هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 خرداد 1398 ساعت 15:52
يكشنبه 5 خرداد 1398 15:47 ساعت
2019-5-26 15:52:53
شناسه خبر : 319161
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که مساله حجاب از یک موضوع صرفا مذهبی فراتر رفته است، گفت: دشمنان از این طریق نظام را نشانه گرفته اند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که مساله حجاب از یک موضوع صرفا مذهبی فراتر رفته است، گفت: دشمنان از این طریق نظام را نشانه گرفته اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رسا، حضرت آیت الله مکارم شیرازی در سخنرانی خود در شب قدر که در مسجد مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) برگزار شد، با اشاره به مشکلات کشور گفت: ما امروز در کشور مشکلات زیادی داریم، شرایط جامعه از نظر دشمنان داخلی و خارجی و مشکلات اقتصادی و فرهنگی خاص است.
 
وی اضافه کرد: برخی تنها صحبت از مسائل اقتصادی می کنند؛ در حالی که نباید از مسائل فرهنگی غافل شویم؛ مسائل بدحجابی و بی حجابی آن هم در قم بلای بزرگی است.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که مساله حجاب امروز از یک موضوع صرفا مذهبی فراتر رفته و به یک مساله سیاسی برای مقابله با اصل نظام تبدیل شده است، اظهار داشت: بارها تاکید کرده ایم که مساله بدحجابی بویژه در قم یک مساله فرعی و حاشیه ای نیست؛ دشمن از این طریق می خواهد به اصل نظام ضربه بزند؛ امیدواریم مسؤولان این موضوع را جدی بگیرند و به فکر باشند.
 
دعا به درگاه خدا از بهترین اعمال در لیالی قدر است
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با تبیین فضیلت شب قدر، اظهار کرد: واقعیتی در این شب نهفته است که این شب را بسیار ارزشمند کرده است.
 
وی یکی از بهترین اعمال در شب های قدر را دعا به درگاه خدای متعال دانست و تصریح کرد: در شب های قدر باید امیدوار به استجابت دعاها باشیم.
 
این مرجع تقلید در ادامه به شرایط پذیرش دعا اشاره کرد و گفت: نخستین شرط توبه از گناه است، تا قلب انسان صاف و روح انسان پاک نشود دعا کردن به این سادگی نخواهد بود.
 
وی حقیقت توبه را بازگشت به سوی خدا دانست و گفت: انسان باید توجه داشته باشد که با هرگناهی هم که مرتکب شده نباید از درگاه رحمت او نا امید شد.
 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم اضافه کرد: هرگناهی اگر آداب توبه در آن باشد مورد غفران و رحمت خدای متعال قرار می گیرد.
 
وی افزود: یکی از مناجات های حضرت امام سجاد(ع) مناجات توبه کنندگان است که در بخش هایی از این مناجات حضرت می فرمایند ای بندگان بدانید که خداوند دری به سوی عفوش گشوده است که نام اش توبه است و شما را دعوت به وارد شدن از آن درب می کند و چقدر بی سعادت هستند افرادی که این دعوت را بشنوند و از این در داخل نشوند.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به روایتی از مولا علی(ع) پشیمان شدن از گناه، برنگشتن به سمت گناه و ادای حق مردم را از مهم ترین عوامل پذیرش توبه برشمرد و گفت: اگر کسی اموال مردم بی گناه و بیت المال را برده است یقینا نمی تواند امید به پذیرش توبه داشته باشد.
 
شرایط پذیرش توبه
 
وی به جا آوردن قضای واجبات را از دیگر شرایط پذیرش توبه ذکر و تصریح کرد: کسی که توبه می کند باید با کارهای خوب گذشته را جبران کند؛ همه باید بدانند توبه لوازمی دارد و برای پذیرش آن بایستی ملتزم به این شروط بود.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که شب قدر شب دعا و مقدمه دعا توبه است، همگان را به بهره گیری حداکثری از این فرصت ارزشمند توصیه کرد.
 
مردم برای حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی دعا کنند
 
این مرجع تقلید گفت: خوشا به حال کسانی که از نورانیت و معنویت این شب ها استفاده کنند و توبه واقعی شامل حال شان شود و شخصیت تازه ای پیدا می کنند.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان از عموم مردم خواست برای حل مشکلات اقتصادی، مسائل فرهنگی و مشکلاتی که دشمنان ایجاد کرده اند در شب های پر خیر و برکت قدر دعا کنند.