هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 اسفند 1398
ساعت 07:22
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 ارديبهشت 1398 ساعت 14:17
شنبه 28 ارديبهشت 1398 13:56 ساعت
2019-5-18 14:17:18
شناسه خبر : 318285
شش ماه پس از آغاز جنبش جلیقه زردها در فرانسه آنها معتقدند که مسئولان اجرایی توجه کافی به اعتراض آن‌ها نکرده اند.
شش ماه پس از آغاز جنبش جلیقه زردها در فرانسه آنها معتقدند که مسئولان اجرایی توجه کافی به اعتراض آن‌ها نکرده اند.
شش ماه پس از آغاز جنبش جلیقه زردها در فرانسه آنها معتقدند که مسئولان اجرایی توجه کافی به اعتراض آن‌ها نکرده اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از یورو نیوز، جلیقه زردها امروز شنبه، برای بیست و هفتمین هفته متوالی به خیابان‌های فرانسه می‌آیند. شش ماه پس از آغاز این جنبش برخی از جلیقه زردها هنوز معتقدند که مسئولان اجرایی توجه کافی به اعتراض آن‌ها نکرده اند.
 
جلیقه زردها از ماه نوامبر گذشته (آبان ۱۳۹۷)، واقعاً چه امتیازهایی را توانسته‌اند از دولت بگیرند؟
 
شش ماه از زمانی‌که جلیقه زردها به خیابان‌ها آمدند و خواستار عدالت اجتماعی و قدرت خرید بیشتر شدند، می‌گذرد. برای آرام کردن خشم معترضان در شش ماه گذشته، رئیس دولت مجبور شده است مماشات در مقابل این حرکت اعتراضی را چند برابر کند. امانوئل ماکرون به‌طور رسمی دو بار درباره جلیقه زردها در تلویزیون فرانسه صحبت و چندین اقدام را برای پایان دادن به این بحران اعلام کرده است.
 
امانوئل ماکرون در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸ (۱۹ آذر ۱۳۹۷) در کاخ الیزه به‌طور مستقیم در تلویزیون ظاهر شد تا لغو مالیات بر سوخت، حذف مالیات بر ساعات اضافه کاری و افزایش حداقل دستمزد از طریق پاداش دولتی کار را اعلام کند. او دومین بار در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و اصلاحات در بخش دولتی و کاهش مالیات بر درآمد را اعلام کرد.
 
لغو مالیات سوخت
 
مالیات بر روی سوخت‌های کربنی آغازگر جنبش جلیقه زردها در نوامبر گذشته بود. اما تنها سه هفته اعتراض کافی بود تا دولت از موضع خود عقب‌نشینی کند و ابتدا تعلیق این مالیات و سپس لغو آن را اعلام کند. ابتدا ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که اعمال این مالیات برای شش ماه تعلیق می‌شود اما در نهایت دولت تصمیم به لغو کلی آن گرفت.
 
برای بسیاری از جلیقه زردها که در شهرهای کوچک و حومه شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند بهای سوخت و مالیات بر آن اهمیت زیادی دارد.
 
افزایش ۱۰۰ یورویی حداقل دستمزد از طریق پاداش کار
 
از ابتدای سال ۲۰۱۹، افراد با حداقل دستمزد، هر ماه ۱۰۰ یورو اضافه‌تر به‌دلیل افزایش پاداش دولتی کار و کمک‌های اجتماعی که امانوئل ماکرون آن را در دسامبر گذشته اعلام کرده بود، دریافت می‌کنند. بنابراین از ابتدای سال میلادی جاری، حداقل دستمزد از ۱۱۸۵ یورو در ماه به ۱۲۱۰ یورو رسید و ۱۰۰ یوروی بیشتر به این مبلغ اضافه می‌شود.
 
کاهش «قابل توجه» مالیات بر درآمد
 
قدرت خرید یکی دیگر از خواسته‌های جنبش جلیقه زردها بود که رئیس جمهوری فرانسه قول داد که مالیات بر درآمد را با رقم «قابل توجهی» کاهش دهد اما مشخص نکرد که چگونه قرار است کسری بودجه ناشی از کاهش مالیات‌ها را جبران کند.
 
هنوز اطلاعات زیادی درباره روش دقیق این کاهش مالیات مشخص نشده است و قرار است در ماه ژوئن (خرداد ماه) درباره آن بحث شود.
 
حذف مالیات بر ساعات اضافه کاری و پاداش پایان سال
 
امانوئل ماکرون در دسامبر گذشته، اعلام کرد که از این پس اخذ مالیات از اضافه کاری‌ها حذف می‌شود. او از شرکت‌ها خواست به‌صورت داوطلبانه، پاداش پایان سال کارمندان خود را بدون کسر مالیات یا هزینه اضافی پرداخت کنند.
 
رئیس جمهوری فرانسه در ماه آوریل هم اعلام کرد که این امتیاز برای سال ۲۰۱۹ تمدید می‌شود و شامل درآمدها تا سقف ۳۶۰۰ یورو در ماه خواهد شد.
 
قدرت خرید بازنشستگان
 
فرانسه حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته دارد. طبق اصلاحاتی که امانوئل ماکرون اعلام کرد، افرادی که حقوق بازنشستگی آن‌ها کمتر از دو هزار یورو در ماه است، از طرح افزایش مالیات رفاه اجتماعی معاف می‌شوند. طبق گفته وزیر کار فرانسه سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از بازنشستگان شامل این مورد اصلاحی شده‌اند.
 
بازنگری در مستمری بازنشستگان بر اساس نرخ تورم
 
بازنگری در مستمری بازنشستگان بر اساس تورم، یکی از اصلاحات مهمی است که توسط امانوئل ماکرون مطرح شد. طبق گفته رئیس جمهوری فرانسه، حقوق بازنشستگی خانوارهایی که درآمدی کمتر از دو هزار یورو در ماه دارند از تاریخ اول ژانویه ۲۰۲۰ دوباره بر اساس نرخ تورم شاخص‌گذاری می‌شود و این موضوع تا سال ۲۰۲۱ شامل تمام بازنشستگان می‌شود.
 
اما علاوه بر این موارد اقدامات انجام شده شامل اصلاحات سازمانی نیز بوده که عبارتند از:
 
تعطیلی مدرسه ملی مدیریت اداری و اصلاحات در بخش مشاغل دولتی
 
در ماه‌های اخیر، بحران مربوط به جلیقه زردها، بی‌اعتمادی نسبت به مقام‌های دولتی و نخبگان را تشدید کرده است. به‌طوری‌که بسیاری از معترضان حتی خواهان تعطیلی دانشگاه ملی مدیریت اداری شدند. آن‌ها معتقدند که این دانشگاه مسئول ایجاد یک طبقه دست چین شده در مسئولیت‌های اجرایی است که فارغ‌التحصیلان آن با آحاد جامعه فاصله دارند. بسیاری از سیاستمداران و مدیرعامل‌های فرانسه از این دانشگاه که در شهر استراسبورگ قرار دارد فارغ‌التحصیل شده‌اند. در پی این اعتراض‌ها امانوئل ماکرون به یکی از اعضای دولت مأموریت داد تا یک رشته اصلاحات در «بدنه بزرگ دولت» را بررسی کند. این بررسی‌ها باید در مدت شش ماه نهایی شود و از جمله آن تعطیلی دانشگاه ملی مدیریت اداری است.
 
علاوه بر این، رئیس جمهور فرانسه می‌خواهد از دولت نیز تمرکز زدایی کند و حتی برخی از سمت‌ها در هسته اصلی دولت را حذف کند.
 
آسان کردن برگزاری همه‌پرسی
 
امانوئل ماکرون گرچه «همه‌پرسی به پیشگامی شهروندان» را که جلیقه زردها خواستار آن هستند رد کرد ولی اعلام کرد که برگزاری «همه‌پرسی به پیشگامی مشترک» تسهیل می‌شود. طبق قانون فرانسه اگر در موضوعات مختلف، یک میلیون امضا جمع شود می‌توان تصمیم‌گیری درباره آن را به رأی عموم گذاشت. اما هم اکنون رئیس جمهوری فرانسه در نظر دارد این میزان امضا را کاهش دهد تا امکان برگزاری همه‌پرسی راحت‌تر شود.
 
درگیر شدن و مداخله در موضوعات زیست محیطی
 
رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده بود که از ماه ژوئن ۱۵۰ شهروند به‌طور تصادفی انتخاب خواهند شد تا در جلسات شورای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی شرکت جدی داشته باشند.
 
از سوی دیگر در مورد مسائل مربوط به محیط زیست امانوئل ماکرون از ایجاد «شورای دفاع از محیط زیست» خبر داده بود. نخستین جلسه این شورا قرار است روز ۲۳ مه تشکیل شود تا برای موضوعاتی که در حوزه محیط زیست فوریت دارند راه حل بیاندیشد.
 
مقابله با تعطیلی مدارس و بیمارستان‌ها
 
امانوئل ماکرون همچنین پس از اعتراض جلیقه زردها در یکی از برنامه‌های خود اعلام کرد که اجازه تعطیلی هیچ مدرسه و بیمارستانی را تا سال ۲۰۲۲ نخواهد داد یعنی زمانیکه دوره پنج ساله ریاست جمهوری وی به پایان می‌رسد. او همچنین اعلام کرد از ابتدای سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ تعداد دانش آموزان در یک کلاس درس نباید از ۲۴ نفر فراتر رود.
 
مقابله با فرار مالیاتی
 
رئیس جمهوری فرانسه از دیوان محاسبات این کشور خواهد خواست تا با دقت تعداد افرادی را که فرار مالیاتی داشته‌اند، تخمین بزند و اقدام‌های مشخصی را پیشنهاد دهد.
 
از سوی دیگر امانوئل ماکرون همچنان بر سر برخی مسائل در موضع خود باقی خواهد ماند. به‌نظر می‌رسد او مالیات بر ثروت را لغو نمی‌کند. برای به رسمیت شناختن رأی سفید اقدامی انجام نمی‌دهد و در سن قانونی بازنشستگی که در فرانسه ۶۲ سال تعیین شده است، تغییری نمی‌دهد.