هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 شهريور 1398
ساعت 06:59
به روز شده در :
شنبه 4 خرداد 1398 ساعت 12:11 2019-5-25 12:11:26
شناسه خبر : 318970
مشاور امنیت ملی کاخ سفید نخستین مقام آمریکایی است که آزمایش‌های اخیر کره شمالی را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت تلقی کرد.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید نخستین مقام آمریکایی است که آزمایش‌های اخیر کره شمالی را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت تلقی کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تازه‌ترین ادعای خود آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی را ناقض قطعنامه شورای امنیت تلقی کرد و از کیم جونگ اون رهبر این کشور خواست، به میز مذاکره برگردد.
 
این نخستین بار است که یک مقام بلندپایه آمریکا آزمایش‌های پیونگ یانگ را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت تلقی می‌کند.
 
این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش اولیه به این اقدام کره شمالی، گفته بود: این آزمایش‌ها کوتاه برد بود و من به هیچ وجه آنها را ناقض اعتماد ارزیابی نمی‌کنم.
 
اما بولتون، ظاهراً نظر متفاوتی دارد و می‌گوید قطعنامه سازمان ملل پرتاب هر نوع موشک بالستیک را ممنوع می‌کند و آزمایش کره شمالی نیز شامل موشک‌های کوتاه‌برد بالستیک بوده است و در اینکه ناقض قطعنامه شورای امنیت بوده‌اند؛ تردیدی وجود ندارد.
 
با این حال، وی مدعی شد که آمریکا همچنان مایل به مذاکره با کره شمالی است حال آنکه موضع واشنگتن از زمان برگزاری نشست هانوی در اواخر فوریه تاکنون تغییری نکرده است.
 
وی در این باره مدعی شد: ترامپ باب مذاکره را باز گذاشته و این به کیم بستگی دارد که چه وقت از آن عبور کند.
 
اظهارات بولتون در آستانه ورود ترامپ به توکیو ایراد شد. در همین راستا، وی از کیم جونگ اون خواست که به پیشنهاد مذاکره با شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن پاسخ مثبت دهد.
 
به ادعای وی، این دیدار کمک احوال مذاکرات در راستای عاری‌سازی شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای خواهد بود.