هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 12 شهريور 1398
ساعت 06:52
به روز شده در :
شنبه 4 خرداد 1398 ساعت 11:44 2019-5-25 11:44:01
شناسه خبر : 318959
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی از آبگیری سد سیاهو در صورت تأمین اعتبار خبر داد و گفت: همپنین عملیات اجرایی خط انتقال از محل مخزن جمع آوری در دشت مختاران تا ایستگاه پمپاژ پس از تامین اعتبار آغاز می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی از آبگیری سد سیاهو در صورت تأمین اعتبار خبر داد و گفت: همپنین عملیات اجرایی خط انتقال از محل مخزن جمع آوری در دشت مختاران تا ایستگاه پمپاژ پس از تامین اعتبار آغاز می‌شود.
 
حسین امامی، پیشرفت فیزیکی سد سیاهو را 91 درصد اعلم کرد و اظهار داشت: در صورت تامین اعتبار لازم نسبت به تهیه و نصب کسری تجهیزات هیدرومکانیکال و الکتریکال و ابزار دقیق سد، عملیات تکمیلی‌سازه‌ای آن اجرا می‌شود و آماده آبگیری خواهد شد.
 
وی افزود: این پروژه با هدف کنترل، تنظیم و ذخیره‌سازی سالانه 4.6 میلیون مترمکعب رواناب در حال اجرا است و پیشرفت فیزیکی شامل خاکبرداری و سنگبرداری به حجم 665 هزار مترمکعب و خاکریزی به حجم یک میلیون مترمکعب به پیشرفت فیزیکی 100 درصد، بتن ریزی به حجم 12 هزار و 200 مترمکعب با پیشرفت فیزیکی 98 درصد حفاری و تزریق پرده آب‌بند با حجم 75 هزار متر با پیشرفت 85.3 درصد، تهیه و نصب تجهیزات هیدرومکانیکال، الکتریکال و ابزار دقیق سد با پیشرفت فیزیکی 75 درصد و جاده دسترسی به تاج سد به طول 14.5 کیلومتر با پیشرفت 99 است.
 
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده و در صورت تامین اعتبار لازم در سال جاری، آبگیری سد آغاز می‌شود.
 
امامی افزود: چاه‌های آب شرب در دشت مختاران حفر و به منظور تجهیز این چاه‌ها، احداث مخزن جمع‌آوری و خطوط جمع‌آوری این چاه‌ها، انتخاب پیمانکار انجام  و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. 
 
وی اظهار داشت: عملیات اجرایی خط انتقال از محل مخزن جمع‌آوری در دشت مختاران تا ایستگاه پمپاژ واقع در دشت محمدشهر پس از تامین اعتبار لازم و خرید لوله و تجهیزات و انتخاب پیمانکار آغاز می‌شود.
 
وی بیان کرد: این فاز از طرح آبرسانی به بیرجند (فاز دو طرح) شامل حفر و تجهیز 6 حلقه چاه، احداث مخزن جمع‌آوری یک هزار مترمکعبی، خطوط جمع ‌آوری چاه‌ها به طول 10 کیلومتر، برق رسانی به چاه‌ها، خرید و اجرای 60 کیلومتر خط انتقال از مختاران به محمدشهر است.
 
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت:در حال حاضر چاه‌ها حفاری و پیمانکار به منظور احداث مخزن و اجرای 10 کیلومتر خطوط جمع‌آوری چاه‌ها در منطقه مستقر شده است و با توجه به اولویت انتقال آب از چاه‌های محمدشهر به بیرجند (فاز یک طرح) در حال حاضر بیشترین تمرکز کاری و ریالی متوجه این بخش است.
 
امامی اظهار داشت: هم اکنون کنتورهای هوشمند بر روی 70 درصد از چاه‌های کشاورزی استان به غیر از  طبس نصب شده است.
 
وی بیان کرد: بیش از 300 چاه کشاورزی غیرمجاز در استان شناسایی شده که از این چاه‌ها 2.7 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌شود و طی 2 سال گذشته بیش از 130 چاه کشاورزی غیرمجاز در استان پلمب شده است.
 
منبع:تسنیم