هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 29 مهر 1398
ساعت 13:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 15:36 2019-5-23 15:36:31
شناسه خبر : 318910
یک مقام ارشد روس با انتقاد از تلاش‌های برخی از کشورها برای ایجاد یک بلوک نظامی در منطقه غرب آسیا، گفت این اقدام موجب تشدید تنش‌ها در منطقه می‌شود.

به گزارش فارس، «سرگئی ورشینین» معاون وزیر خارجه روسیه روز پنج‌شنبه گفت مسکو تلاش برای تشکیل «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» معروف به «ناتوی عربی» را برای منطقه آسیا خطرناک می‌داند.

 

به نوشته خبرگزاری «اسپوتینک»، ورشینین که در حاشیه کنفرانس علمی «لیخاشوف» در سن پترزبورگ در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، درباره احتمال تشکیل یک ائتلاف نظامی عربی در منطقه، گفت: «ما معتقدیم که با توجه به شرایط کنونی، بسیار مهم است که خطوط اختلاف تازه‌ای در این منطقه ایجاد نشود.»

 

وی افزود: «این مسیر خطرناکی است. ما باید به دنبال چیزی باشیم که ما را در این منطقه با هم متحد کند.»

 

دولت کنونی آمریکا بر اساس پیشنهادی که اولین بار در سال ۲۰۱۵ در نشست اتحادیه عرب مطرح شد، در تلاش است تا یک ائتلاف نظامی میان کشورهای عربی منطقه ایجاد کند. واشنگتن هدف از این کار را افزایش توان کشورهای عربی برای مقابله با ایران عنوان کرده است.

 

ماه گذشته رسانه‌ها گزارش دادند که مصر، به عنوان یکی از اعضای مهم این ائتلاف، از آن کناره‌گیری کرده است. گفته می‌شود چشم‌انداز و اهداف مبهم این ائتلاف، دلیل اصلی کناره‌گیری مصر بوده است.