هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 خرداد 1399
ساعت 20:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 ساعت 18:42
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 18:41 ساعت
2019-5-20 18:42:18
شناسه خبر : 318613
آنچه که از این تعریف و تعاریف مشابه دیگر برمی آید روابط عمومی ها ویترین یک مجموعه هستند و باید حداکثر حساسیت در مورد گزینش این مجموعه وجود داشته باشد. کم و کیف یک سازمان و میزان شفافیت در عملکرد آن از طریق این جایگاه اطلاع رسانی می شود
در روزگاری که مردم به حداکثر شفافیت در برخورد با سازمانها و مراکز مختلف نیازمندند و داده های موثق و غیرموثق آنقدر زیادند که گاهی نمی توان سره را از ناسره تشخیص داد وظایف ارگانها و صنایع مختلف در این باره چیست؟ بدون شک یکی از ویژگیهای سازمان موفق برخورداری از یک تیم پاسخگوی قوی به منظور ارتباط سازنده با رسانه و در نظر گرفتن شأن مراجعان و پرسش گران است این مسئله هرچند به دلایل مختلفی در بسیاری از سازمانها رعایت نمی شود اما باید گفت یکی از مهمترین عواملی که روی قضاوت مردم تأثیرگذار است پاسخگویی درست و به موقع است. امروز مهمترین فاکتوری که در نزد مردم برای اعتماد به یک مجموعه ملاک خواهد بود نحوه ی پاسخگویی است. از روابط عمومی تعاریف مختلفی انجام شده اما شاید جامعترین آن مربوط به اسکات کارتلیپ باشد که می گوید “روابط عمومی، اداره کردن وظا ف، شناسایی، ایجاد، حفظ و نگهداری روابط مطلوب و حسنه بین سازمان و جامعه است. جامعه ای که توفیق و ناکامی یک سازمان به آن وابسته است”.
 
آنچه که از این تعریف و تعاریف مشابه دیگر برمی آید روابط عمومی ها ویترین یک مجموعه هستند و باید حداکثر حساسیت در مورد گزینش این مجموعه وجود داشته باشد. کم و کیف یک سازمان و میزان شفافیت در عملکرد آن از طریق این جایگاه اطلاع رسانی می شود و در مواقع بحران که سازمان دچار حواشی می شود می تواند مدیریت بحران را عهده دار باشد. هرچقدر که مجموعه ی بزرگتر باشد به همان نسبت تلاش برای برای داشتن روابط عمومی قوی باید بیشتر باشد اما آنچه که از مشاهده ی بسیاری از سازمانها بر می آید خلاف این ماجرا را ثابت می کند و باید در آن تجدید نظر کرد.
 
در اقتصاد امروز بنگاهها و صنایع اولین چیزی که نظر را مردم به سویی مجموعه ای از فعالیتها جلب می کند بدون شک نحوه ی ارائه الگوی درست و مدونی از پاسخگویی است. در ایران اولین بار این کلمه در نوشته های نفت ایران و انگلیس استفاده شد. متأسفانه کمی پس از انقلاب اسلامی، ایران گرفتار جنگ تحمیلی شد. در این زمان واحدهای روابط عمومی به بسیج نیروی انسانی و اعزام کارکنان داوطلب ادارات به جبهه پرداختند. در تمام سالهایی که کشور درگیر جنگ تحمیلی بود کلیه تلاشهای مسؤلان روابط عمومی بخشهای دولتی و غیردولتی در تهران و شهرستانها در خدمت جنگ قرار گرفت که در تأمین نیازهای انسانی، تجهیزات و وسایل جبهه بسیار ارزشمند بود.
 
با وجود همه ی آنچه برای بسیاری از سازمانها و صنایع بزرگ به سبب شرایط بین المللی اتفاق می افتد اما برخی از آنها همچنان اولویت اول خود را در کنار مسئله ی تولید مسئولیتهای اجتماعی می دانند. پاسخگویی در شرایطی که باید بیشتر میزان تسلط روی تحولات را در چنته داشته باشیم گاهی بسیار سخت است خصوصا اگر درباره ی مجموعه ای اخبار زیادی به سبب تنوع خدماتی که ارائه می دهد وجود داشته باشد این موضوع چند برابر خواهد بود.
 
در آیین نکوداشت روز ملی روابط عمومی که روز چهارشنبه 25 اردیبهشت ماه جاری در مجموعۀ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، نشان ستارۀ طلایی ششمین جشنوارۀ ستارگان روابط عمومی ایران به روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اختصاص یافت. درکنار سایر اتفاقاتی که در همین فاصله برای فولاد مبارکه افتاده دستیابی به این موفقیت آن هم در شرایطی که تیم فولاد باید همت خود را برای چیرگی بر دور جدید تحریم ها بسیار قویتر کند به معنی این است که فولاد مبارکه حتی ذره ای از اولویتهای سازمانی خود عقب نکشیده و شعار مسئولیتهای اجتماعی را به خوبی در زمین عمل نشان می دهد.
 
این مسئله از این جهت قابل ارزیابی است که در 15 اردیبهشت نیز موفق به دریافت تندیس طلایی حمایت از حقوق مصرف کنندگان شد و حالا با دریافت ستاره ی طلایی جشنواره ی ستارگان روابط عمومی به خوبی تصویر مردم و مصرف کنندگان در این دو عنوان قابل رؤیت است. رمز موفقیت فولاد فرومل پیچیده ای ندارد بلکه همراه و همراهی مردم را دارد که هرچند در این جمله ساده به نظر نمی رسد اما به دست آوردن آن بسیار تجربه می خواهد.
 
نبض بازار