هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 شهريور 1398
ساعت 15:21
به روز شده در :
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 ساعت 12:46 2019-5-19 12:46:05
شناسه خبر : 318383
یک فعال کارگری بر لزوم استفاده از منابع و سرمایه‌های انسانی در کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری دانش آموختگان، دستگاه‌های متولی اشتغال باید برای ساماندهی جوانان بیکار برنامه‌ریزی کنند.
یک فعال کارگری بر لزوم استفاده از منابع و سرمایه‌های انسانی در کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری دانش آموختگان، دستگاه‌های متولی اشتغال باید برای ساماندهی جوانان بیکار برنامه‌ریزی کنند.
 
عبداله مختاری، با اشاره به آمار بالای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بیکاری کشور درباره اعزام نیروهای متخصص به خارج ابراز عقیده کرد و گفت: برای آنکه بتوانیم نیروی عظیم و زبده جوان و فارغ‌التحصیل دانشگاهی را ساماندهی کنیم باید دستگاه‌های متولی در این زمینه اقدام کنند. این بحثی است که به سیاست خارجه ما مربوط است و باید آن را تقویت کنیم.
 
وی با اشاره به آمار اندک کارمندان کشورهایی همچون ژاپن گفت: تعداد کارمندان ژاپن کم و حدود ۳۵۰ هزار نفر است ولی ما در هر سازمان و دستگاه و اداره‌ای که پا می‌گذاریم کلی نیرو به اسم کارمند استخدام کرده‌ایم. استخدام کارمند ایرادی ندارد ولی باید آنها را هدفمند به کار بگیریم تا بهره‌وری داشته باشند. دولت بررسی کند ببیند با بودجه‌ای که برای کارمندانش هزینه می‌کند دستگاه‌های دولتی چقدر کارایی و بهره‌وری دارند؟
 
این فعال کارگری ادامه داد: امروز در داخل کشور با نیروی کارهای خارجی زیادی مواجهیم و همانطور که به دنبال اعزام نیروی کار هستیم باید اتباع بیگانه‌ای که در داخل کشور مشغول کار هستند را ساماندهی کنیم. منتها این افراد باید از مبادی قانونی و به طور مجاز وارد کشور شوند تا کارفرما ملزم به رعایت حقوق قانونی و بیمه کردنش باشد.
 
به گفته مختاری، باید جلوی فرار قانون در کشور گرفته شود و اتباع بیگانه مجازی که مجوز کار و اشتغال دارند وقتی ارز از کشور خارج می‌کنند، بدون عوارض و مالیات به خدمت گرفته نشوند.
 
مختاری در پایان بر ضرورت استفاده از سرمایه‌های انسانی به عنوان یکی از ابزارهای توسعه کشور تاکید کرد و گفت: تجربه کشورهای پیشرفته صنعتی نشان می‌دهد که در رشد اقتصادی این کشورها، منابع و سرمایه انسانی نقش مهمی داشته است.
 
 وزارت کار اخیراً با چند کشور اروپایی نظیر آلمان و کرواسی برای اعزام نیروی کار ایرانی به خارج مذاکره کرده و از ایجاد دفاتر حفظ امنیت شغلی نیروهای کار شاغل در کشورهای ترکیه و کانادا خبر داده است.
 
منبع:ایسنا