هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 22 شهريور 1398
ساعت 15:19
به روز شده در :
يكشنبه 5 خرداد 1398 ساعت 15:29 2019-5-26 15:29:26
شناسه خبر : 319150
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت ما موظف هستیم بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری آسیب‌های اجتماعی را بررسی و برطرف کنیم.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت ما موظف هستیم بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری آسیب‌های اجتماعی را بررسی و برطرف کنیم.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در دومین سخنرانی از سلسله سخنرانی‌های خود در امامزاده علی‌اکبر چیذر گفت: در معارف اسلامی برخی از زمان‌ها و مکان‌ها از قوّت و منزلت بالایی برخوردار است، روز و شب جمعه، اول ماه ها، ایام تشریق در ماه‌ها، نیمه ماه، آخرماه، ماه رجب و ماه رمضان ماه‌هایی هستند که در ادله ما آمده است از لحاظ زمانی داری قدرت، قوت و توانایی هستند که می توانند تاثیر بیشتری روی انسان بگذارند.
 
وی ماه مبارک رمضان را یکی از مهم‌ترین ماه‌ها و با قوت‌ترین آنها دانست و افزود: در میانه رمضان 10 شب آخر مهم است و در این میانه شب‌های قدر مهم‌ترین شبها و با اهمیت ترین آنهاست. آن خدایی که به زمان قدرت داده به ما هم یاد داده در این زمان توجه تام به او کنیم تا به قدرت و منزلت دست پیدا کنیم. ما در زندگی خودمان فرصت‌هایی را می‌بینیم که در آن فرصت‌ها پیروز شده‌ایم و این فرصت را با چیز دیگری عوض نمی‌کنیم و خداوند فرموده قدرت شب‌های قدر بالاتر از 80 سال است و ما نباید این شب‌ها را به سادگی از دست بدهیم.
 
حجت‌الاسلام خاموشی یادآور شد: برخی اعمال قابلیت دارد ما را از یک موانعی عبور دهد و اگر استغفار کنیم، صدقه دهیم و توبه کنیم وضع‌مان تغییر می‌کند. اگر انسان شهید شود خداوند می‌گوید با قطرات خونش تمامی گناهانش بخشیده می‌شود چون شهید در راه خدا جهاد کرده است و عملش بسیار بالا و ارزشمند است.
 
وی اظهار کرد: اینکه اعدادی در سوره قدر مبنی بر برابری آن با هزار ماه و یا 80 سال آمده آیا فقط عدد است یا مبالغه است؟ باید بگویم که عدد است و در واقع از هزار ماه برتر است. یک مقایسه‌ای با نزول و عروج کنم: در شب قدر آمده است «تَنزَّلُ الْمَلَئکَةُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبهِّم مِّن کلِ أَمْرٍ» در اول سوره معارج آمده است: سَأَلَ سَائِلٌ بِعَذَابٍ وَاقِعٍ (1) لِّلْكَافِرِینَ لَیْسَ لَهُ دَافِعٌ (2) مِّنَ اللَّهِ ذِی الْمَعَارِجِ ؛ خداوند خیلی بلندمرتبه است؛ تَعْرُجُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ إِلَیْهِ فِی یَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَةٍ؛ در آن روز ملائکه و روح به سمت خداوند بالا می‌روند که آن روز با 50 هزار سال برابری می‌کند.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در اعمال شب قدر مستحب است که 100 رکعت نماز بخوانیم، حساب عالم خلقت بی‌حکمت نیست و در شأن نزول سوره تبارک 13 روایت آمده که امام صادق (ع) می‌فرماید: قبل از اینکه بخوابید این سوره را قرائت کنید تا صبح پیوسته در امان الهی هستید و در روز قیامت تا زمانی که وارد بهشت شوید در امان الهی خواهید بود. برداشت مادی انسان‌ها این است که خداوند ما را بزرگ داشت اما اگر روزی آنها محدود شد می‌گویند خداوند به ما توجه نمی‌کند؛ دنیا صرفا جای اکرام‌هایی نیست که از خداوند متعال طلب کنید، دنیا جای آزمایش الهی است و کسی که ایمان و عمل صالح دارد همیشه مورد توجه الهی قرار دارد.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به آیه 44 سوره کهف بیان کرد: «هُنالِكَ الْوَلایَةُ لِلَّهِ الْحَقِّ» کسی که در پی خداوند حرکت کند راه حق و حقیقت را پیموده است و «هُوَ خَیْرٌ ثَواباً وَ خَیْرٌ عُقْباً» این نتیجه و عاقبت به خیری دارد که بیشترین ثواب را به او می‌دهند «الْمالُ وَ الْبَنُونَ زینَةُ الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ الْباقِیاتُ الصَّالِحاتُ خَیْرٌ عِنْدَ رَبِّكَ ثَواباً وَ خَیْرٌ أَمَلاً» زن و فرزند و مال زینت حیات دنیا است و آنچه نزد خداوند باقی می ماند بهتر است. هرچه خود را به معیار بندگی نزدیک کنیم به خداوند نزدیک‌تر خواهیم شد، باید به دستور خداوند عمل کنیم و منتظر پاداش و توجه مردم نباشیم.
 
رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه باید در جهت رفع مشکلات مردم و مستمندان فعالیت کنیم، افزود: از برکات هیأت‌های مذهبی این است که به نیازمندان کمک کنند و پول های خرد و کلان باید در راه برطرف کردن مشکلات مردم به کارگیری شود.بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری باید آسیب‌های اجتماعی را بررسی و آنها را برطرف کنیم و در این راستا همه وظیفه داریم. نیت ما باید صادق باشد و برای خدا کار کنیم؛ انسان باید مانند شهدا بر عمل صالح بماند، شهدا هیچ وقت مغرور نشدند و تنها در راه الهی قدم برداشتند؛ شهید حججی آرزو داشت مانند امام حسین(ع) به شهادت برسد و به آرزوی خود رسید.
 
وی با بیان اینکه نیت بالاتر از عمل است چون شاکله عمل به شمار می‌رود، گفت: برخی افراد می‌گویند افراد هیأتی عوام هستند اما بسیار اشتباه می‌کنند، نیروهای هیأتی چون تشخیص بهتری دارند بیشتر می‌فهمند؛ کسی که دنبال خداوند حرکت کند حکیم‌تر است اما کسی که از خداوند فاصله بگیرد عاقل نیست. همه باید در انجام کار خیر و رسیدن به تقرب الهی از یکدیگر سبقت بگیریم.