هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 ساعت 14:09 2019-5-21 14:09:50
شناسه خبر : 318727
مشاور سابق ناتو اظهار داشت: مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه قطر با بن بست جدی مواجه شده است.
مشاور سابق ناتو اظهار داشت: مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه قطر با بن بست جدی مواجه شده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، به نظر می‌رسد مذاکرات صلح افغانستان وارد مرحله جدیدی شده و بر پیچیدگی قبلی افزوده شده است.
 
مقامات آمریکا که تاکنون اصرار بر تشکیل دولت موقت و به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری داشتند بعد از پایان زود هنگام مذاکرات با طالبان در دوحه قطر به ناگاه تغییر موضع داده و خواستار برگزاری انتخابات در زمان مقرر شدند.
 
معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی در دیدار با اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان از آنها خواستار برگزاری انتخابات در زمان مقرر شده و همچنین خلیلزاد نماینده ارشد آمریکا در صلح افغانستان نیز خواستار برگزاری انتخابات همزمان با مذاکرات صلح شده است. 
 
«شفیق همدم» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان و مشاور سابق ناتو در این رابطه گفت: مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه قطر با بن‌بست جدی مواجه شده است. 
 
وی ادامه داد: دلیل اصلی این بن‌بست عدم تمایل طالبان به آتش بس و پایان جنگ در افغانستان است. طالبان اعلام کرده است که تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند،‌ حاضر نیست جنگ در این کشور را خاتمه داده و یا آتش بسی را بپذیرد. اما طرف آمریکایی اصرار دارد که هر گونه توافق برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان باید همه جانبه و شامل آتش‌بس باشد.
 
مشاور سابق ناتو تاکید کرد: تفسیر این اتفاق جدید در مذاکرات یعنی ادامه جنگ و خونریزی در افغانستان است.
 
همچنین روز گذشته رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که رویکرد نظامی در افغانستان کنار گذاشته شده به این دلیل که آمریکا نتوانسته در جنگ افغانستان پیروز شود. 
 
این سخنان در حالی مطرح  می‌شود که پیش از این اعلام شد آمریکا و طالبان سندپیش نویسی را در مورد خروج نظامیان آمریکا از افغانستان امضا کردند.
 
اما با پایان ششمین دور مذاکرات میان آمریکا و طالبان در قطر و حاضر نشدن طالبان برای زمین گذاشتن سلاح به نظر می رسد که باید منتظر ادامه کشمکش و ناامنی در افغانستان باشیم.