هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 خرداد 1398 ساعت 15:18
يكشنبه 5 خرداد 1398 15:05 ساعت
2019-5-26 15:18:38
شناسه خبر : 319143
مصر به‌دلیل ترس از پیامدهای تشکیل ناتوی عربی خروج خود را از آن اعلام کرد و به عربستان و آمریکا هشدار داد که درباره تشکیل آن تجدید نظر کنند.
مصر به‌دلیل ترس از پیامدهای تشکیل ناتوی عربی خروج خود را از آن اعلام کرد و به عربستان و آمریکا هشدار داد که درباره تشکیل آن تجدید نظر کنند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از پایگاه خبری الخلیج الجدید، قاهره چند هفته قبل به ریاض و واشنگتن هشدار داد که مشارکت خود را در برنامه آمریکایی- عربستانی برای تشکیل ائتلاف ناتو عربی در مقابله با ایران به تعویق بیندازند.
 
بر اساس این گزارش، این به معنای این است که ناتو عربی تنها در مرحله ابتدایی باقی مانده است؛ زیرا مصر بزرگترین و قدرتمندترین کشور عربی است.هرچند رسانه های مصری این خبر را به طور رسمی تایید نکرده اند، اما تعدادی از روزنامه های مصر درباره آن به بحث پرداخته اند.
 
مقالاتی که توسط چندین نویسنده مصری منتشر شده است، تفسیرهای مختلفی را در مورد این که چرا عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر این تصمیم را گرفته است، ارائه می دهد.
 
یکی از این دلایل عدم اعتماد وی به محمدبن سلمان ولیعهد عربستان و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکاست.
 
گزارش های مختلف از منابع مصری از تردید رئیس جمهور مصر درباره پیروزی دوباره ترامپ در انتخابات خبر می دهند. هم چنین ترس هایی وجود دارد مبنی بر این که یک رئیس جمهور دموکرات برسرکار بیاید و این پروژه را لغو کرده و به سیاست های دوره اوباما رئیس جمهور سابق ایالات متحده در راضی کردن ایران بازگردد.
 
مصر هم چنین از بن سلمان پادشاه کنونی عربستان نیز احساس رضایت ندارد و به نظر می رسد که سیسی و مشاورانش او را متهور می دانند، سیسی و مقامات بنیاد سیاسی مصر معتقدند که وی تصمیمات نامناسب و شتاب زده می گیرد.
 
دلیل دوم این است که مصر برعکس عربستان و ائتلاف آن در امارات، ایران را تهدید وجودی نمی دانند. فرماندهی ارشد مصر معتقد است دلیلی برای مخالفت کامل با تهران وجود ندارد. مصر می ترسد که ترامپ و بن سلمان با تصمیمات شتاب زده خود موجب بروز جنگ شوند که در این صورت مصر بیشترین خسارت را متحمل می شود.
 
مصر معتقد است که اتیوپی و سودان که بر بخش های بالایی نیل مسلط هستند، مهم ترین چالش های امنیت ملی به شمار می آیند. هردو کشور برنامه های بلندمدتی برای تاسیس ایستگاه های برق آبی بر بخش هایی از این رود دارند.
 
دلیل سوم نوارغزه است که تحت سیطره جنبش حماس که به عنوان یکی از بال های اخوان المسلمین در فلسطین به شمار می رود، است. سیسی اخوان المسلمین در مصررا به طرز بی رحمانه ای مورد آزارو اذیت قرار داده و در آرزوی خروج حماس از نوار غزه است.
 
ناتو عربی بدون مشارکت مصر تنها با همکاری آمریکا و رژیم صهیونیستی می تواند شانس بقا داشته باشد ، اما با توجه به محدودیت های دولت های عربی، اگر دولت مستبدی مانند عربستان همکاری آشکاری با رژیم صهیونیستی داشته باشد شانس آن برای پیروزی در یک بخت آزمایی بیشتر از این پیمان نامه است.
 
با توجه به این که مصر بزرگترین کشور عربی و از نظر نیروی نظامی از همه کشورهای عربی قدرتمند تر است، عدم اعتماد آن به مقامات عربستان، رژیم صهیونیستی را در شرایطی قرار می دهد که فورا در استراتژی خود در این زمینه تجدید نظر کند، به ویژه اگر شرایط در کاخ سفید تغییر کند و یک رئیس جمهور دموکرات در سال 2021 برسر کار بیاید.