هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 17 تير 1399
ساعت 07:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 خرداد 1398 ساعت 12:12
يكشنبه 5 خرداد 1398 11:59 ساعت
2019-5-26 12:12:59
شناسه خبر : 319085
رئیس شورای نظامی سودان در قاهره با رئیس جمهور مصر دیدار و جدیدترین تحولات سیاسی درخارطوم از جمله روند انتقال قدرت به یک دولت غیرنظامی را مورد بحث و بررسی قرار داد.
رئیس شورای نظامی سودان در قاهره با رئیس جمهور مصر دیدار و جدیدترین تحولات سیاسی درخارطوم از جمله روند انتقال قدرت به یک دولت غیرنظامی را مورد بحث و بررسی قرار داد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم،  طی یک هفته اخیر روند مذاکرات شورای نظامی با معارضان سودانی درباره شورای حاکمیتی باشکست روبرو شد و معارضان اعلام کردند طی هفته جاری اعتصاب و نافرمانی مدنی سراسر سودان را فراخواهد گرفت و این روند ادامه خواهد داشت تا نظامیان مجبور شوند قدرت را به یک دولت مدنی واگذار کنند. از آنجایی که شورای نظامی سودان مورد حمایت مصر، عربستان و امارات است طی سه روز گذشته رئیس و معاون این شورای به ریاض و قاهره رفته و با مقامات عالی رتبه عربستان و مصر به گفت وگو نشسته اند.
 
رئیس شورای نظامی سودان در اولین سفرخارجی خود پس از سرنگونی نظام عمرالبشیر دیروز عصر به قاهره رفت و با رئیس جمهور مصر درباره روابط دوجانبه و تحولات سیاسی در خارطوم از جمله روند انتقال قدرت به یک دولت مدنی بحث و تبادل نظر کرد.
 
به نوشته روزنامه العربی  الجدید، دراین دیدار که وزیر خارجه مصر و رئیس سرویس اطلاعات و امنیت این کشور حضور داشتند، ژنرال "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهور مصر گفت: ما تمام تحولات سودان را مورد پیگیری قرار می دهیم و قاهره از ثبات و امنیت کامل سودان حمایت و به این کشور کمک می کند تا خواسته های ملت سودان تحقق یابد و ارکان دولت نیز در این کشور همچنان حفظ شود.
 
السیسی با اشاره به شکست مذاکرات معارضان با شورای نظامی سودان در خصوص تعداد اعضای نظامی و غیرنظامی شورای حاکمیتی این کشور گفت: قاهره آمادگی کامل دارد، به ملت سودان کمک کند تا از این مرحله عبور کنند و خواسته های این ملت به دور از دخالت های خارجی اجرایی شود.
 
رئیس جمهور مصر که ریاست دوره ای اتحادیه آفریقا را نیز به عهده دارد، اظهار داشت: باید تلاش های منطقه ای و بین المللی برای کمک به ملت سودان در این مقطع زمانی صورت گیرد تا این ملت به خواسته های خود دست پیدا کند.
 
مصر در راستای سیاست های حمایتی خود از شورای نظامی سودان در نشست اخیر کمیسیون صلح و امنیت اتحادیه آفریقا تصویب کرد: شورای نظامی تا پایان ژوئیه 2019 باید قدرت را به غیرنظامیان واگذار کند، در غیر صورت از تمام فعالیت های اتحادیه آفریقا محروم خواهد شد.
 
ناظران سیاسی با اشاره به مشکلاتی که  شورای نظامی سودان در صحنه سیاسی این کشور  با آن روبروست،  بعید می دانند که این شورای بتواند ظرف 6 ماه قدرت را به یک دولت مدنی واگذار کند.
 
سفر رئیس شورای نظامی سودان به قاهره چند ساعت پس از سفرمعاون این شورای به عربستان و گفت وگوهایش با مقامات ریاض از جمله " محمد بن سلمان " ولیعهد عربستان صورت گرفت.