هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 9 اسفند 1398
ساعت 00:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 خرداد 1398 ساعت 14:19
شنبه 4 خرداد 1398 14:09 ساعت
2019-5-25 14:19:18
شناسه خبر : 319024
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت خریدار انحصاری گندم است گفت: قیمت بذر ممکن است که گران باشد و دولت می‌تواند یارانه بابت آن بپردازد چرا که تولید بذر کاری بسیار سخت که باید در یک مزرعه ویژه با یک شرایط خاص انجام شود.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت خریدار انحصاری گندم است گفت: قیمت بذر ممکن است که گران باشد و دولت می‌تواند یارانه بابت آن بپردازد چرا که تولید بذر کاری بسیار سخت که باید در یک مزرعه ویژه با یک شرایط خاص انجام شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، این روزها نمایندگان مجلس با درخواست‌های زیادی از طرف افرادی که به آنها رأی داده‌اند روبه‌رو هستند، از افزایش یارانه‌ها تا عقب انداختن کنکور برای دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده در دسته درخواست‌های آنها قرار می‌گیرد.
 
 خبرنگار تسنیم در خراسان رضوی گفت‌وگویی با نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی داشته و درباره خواسته‌های مردم منطقه درگز در آن سخن گفته که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.
 
عبدالله حاتمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس می‌گوید: با توجه به اینکه بنده در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی فعالیت دارم در مورد موضوعات این حوزه مراجعات زیادی به ما می‌شود که یکی از آنها افزایش قیمت بذر آنها است؛ قیمت بذر ممکن است که گران باشد و دولت می‌تواند یارانه بابت آن بپردازد چرا که تولید بذر کاری بسیار سخت که باید در یک مزرعه ویژه با یک شرایط خاص انجام شود.
 
وی با تأکید بر اینکه در مورد افزایش قیمت خرید تضمینی گندم حق با کشاورزان است، خاطرنشان می‌کند: باید این را در نظر گرفت که سایر کالاها افزایش قیمت داشته‌اند و هم اکنون بیرون از مرزها گندم گران بوده و این در حالی است که در داخل کشور تنها خریدار انحصاری این محصول دولت است.
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: هم اکنون قیمت گندم 1900 تومان اعلام شده و این در حالی است که در بازارهای جهانی قیمت آن از 2500 تا 3000 تومان است؛ مابه‌التفاوت این مبلغ شکافی است که سبب می‌شود کشاورز تمایل کمتری داشته باشد که گندم را به دولت بدهد؛ ممکن است که قاچاقچی این گندم را از کشاورز خریده و پولش را نقد بدهد و از مرزها هم خارج کند مثلا از مرزهای شرقی و یا غربی گندم تولیدی ما به کشورهای دیگر ارسال شود.
 
حاتمیان تصریح می‌کند: اینجا به نفع تولیدکننده و علاوه بر آن به نفع دولت است که قیمت را بالا ببرد؛ دولت از 1430 تومان قیمت را شروع کرد و بعد به حدود 1600 تومان و بعد از آن به 1900 تومان رساند حالا هم بنده اطلاع ندارم که دولت قصد دارد چه کاری انجام دهد اما خواسته کمیسیون کشاورزی افزایش قیمت است و دولت هم قطعا به این جمع‌بندی رسیده و اقدامات لازم را در این راستا انجام می‎دهد.
 
وی با اشاره به بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر در حوزه انتخابیه خود و بقیه کشور، بیان می‌کند: مهم‌ترین خواسته مردم نه در درگز بلکه در بقیه نقاط کشور ذخیره آب باران و استفاده بهینه از آنها است؛ سالیان سال است که مردم درگز می‌بینند که آب حاصل از سیلاب‌ها به کشورهای همسایه مانند ترکمنستان رفته و هیچ کاری هم برای استفاده از آنها در داخل کشور صورت نمی‌گیرد و تمام هرزآب‌ها به سمت مرزها رفته و انتظار می‌رود شرایطی ایجاد شود که از این آب‌ها به نحو احسن استفاده شود.
 
نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت ملتهب اقتصادی که هم اکنون در کشور وجود دارد می‌گوید: دولت قطعا در این وضعیت باید قشر آسیب‌پذیر را در کشور به صورت ویژه جدی گرفته شود و قشر مرفه در این وضعیت پولدارتر شود و این تورم‌ها سبب می‌شود که قشر آسیب‌پذیر وضعیت بدتری داشته باشند.
 
حاتمیان ادامه می‌دهد: دولت واریزی مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی را 3 برابر افزایش داده اما فشار اقتصادی بیشتر از این میزان است و باید به صورت ویژه این 2 قشر مورد توجه قرار بگیرند؛ دوم حقوق پایه افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی هم باید افزایش پیدا کند و بسته‌های حمایتی را به صورت جدی در دستور کار قرار داده شود و نیاز است که مبلغ یارانه‌ها هم افزایش پیدا کند.
 
وی می‌افزاید: البته این موضوعات تا حدود زیادی آرمانی هستند؛ باید این را بدانیم که وضعیت اقتصادی ما دارای مشکلاتی است و برای فروش نفت ما محدودیت‌هایی به وجود آمده و چیزهایی که گفتم موضوعاتی هستند که دولت باید اعتبار آنها را داشته باشد تا اجرایی شوند.
 
نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب به تأخیر نیفتادن کنکور ابراز می‌کند: باید این را بگویم که بنده موضع دولت را نپسندیدم به نظر من اگر خواسته جوانان غلط هم باشد که البته کاملا هم درست بود دولت نباید موضع سکوت بگیرد پیشنهادی که بنده داشتم این بود که میانگین 10 ساله این استان‌ها در کنکور را بگیرند و افت نسبت به میانگین را با یک ضریبی در مناطق سیل زده جبران کنند اما اینکه موضع بی‌تفاوتی گرفته شود پذیرفته نیست چرا که به هر حال این افراد جزو آینده‌سازان کشور هستند و حتی اگر تعداد آنها بسیار کم هم باشد که نیست این نوع از واکنش یعنی بی‌تفاوتی پذیرفته نیست.