هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 26 تير 1398
ساعت 10:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 14:11 2019-5-23 14:11:08
شناسه خبر : 318871
رویترز به نقل از یک سناتور آمریکایی گزارش داد: دونالد ترامپ قصد دارد بدون مجوز کنگره و در شرایطی که اختلافات با تهران افزایش یافته است، به‌طور گسترده به عربستان سلاح بفروشد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی در پیامی در صفحه توئیتر خود از قصد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای استفاده از نقطه ضعف قانون کنترل تسلیحات در جهت فروش بمب به عربستان در شرایطی که تنش‌ها با ایران بالا رفته است، خبر داد.

 

سناتور مورفی نوشت: من مطلع شده‌ام که ترامپ می‌خواهد از وجود یک نقطه مبهم در قانون کنترل تسلیحات استفاده و فروش گسترده بمب به عربستان سعودی را اعلام کند، به گونه‌ای که کنگره نتواند با آن مخالفت کند. ممکن است همین هفته این اتفاق روی دهد.

 

دستیاران کنگره می‌گویند که شروطی در قانون کنترل تسلیحات وجود دارد که اصولی را برای معاملات تسلیحاتی بین‌المللی تعیین می‌کند و به رئیس جمهور اجازه می‌دهد تا در یک شرایط اضطرار، بدون تائید کنگره سلاح بفروشد.

 

کریس مورفی در ادامه نوشت: قانون کنترل تسلیحات به کنگره اجازه می‌دهد تا فروش سلاح به کشوری خارجی را رد کند اما ترامپ ادعا خواهد کرد که این فروش اضطراری است، به این معنی که کنگره نمی‌تواند با آن مخالفت کند.

 

وی در پیامی دیگر تصریح کرد: واضح است که هیچ دلیل اضطراری برای فروش بمب به عربستان سعودی وجود ندارد تا آنها را بر سر یمنی‌ها فرو بریزد. سعودی‌ها این بمب‌ها را بر سر غیر نظامیان انداخته‌اند، بنابراین اگر شرایط اضطراری وجود دارد، بحران انسانی است که به دلیل بمب‌های فروخته شده به عربستان ایجاد شده است.

 

این سناتور دموکرات افزود: شاید ترامپ می‌خواهد بگوید که ایران این اضطرار را ایجاد می‌کند و این نقطه ضعف به هر رئیس جمهوری اجازه خواهد داد تا هر مسئله‌ای در خاورمیانه را یک مورد اضطراری اعلام کند. اما اکنون دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان باید بایستند و به رئیس جمهور بگویند که نباید چنین سابقه خطرناکی ایجاد کند.

 

هرچند، چنین طرحی از سوی دونالد ترامپ با مخالفت کنگره، هم از جانب جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌هایی مثل کریس مورفی در مجلس سنا مواجه خواهد که در آن جمهوری‌خواهان از اکثریت آرا برخوردارند.