هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 17 تير 1399
ساعت 08:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 خرداد 1398 ساعت 11:58
يكشنبه 5 خرداد 1398 11:28 ساعت
2019-5-26 11:58:31
شناسه خبر : 319076
جمعی از دانشجویان زیست شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه در نامه‌ای به وزیر علوم نکاتی را درباره وضعیت تخصیص امکانات در مقطع کارشناسی ارشد به این رشته دانشگاهی متذکر شدند.
جمعی از دانشجویان زیست شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه در نامه‌ای به وزیر  علوم نکاتی را درباره وضعیت تخصیص امکانات در مقطع کارشناسی ارشد به این رشته دانشگاهی متذکر شدند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، جمعی از دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در نامه ای به منصور غلامی، وزیر  علوم، تحقیقات و فناوری نکاتی را درباره وضعیت گروه زیست شناسی و تخصیص امکانات در مقطع کارشناسی ارشد این رشته در این دانشگاه متذکر شدند.
 
در این نامه آمده است: 
 
سلام علیکم
 
موضوع درخواست: دستور لازم جهت پذیرش دانشجو و تخصیص امکانات در مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی در دانشگاه رازی به هر دو صورت پژوهش محور و آموزش محور
 
به استحضار میرساند که گروه زیست شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه در اقدامی ناعادلانه و برخلاف عرف معمول سالهای گذشته، مصوب نموده که تا زمان تأمین بودجه لازم از پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد خودداری نماید، اما استدلال مسؤلان امر در این باره بر دو محور استوار است: 1 - نبود بودجه کافی از طرف آن وزارتخانه محترم و 2 - کاهش تعداد واحدهای پایان نامه از 6 واحد به 3 واحد)که توسط هیئت امنای دانشگاه تصویب شده ( بیان شده است. اتخاذ چنین تصمیم بسیار مهمی به صورت ناگهانی برای دانشجویان این رشته که جمعی از آنان جزء نفرات و رتبه های برتر و استعدادهای درخشان است بسیار ناامید کننده و ناعادلانه است، چراکه اینجانبان؛ دانشجویان مقطع کارشناسی زیستشناسی دانشگاه رازی، سالها برای قبولی در مقطع ارشد و ادامه تحصیل در دانشگاه محل سکونت خود )کرمانشاه ( تلاش نموده ایم و به دلیل وجود مشکلات فراوان امکان ادامه تحصیل در شهر غیر بومی را نداریم.
 
 
آنچه که بیشتر از همه قلب دانشجویان گروه زیستشناسی کرمانشاه را می آزارد عدم توجه اساتید و مسولین امر در گروه زیست شناسی به بیانیه گام دوم انقلاب است که چندی قبل از این تصمیم ناعادلانه از طرف رهبر معظم انقلاب به جوانان کشور ابلاغ گردید، در بخشی از این بیانیه آمده است:
 
"دانش، آشکارترین وسیله عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان به پیش رفته است.
 
دستاوردهای دانش و فنّاوری ما در این مدّت که ما را به رتبهی شانزدهم در میان بیش از دویست کشور جهان رسانیده و مایه شگفتی ناظران جهانی شد و در برخی از رشته های حسّاس و نوپدید به رتبههای نخستین ارتقاء داد، همه و همه در حالی اتّفاق افتاده که کشور دچار تحریم مالی و تحریم علمی بوده است. امّا آنچه من میخواهم بگویم این است که این راه طی شده، با همه اهمّیّتش فقط یک آغاز بوده است و نه بیشتر. ما هنوز از قلّههای دانش جهان بسیار عقبیم. باید به قلّه ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهمترین رشته ها عبور کنیم. ما اکنون حرکت را آغاز کرده و با شتاب پیش می رویم ولی این شتاب باید سالها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب افتادگی جبران شود.
 
اینجانب همواره به دانشگاهها و دانشگاهیان و مراکز پژوهش و پژوهندگان، گرم و قاطع و جدّی دراینباره تذکّر و هشدار و فراخوان دادهام، ولی اینک مطالبه  عمومی من از شما جوانان آن است که این راه را با احساس مسئولیت بیشتر و همچون یک جهاد در پیش گیرید. سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته ای نیز داده است. به پاخیزید و دشمن بدخواه و کینه توز را که از جهاد علمی شما به شدّت بیمناک است ناکام سازید."
 
بر طبق بیانیه گام دوم رهبر انقلاب که در بالا به بخشی از آن اشاره گردید تصمیم ناعادلانه عدم پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه زیست شناسی به نوعی آب در آسیاب دشمن بوده و سبب تضعیف بنیه علمی انقلاب اسلامی خواهد شد.
 
لذا از آن وزارت محترم استدعا داریم لطف خود را شامل حال ما نموده و با یک عمل انقلابی به خواسته های به حق ما ترتیب اثر دهند. پیش از هر چیز در صورت امکان با اختصاص بودجه لازم جهت ادامه تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد به صورت پژوهش محور موافقت نمایید ) حتی عده ای از دانشجویان دارای توان مالی، حاضر به پرداخت بخشی از هزینههای واحدهای عملی است (، و یا دست کم مجوز و دستور لازم را جهت پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد زیست شناسی به صورت آموزش محور صادر فرمایید) از آنجا که هزینه پذیرش دانشجو به این صورت بسیار کمتر خواهد بود( تا ان شاالله اقدامات لازم جهت محقق شدن ادامه تحصیل اینجانبان مبذول شود.
رونوشت ها:
1 . کمیسیون آموزش مجلس
2 . مجمع نمایندگان استان کرمانشاه
3 . دفتر امام جمعهی شهر کرمانشاه