هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 شهريور 1399
ساعت 01:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 ساعت 15:49
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 15:42 ساعت
2019-5-21 15:49:07
شناسه خبر : 318757

به گزارش مهر، سد کرم آباد پلدشت بزرگترین طرح اقتصاد مقاومتی شمال غرب کشور در زمینه مهار آب‌های مرزی و یکی از طرح‌های بزرگ ملی کشور است که ۱,۳۰۰ میلیارد تومان برای اجرای آن هزینه شده است.

طرح جامع کرم آباد با هدف مهار آب‌های سطحی، برداشت حق آبه ایران از دریاچه سد ارس، توسعه فعالیت‌های کشاورزی مبتنی بر سامانه‌های آبیاری مدرن، افزایش راندمان آب کشاورزی و افزایش درآمد مردم منطقه با ارتقا شاخص درآمد در واحد سطح اجرا شده است.

سد کرم آباد، پنجمین سد آذربایجان غربی است که خارج از بستر رودخانه احداث می‌شود. امروز با همت والای مهندسان کشور، ایران اسلامی به جمع قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه سدسازی بدل شده است.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از بستر ۴۳ متر و از پی سنگی ۵۵ متر حجم عملیات خاکریزیحدود ۵ میلیون ۶۵۰ هزار متر مکعب و عرض تاج آن نیز ده متر و ظرفیت ذخیره مخزن حدود ۵۴ میلیون متر مکعب و ظرفیت تنظیمی آن حدود ۵۷ و نیم میلیون متر مکعب است.

با اتمام طرح جامع کرم آباد تحولی عظیم در بخش کشاورزی و تولید محصولات راهبردی به وجود خواهد آمد و ایران گامی دیگر در میسر خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی به پیش بر خواهد داشت.

با بهره برداری از طرح کرم آباد علاوه بر اینکه ۲۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به تولید کشور اضافه می‌شود برای ۱۵ هزار نفر نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم زمینه اشتغال فراهم خواهد شد.