هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 خرداد 1398 ساعت 14:19 2019-5-26 14:19:51
شناسه خبر : 319129
انتقادات به عملکرد دولت فقط مربوط به جناح خاصی نیست. حامیان دولت نیز اعتراف کرده اند که بی تدبیری ها دولتمردان است که امروز مشکلات اقتصادی را دامن زده است.
انتقادات به عملکرد دولت فقط مربوط به جناح خاصی نیست. حامیان دولت نیز اعتراف کرده اند که بی تدبیری ها دولتمردان است که امروز مشکلات اقتصادی را دامن زده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: مشورت ناپذیری، عدم تحمل منتقدان و پرخاشگری در مقابل حرف‌های مخالف به وضوح در حسن روحانی نمایان است. نمود مشورت ناپذیری را می توان در ماجرای برجام دید که با وجود توصیه رهبرانقلاب به شنیدن صدای منتقدان و رفع اشکالات این توافق سست و پرهزینه، اما رئیس‌جمهورهیچ گاه حاضر نشد نظرات کارشناسی غیر از خود و همراهانش را بشنود. لغو برنامه های منتقدان، شکایت‌های زنجیره‌ای از رسانه ها و مطبوعات نیز گواهی عدم تحمل نظرات مخالف در دولت روحانی است.
 
پرخاشگری در مقابل منتقدان و برچسب زنی به آنها نیز بارها و بارها منتقدان را به جهنم حواله داده است. این رفتارهای روحانی نشان داده که اختیارات فراوان در پست ریاست جمهوری شخصیت اقتدارگرای وی را فربه تر از قبل کرده و احتمالا محدودیت های ناشی از تفکیک قوا را نیز دیگر تاب تحمل ندارد. چرا که اخیرا دم از کم بودن اختیارات خود میزند! 
 
اما حرف درمانی و شعارهای توخالی گویا با خون غرب گرایان عجین شده است. آنها نه تنها حاضر به پاسخگویی در خصوص اعمال خسارت بار خود در ماجرای برجام، فروش ارز، تاراج منابع طلای کشور، گرانی افسارگسیخته در بازار معیشت، مسکن و خودرو و... نیستند که از اختیاراتی فراقانونی داده شده خود نیز سخن نمی گویند. اختیاری که حسن روحانی به موجب آن فرماندهی شورای هماهنگی اقتصادی قوا را در دست دارد و از اردیبهشت سال 97 عملا اتاق جنگ اقتصادی ایران را مدیریت می کند. در این شورا عملا رویه های اداری و زمان بر حذف شده است. طبق رویه معمول دولت باید لایحه پیشنهادی خود را به مجلس ارجاع دهد و بعد از تصویب آن توسط نمایندگان و همچنین عدم مخالفت شورای نگهبان آن لایحه به صورت قانون در می‌آید. اما با وجود شورای هماهنگی اقتصادی فوا فقط کافی است تا مصوبه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی قوا به تصویب برسد و کمتر از 24 ساعت بعد اجرایی شود. (اینجا)
 
بسیاری معتقدند حسن روحانی بعد از حضور 40 ساله در ساختار سیاسی و اداری کشور، حضور چندین و چندساله در مجلس و سپس ایفای نقش به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی اساسا نمی‌تواند حرف از کم بودن اختیارات بزند و حالا که 6 سال از ریاستش بر قوه مجریه گذشته و اکنون نیز اختیارات ویژه اقتصادی را کسب کرده با این ادعا باب گلایه‌گذاری و رفع مسئولیت را بگذارد.
 
چوب خشک بهتر است یا روحانی؟
انتقادات به عملکرد دولت فقط مربوط به جناح خاصی نیست. حامیان دولت نیز اعتراف کرده اند که بی تدبیری ها دولتمردان است که امروز مشکلات اقتصادی را دامن زده است.
 
سعید لیلاز، عضو حزب کارگزاران سازندگی مدت‌ها پیش و در نقد دولت حسن روحانی با اعتراض به اینکه «دولت هیچ تصویر و برآورد روشنی در روز اول از موج تحریم‌هایی که به سمت اقتصاد ایران سرازیر می‌شد، نداشت؛ تصمیم‌هایی گرفت و تدبیرهایی اتخاذ کرد که به التهابات بازار دامن زد» می‌گوید: «اختیاراتی که آقای خامنه‌ای به روحانی و سران سه قوه داده‌اند، اگر به چوب داده بودند تا الان یک کاری کرده بود.» علاوه‌بر لیلاز، دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز امروز منتقد اظهارات حسن روحانی است.
 
مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در نطق میان‌دستور خود لب به اعتراض گشود و گفت: «آقای روحانی از شما پذیرفته نیست که بگویید چندان اختیاری ندارم، چراکه شما رئیس شورای‌عالی امنیت ملی هستید و ریاست ده‌ها شورای جورواجور را هم در اختیار دارید و این مساله نشان‌دهنده اختیارات گسترده شما است. اگر هم در مواردی طبق قانون اساسی باید مسائل به تصویب و نظر مقام معظم رهبری برسد، در عمل و در طول این چندین سال مشخص شده است که ایشان با توجه به نظر مشورتی کارشناسان و متخصصان تصمیم می‌گیرند و بر این اساس جای هیچ‌گونه تعلل و درنگی برای تحقق وعده‌هایتان وجود ندارد.»
 
«موسوی‌نژاد» نماینده ادوار مجلس نیز این سوال را مطرح کرد که: «مگر روحانی برای کنترل قیمت ارز و خودرو اختیارات کافی نداشت که دنبال اختیارات بیشتر است. روحانی در مقایسه با تمامی رؤسای جمهور گذشته از اختیارات بیشتری برخوردار بوده است.» او برای اثبات حرف های خود به اختیارات حسن روحانی در مذاکرات شکست خورده هسته ای اشاره کرد و گفت:  «اختیارات رئیس‌جمهور در مذاکرات خارجی بی‌سابقه بوده است.»
 
 دکتر قدرت اله امام وردی،‌ اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی به افزایش اختیارات رئیس جمهور اینگونه واکنش نشان داده است: «اگر رئیس دولت میگوید اختیاراتم کم است، دلیلش ضعف در ۶ سال اخیر است. افزایش اختیارات فقط بهانه است. کل اقتصاد دست دولت است و همه ابزارها برای مدیریت تحت سیطره اوست.تمامی نهادهای اقتصادی، از جمله بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد در اختیار رئیس جمهور است و در حوزه اقتصاد دولت هیچ گونه کمبودی در ابزار ندارد.»
 
از طرف دیگر تقی آزاد ارمکی، جامعه‌شناس و عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران تاکید می‌کند: «روحانی با سیستم بیگانه نبوده و به خوبی می‌دانسته که اختیارات رئیس‌جمهوری در ایران چقدر است. این حرف روحانی نه سیاسی است نه کارشناسانه. اگر هم اختیاراتش کم بوده، روحانی در این 6 سال باید فغان می‌کرد. دیگر نمی‌تواند چنین چیزی بگوید. اختیارات رئیس‌جمهوری را قانون اساسی و عرف سیاسی تعیین می‌کنند. روحانی با قانون اساسی آشنا بود. اگر با عرف سیاسی آشنا نبود، می‌توانست با صدای بلند عرف را نقد کند. اگر هم با عرف سیاسی آشنا بود، ولی آن را قبول نداشت، می‌توانست کاندیدای ریاست‌جمهوری نشود.»
 
پژمانفر نماینده مردم مشهد هم در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: «اختیارات به طور کامل در دست دولت هست و حتی این اختیارات بیشتر هم شده؛ جلساتی که سران سه قوه برگزار می‌کنند و مواردی دیگر همگی اختیارات بسیار بالاتری را برای رئیس‌جمهور ایجاد کرده و همانطور که اشاره شد ریاست شورای اقتصادی سران قوا یکی از این موارد است.»
 
این نماینده مجلس همچنین با گلایه از بی عملی دولت و بی تدبیری ها و قانون شکنی های فراوان آن ادامه داد: «آقای رئیس‌جمهور در واقع با اینگونه اظهارات خود در صدد فرار به  جلو است چرا که وی باید نسبت به عملکرد خود و دولتش در 6 سال گذشته پاسخگو باشد چرا که در این مدت با وجود مسئولیتی که داشته هیچ کاری برای مردم انجام نداده است. امروز مشکلات مردم بیشتر شده، به پاسپورت ایرانی بیشترین توهین‌ها شده، عزت و اقتدار مردم از دست رفته، سفره مردم کوچک‌تر شده و دولت هیچ برنامه‌‌ای برای حل مشکلات مردم نداشته است و هنوز هم پس از 6 سال دولت می‌گوید چنین کارهایی باید بشود و ما باید چنین کارهایی انجام بدهیم.»
 
پیش بینی شش سال قبل رهبرانقلاب در خصوص بهانه آوردن تکنوکرات های غرب زده
 
رهبر معظم انقلاب۶ سال قبل، بهانه جویی های این روزهای حسن روحانی را پیش بینی کرده بودند. ایشان در ایام انتخابات سال ۹۲ در حرم امام خمینی(ره) پاسخ این بهانه جویی ها را چنین دادند:
 
«من به نامزدهای گوناگون عرض میکنم جوری حرف بزنید که اگر در خرداد سال آینده نوار امروز شما را جلوی خودتان گذاشتند یا پخش کردند، شرمنده نشوید؛ جوری وعده بدهید که اگر چنانچه آن وعده را بعداً به رخ شما کشیدند، مجبور نباشید تقصیر را گردن این و آن بگذارید که نگذاشتند، نشد. کاری را که میتوانید انجام دهید، وعده بدهید. رییس جمهور در کشور ما و طبق قانون اساسی ما، امکانات فوق‌العاده زیادی در اختیار دارد. رئیس جمهور امکاناتش در قانون اساسی، امکانات وسیعی است؛ رئیس جمهور بودجه‌ی کشور را در اختیار دارد، همه‌ی ارکان اجرائی کشور را در اختیار دارد، ترتیب اجرای قوانین را در اختیار دارد، توانائی استفاده از همه‌ی افراد صاحب نظر را در سراسر کشور در اختیار دارد؛ رئیس جمهور در همه مسائل گوناگون دستش باز است...»
 
موارد فوق نشان می دهد که حسن روحانی علاوه بر اختیارات فراوان قانونی دارای اختیارات ویژه‌ای نیز هست که روسای جمهور سابق نداشته اند. بنابراین گلایه های وی از نداشتن اختیارات را یا باید به پای شخصیت اقتدارگرای وی گذشت و یا برای فرافکنی و آدرس غلط دادن به افکار عمومی دانست.
 
مطالب مرتبط