هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 18 شهريور 1398
ساعت 11:00
به روز شده در :
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 ساعت 12:23 2019-5-19 12:23:39
شناسه خبر : 318369
یک مقام پارلمانی اوکراین آسیب وارده به این کشور در طول ۵ سال کاهش روابط تجاری با روسیه را حدود ۸۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده و یادآور شده، اوکراین در بهترین شرایط، ۳۵ سال زمان لازم دارد تا به سطح اقتصادی سال ۲۰۱۳ بازگردد.
یک مقام پارلمانی اوکراین آسیب وارده به این کشور در طول ۵ سال کاهش روابط تجاری با روسیه را حدود ۸۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده و یادآور شده، اوکراین در بهترین شرایط، ۳۵ سال زمان لازم دارد تا به سطح اقتصادی سال ۲۰۱۳ بازگردد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "وادیم نووینسکی" نماینده پارلمان اعلای اوکراین (رادا) اعلام کرده است که این کشور طی پنج سالی که روابط تجاری-اقتصادی با روسیه کاهش جدی پیدا کرده، چیزی معادل 80 میلیارد دلار آسیب مالی را متحمل شده است.
 
به گفته وی، این کشور حداقل به 35 سال زمان فرصت نیاز دارد تا به سطح اقتصادی سال 2013 ( قبل از وقوع به اصطلاح "انقلاب میدان") بازگردد، البته این مسئله در صورتی قابل تحقق خواهد بود که روابط تجاری با روسیه بار دیگر ازسر گرفته شود.
 
نووینسکی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: «ما طی پنج سال گذشته به خاطر کاهش روابط تجاری با روسیه، چیزی معادل 75 الی 80 میلیارد دلار آسیب دیده‌ایم. در حال حاضر موسسات تجاری اوکراینی که جهت گیری اصلی فعالیتشان به سمت بازار روسیه و کشورهای جامعه مشترک المنافع است و تعداد آنها کم هم نیست، قدرت مانور زیادی نداشته و آسیب جدی از تیرگی روابط دو کشور دیده‌اند.»
 
این مقام پارلمانی تاکید کرد که ازسرگیری همکاری‌های تجاری-اقتصادی اوکراین با روسیه، شرط بسیار مهمی برای توسعه اقتصادی کشور بشمار می‌رود. وی افزود: «این یک واقعیت است که ادامه حیات هر کشوری بستگی زیادی به روابط عادی و دوستانه آن با کشورهای همسایه دارد و تنها یک "صاحبخانه بد"، روابط با همسایه خود را تیره می‌کند، چرا که در این صورت دود این تیرگی روابط به چشم خودش خواهد رفت.»  
 
این نماینده رادا همچنین ابراز عقیده کرد که اصلی‌ترین هدف "ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری منتخب اوکراین در شرایط کنونی باید برقراری صلح در منطقه دونباس (شرق اوکراین) و متحد کردن مردم اوکراین با یکدیگر باشد، در غیراین صورت اوضاع داخلی در کشور همچنان رو به وخامت پیش خواهد رفت.
 
پیش از این نیز برخی نمایندگان پارلمان اوکراین اهمیت ازسرگیری همکاری‌های تجاری-اقتصادی با روسیه را مورد تاکید قرار داده و آن را به نفع این کشور دانستند. به عقیده برخی از آنها، مسکو و کی‌یف با وجود ختلافات موجود، باید تحریم‌های دوجانبه اقتصادی علیه یکدیگر را لغو کنند.  
 
لازم به یادآوری است، مراسم تحلیف "ولادیمیر زلنسکی"  در سمت ریاست‌جمهوری اوکراین در تاریخ 20 ماه مه (30 اردیبهشت) برگزار خواهد شد. روسیه به این مراسم دعوت نشده است.