هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 21 مرداد 1399
ساعت 12:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 خرداد 1398 ساعت 17:06
پنجشنبه 9 خرداد 1398 16:59 ساعت
2019-5-30 17:06:42
شناسه خبر : 319473
 اگر مقصری وجود داشته باشد فردی است که تقوای مقاومت دربرابر وسوسه را نداشته و انقدر کارنامه‌ش سنگینی بوده که به جای طلاق یا مقابله عمومی، در دو راهی خودکشی یا قتل زن ناسازگارش قرار گرفته است.
اگر مقصری وجود داشته باشد فردی است که تقوای مقاومت دربرابر وسوسه را نداشته و انقدر کارنامه‌ش سنگینی بوده که به جای طلاق یا مقابله عمومی، در دو راهی خودکشی یا قتل زن ناسازگارش قرار گرفته است.
گروه سیاسی - رجانیوز: یکی از روایت‌های جدی که این ایام از اهالی رسانه‌های اصلاح‌طلب برای تطهیر قتل توسط محمدعلی نجفی شنیده می‌شود، پرستو خوانی همسر دوم و مقتول وی، میترا استاد است. در این سطور تنها چندگزاره‌ی منطقی را درباره‌ی این استدلال بیان می‌شود.
 
سیاست عرصه‌ پر تنش و مسئولیتی است و برخلاف ثروت، عرصه قدرت محدودیت‌هایی به افراد تحمیل می‌کند. نقل مشهوری است که می‌گویند برای دوام آوردن در سیاست باید زیپ شلوار و جیب‌تان و حتی در اکثر مواقع زیپ دهانتان را بسته نگه دارید.
 
‏بیایید ادعای پرستو بودن میترا استاد را بپذیریم؛ فارغ از اینکه جَلد کدام نهاد یا جریان داخلی یا خارجی است. پرستو بهرحال به دنبال آشیانه‌ای بوده؛ جلد بودن پرستو از گناه آشیانه کم می‌کند؟ زمان قضاوت رابطه‌ی این دو، فرقی می‌کند صید/صیاد پرستو بوده یا زنی لوند، زنی سایکوپت یا فریبکاری به دنبال ثروت آقای آشیانه؟ مهم این است که رفیق ما در اصل ماجرا واداده است.
 
‏خبر ازدواج نجفی با میترا استاد، بعد از استعفا از شهرداری منتشر شد. اگر او پرستو بود، بعد از به ابتذال کشیدن نجفی و پایان دادن به عمر سیاسی‌اش، ازدواجش چه کارکرد امنیتی داشته؟ خصوصا که به دلیل سن زیاد نجفی، توفیق سیاسی خاصی در انتظارش نبود.
 
‏آنچنان که از روایت‌ها برمی‌آید نجفی جوری تحت فشار میترا استاد بوده که نه تنها به ازدواج با او تن داده که جایی چاره‌ای جز خودکشی ندیده است. نجفی خودش می‌گوید که این پرستو همیشه او را کتک می‌زده! می‌گوید این پرستو اجازه رفت و آمد با خانواده اولش را به او نمی داده! یعنی پرستوها اینقدر قدرت دارند؟! او که ادعای پاک‌دستی و ضدفساد داشت، از چه انقدر هراس داشت که به خودکشی تن بدهد؟ اگر چالش با نظام سیاسی بوده زندان و مجازات در تقابل با نظام، موثرتر، افتخارآمیزتر و معقول‌تر از خودکشی یا قتل نبود؟ مگر میترا استاد از او چه می‌دانسته؟
 
‏حق طلاق در ایران قانونا در اختیار مرد است. به ادعای نجفی پیشنهاد پرداخت مهریه برای طلاق را داده؛ یعنی استطاعت مالی ۱۳۶۲ سکه را هم داشته است. اگر ریگی در کفش و هراسی از میترا استاد نداشته چرا به جای استفاده از حق طلاق، به او التماس می‌کرده است؟
 
‏روایت پیرمرد از همسر جوانش زنی روان‌پریش است؛ خود او نیز با خودکشی‌اش عدم تعادل روانی‌اش را نشان داده. چرا ادعای ارتباط با نهادهای امنیتی را حربه‌ی روان‌پریشانه‌ی میترا برای آزار نجفی ندانیم؟ یا توهم‌های پیرمردی روان‌رنجور که در جست‌وجوی دلایل شکستش بوده است؟
 
‏اگر میترا استاد، پرستو و محمدعلی نجفی در حال تقابل با یک جریان سیاسی/امنیتی بوده است، چرا نجفی این موضوع را علنی و علیه آن سیستم سیاسی/امنیتی استفاده نکرده است؟
 
‏خودمان را جای نجفی بگذاریم؛ فرض کنیم همسری ناسازگار داریم چرا به جای طلاق باید او را بکشیم؟ فرض کنیم پرستو است، چرا به جای دوری یا اعتراض علنی باید او را بکشیم؟ جز اینکه چیزهایی داریم که نمی‌خواهیم افشا شود؟ آن‌ چیزها چیست؟ این یعنی شهرداری که با رای تمام اعضای شورای شهر انتخاب شده، آن سیاستمدار پاک و شجاعی نبوده که معرفی می‌شد.
 
‏نجفی قانونا حق و مجوز حمل سلاح نداشته است؛ با همین گزاره ساده، قضاوت شما از نگهداری پنهانی سلاح گرم توسط این مدعی پاک‌دستی و اصلاح‌طلبی چیست؟ آیا برخلاف روایتش، برنامه‌ریزی قبلی برای قتل داشته است؟
 
‏برخلاف ادعای جماعتی که پروژه این پرستو بعد از اقدامات افشاگرانه نجفی شروع شده است؛ به شهادت بعضی کارکنان دفتر شهردار از اوایل فعالیت نجفی به عنوان شهردار، میترا استاد با لکسوس شاسی بلندی به شهرداری می‌آمده و در معاشرت با نجفی بوده است.
 
خلاصه آنکه اگر مقصری وجود داشته باشد فردی است که تقوای مقاومت دربرابر وسوسه را نداشته و آنقدر کارنامه‌اش سنگین بوده که به جای طلاق یا مقابله عمومی، در دو راهی خودکشی یا قتل زن ناسازگارش قرار گرفته است. پس از وی، شورای شهری است که علی‌رغم انذار هم‌حزبی‌های کارگزارانی و نهادهای مسئول طرف را با رای قطعی و جمعی در آن جایگاه نشاند.
 
بعد از ایشان اگر مقتول نه یک زن بد‌اقبال یا سایکوپت یا فرصت‌طلب، بلکه پرستو بوده باشد، اعزام کننده‌ی آن در این شرایط مسئول است. 
 
علاوه بر این از هر کس که با سیستم اداری و مالی شهرداری تعامل داشته است سئوال کنید، اذعان می‌کند که برای ارسال همچین پرستویی، پیمانکاران و سوداگران شهری با اهداف تجاری-اقتصادی انگیزه‌ی بیشتری از نهادهای امنیتی یا رقبای سیاسی داشتند.
 
نجفی بیمار بود و کهولت سن جدی داشت؛ عملا آینده سیاسی طولانی‌ای مانند ریاست‌جمهوری در انتظارش نبود که ارزش همچین بازی پیچیده‌ای داشته باشد. در عمل هم متزلزل‌ترین و ناکارآمدترین شهرداری بود که تهران در این سالها به خود دیده؛ خصوصا با تنش جدی‌اش با کارگزاران و رئیس شورا، زمین‌زدنش همچین سناریوی پیچیده‌ای نمی‌خواست.