هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 شهريور 1398
ساعت 07:08
به روز شده در :
يكشنبه 5 خرداد 1398 ساعت 11:53 2019-5-26 11:53:32
شناسه خبر : 319073
رئیس مرکز مطالعات شهری و روستایی وزارت کشور وجود سه‌هزار و ۹۷۷ روستا در ناحیه حریم شهری را زنگ خطری برای کشور عنوان کرد.
 رئیس مرکز مطالعات شهری و روستایی وزارت کشور وجود سه‌هزار و ۹۷۷ روستا در ناحیه حریم شهری را زنگ خطری برای کشور عنوان کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، مجید عبداللهی شامگاه گذشته در نخستین نشست شهرداران استان سمنان در مرکز این استان از بازگشت منابع شهرداری با تلاش مسئولان خبر داد و اظهار داشت: این هم به دغدغه و معضل اساسی شهرداری‌ها تبدیل شده بود که خوشبختانه در سال جاری از مجموع سه‌هزار و 200 میلیاردی که در سال گذشته از شهرداری‌ها جدا شده بود، حدود 197 میلیارد  تومان آن به حساب شهرداری‌ها واریز شد.
 
وی با نامتقارن خواندن تناسب جمعیتی و توزیع طبقه‌بندی در شهرهای کشور و مهم خواندن موضوع جدی مهاجرت بر این اساس گفت: موضوعی که این روزها به‌شکل پلکانی در حال انجام است مهاجرت از روستا به روستا، از روستا به شهرهای کوچک و از شهر کوچک به شهر بزرگ است و این در حالی است که طی زمانی 20ساله از سال 65 تا 85 غالب مهاجرت‌ها از روستا به شهرهای مرکز استان‌ها انجام شده است.
 
رئیس مرکز مطالعات شهری و روستایی وزارت کشور، وجود سه‌هزار و 977 روستا در ناحیه حریم شهری را زنگ خطری برای کشور عنوان کرد و گفت: در این روستاها میزان رشد جمعیت چهار درصد است و با توجه به اینکه باید رشد جمعیت شهری 1.22 درصد باشد اما 2.17 درصد است.
 
عبداللهی اعلام کرد: در حادثه سیل اخیر متأسفانه تعداد پنج‌هزار و 140 روستا و 273 شهر در سراسر کشور دچار آسیب شدند.
 
وی با بیان اینکه شهرداری‌ها ملزم به توجه به مطالبات شهروندان هستند افزود: باید کنار نظرخواهی از شهروندان، نیازهای اساسی شهروندان در حوزه شهری شناسایی و نسبت به رفع و فراهم‌سازی آن‌ها اقدامات لازم انجام شود.
 
رئیس مرکز مطالعات شهری و روستایی وزارت کشور با اعلام تمرکز جدی وزارت کشور بر حوزه آموزش شهروندی اظهار داشت: با توجه به وجود صندوقی در شهرداری‌ها، امکان پرداخت وام چهاردرصدی برای این سازمان فراهم شده است.
 
عبداللهی بیان داشت: امکان تأسیس شرکت بازیافت برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها یا چند دهیاری به‌صورت جمعی فراهم است.
 
وی بر نقش تسهیلگری و هماهنگی فرآیندها و نظارت بر اقدامات از سوی مرکز مطالعات شهری و روستایی وزارت کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه نیروی انسانی شهرداری‌ها بیش از پست‌های سازمانی آن‌ها است؛ هرچه اعتبار تزریق می‌شود؛ صرف حقوق می‌شود که نیاز است این مسئله مورد بازنگری قرار گیرد.
 
رئیس مرکز مطالعات شهری و روستایی وزارت کشور با تأکید بر حفظ نقش مردم بر شهرداری و شورا بر شهرداری تصریح کرد: می‌بایست شهرداری‌ها یک درصد و دهیاری‌ها سه درصد از منابع اعتباری خود را صرف آموزش کنند.