونیستی رواج پیدا کرده است. چند سال پیش فیلمی ساختند از ژنرال ایرانی در روسیه که توسط موساد دزدیده شده است اما در ادامه ،موساد از وحشت واکنش ایران اعلام می کند که این کار نیروهای خودسر بوده و نه کار برنامه ریزی شده توسط دولت صهیونیستی! حتی در فیلم هم نمی‌خواهند مسئولیت مقابله با ایران را برعهده بگیرند و می گویند اگر روزی چنین اتفاقی افتاد آن را پای اسرائیل ننویسید و نابودمان نکنید.

انتهای پیام/