هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 اسفند 1398
ساعت 02:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 ساعت 09:38
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 09:31 ساعت
2019-5-20 09:38:36
شناسه خبر : 318424
جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان گفت: با همت مردم، تلاش‌های استاندار خوزستان، نیروهای مسلح و دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان روی ریل بازسازی قرار دارد.
 جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان گفت: با همت مردم، تلاش‌های استاندار خوزستان، نیروهای مسلح و دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان روی ریل بازسازی قرار دارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، کیامرث حاجی‌زاده در چهارمین نشست قرارگاه نوسازی و بازسازی مناطق سیل‌زده خوزستان با حضور معاون عمرانی وزیر کشور با بیان این که  استان خوزستان حدود پنج الی شش ماه با سیلاب درگیر است اظهار داشت: سال گذشته نخستین سیلاب در خوزستان در  مسجدسلیمان رخ داد که حدود 60 خانوار در پی آن آسیب دیدند و پس از آن از روستاهای رامشیر، سد مخزنی آب گلم بهبهان، اندیکا، ایذه، دهدز، لالی، سیاه منصور دزفول، میان آب تا رفیع، دشت آزادگان و حمیدیه  شاهد سیلاب بودیم.
 
جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان گفت: از زمان وقوع سیلاب تاکنون استاندار خوزستان، اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و نیروهای مسلح درگیر مدیریت سیلاب در هر چهار مرحله پیش‌بینی، پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی هستند.
 
وی بیان کرد: با تشکیل قرارگاه در کشور در استان نیز برحسب دستور وزیر کشور این قرارگاه در خوزستان نیز تشکیل و برگزار شد در حالی که هنوز زمین‌های زراعی در برخی نقاط درگیر آب ناشی از سیلاب هستند اما تلاش کردیم همزمان با کشور این قرارگاه در استان نیز برگزار شود.
 
جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان با اشاره به تشکیل کمیته‌های هفتگانه قرارگاه به طور مستمر و منظم گفت: بازدیدهای میدانی و مستمر از سوی استاندار و اعضای کمیته‌ها در روستاهای مختلف مثل روستای مگران سه صورت گرفته است.
 
حاجی‌زاده ادامه داد: کار دیگری که به دستور استاندار در حال انجام است و بر آن تاکید شده آماده‌سازی زمین‌های زراعی برای کشت تابستانه است متاسفانه به علت خشکسالی‌های گذشته و محدودیت کشتی که وجود داشته است و همچنین و زیرآب رفتن 200 هزار هکتار از زمین‌های زراعی، این زمین‌ها باید هر چه سریع‌تر آماده می‌شد که براساس گزارشات رسیده و بازدیدهای میدانی در شهرستان‌های شوش، کارون، اهواز، حمیدیه، هویزه، شعیبیه شوشتر و دشت آزادگان اغلب زمین‌ها از زیر آب بیرون آمده‌اند.
 
وی گفت: حدود 110 هزار هکتار زمین زراعی تاکنون از زمین‌ها از زیر آب بیرون آمده و حدود 80 هزار هکتار نیز در حوزه حمیدیه و دشت آزادگان کاملا از زیر آب بیرون نیامده‌اند چرا که هنوز آب عبوری در دشت‌ها بالا است و برای این منظور ماشین‌آلات زیادی بسیج شده که در حال تخلیه آب از مزارع هستند و باید تا 15 خرداد کل مزارع آماده کشت شوند.
 
جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان ادامه داد: تاکنون 811 پرونده برای خسارت کشاورزی در سامانه سجاد ثبت شده ولی اعتباری از سوی کشور تخصیص داده نشده است همچنین پکیج‌های مورد نیاز خانوارهای ثبت شده در دست پیگیری است.
 
وی افزود: تاکنون 11 شهرستان، 250 روستا، 18 هزار و 936 واحد مسکونی ارزیابی شده است که از این تعداد 2 هزار و 854 مورد نیاز به احداث و 11 هزار و 456 مورد نیاز به تعمیر دارد و 6 هزار و 66 مورد نیز برای لوازم خانگی ثبت شده است.