هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 3 اسفند 1398
ساعت 06:49
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 ارديبهشت 1398 ساعت 13:14
شنبه 28 ارديبهشت 1398 13:03 ساعت
2019-5-18 13:14:38
شناسه خبر : 318270
رئیس‌جمهور آمریکا از به راه انداختن جنگ تجاری جدید با اتحادیه اروپا و ژاپن فعلا عقب نشسته و به مدت 6 ماه اعمال تعرفه بر واردات خودرو را به تعویق انداخته است.
رئیس‌جمهور آمریکا از به راه انداختن جنگ تجاری جدید با اتحادیه اروپا و ژاپن فعلا عقب نشسته و به مدت 6 ماه اعمال تعرفه بر واردات خودرو را به تعویق انداخته است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز،‌ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، طرح اعمال تعرفه گمرکی بر واردات خودرو و لوازم یدکی از اتحادیه اروپا و ژاپن را به مدت 6 ماه به تعویق انداخت و به نظر می‌رسد از به راه انداختن جنگ تجاری جدید فعلا صرف نظر کرده است.
 
این تعویق به رابرت لایت‌هیزر، نماینده تجاری آمریکا ، اجازه می‌دهد تا زمان بیشتری برای مذاکره با اتحادیه اروپا و ژاپن داشته باشند.
 
ترامپ در این باره گفت: اعمال تعرفه بر واردات خودرو و لوازم یدکی چیزی است که ما به آن فکر می‌کنیم و به دنبال توافق با اروپایی‌ها هستیم. البته رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا سخت است.
 
هم اکنون واردات خودرو به آمریکا مشمول تعرفه 2.5 درصدی است اما ترامپ تهدید کرده این تعرفه را به 25 درصد افزایش خواهد داد.
 
شرکت‌های خودروسازی و بسیاری از نمایندگان برجسته جمهوری‌خواه با این اقدام ترامپ به شدت مخالف هستند.
 
دیوید شفردسن، کارشناس رویترز، معتقد است که این مسئله به طور بالقوه به فروشندگان خودرو در تمام ایالات‌های آمریکا، آسیب خواهد زد چرا که شرکت‌های خودروسازی اعلام کرده‌اند که اگر این تعرفه‌های سنگین علیه واردات خودرو به آمریکا اعمال شود قیمت خودرو در این کشور را افزایش خواهد داد و بسته به قیمت آنها شاهد افزایش چند هزار دلاری قیمت‌ها خواهیم بود.
 
این مسئله همچنین  هزینه تعمیر خودرو را نیز در آمریکا افزایش خواهد داد چرا که بخش قابل توجهی از لوازم یدکی در خارج از آمریکا تولید می‌شوند.
 
وی ادامه داد: ممکن است در سایه افزایش تعرفه واردات خودرو به آمریکا شاهد افزایش نرخ بیمه خودروها نیز باشیم و این مسئله می‌تواند باعث شود شرکت‌های خودروسازی از فروش برخی خودروهای خود در آمریکا صرف نظر کنند،‌ پس این مسئله پتانسیل کاهش فروش خودرو در آمریکا را دارد.
 
شرکت‌های خودروسازی می‌گویند بالا بردن تعرفه می‌تواند هزاران فرصت شغلی در آمریکا را به خطر بیندازد.
 
این چیزی نیست که شرکت‌های خودروسازی بخواهند، بلکه این دولت آمریکاست که می‌خواهد وادرات خودرو را کاهش دهد.
 
برخی نمایندگان جمهوری‌خواه نیز می‌گویند ترامپ در این زمینه زیاده‌روی کرده و کنگره به اندازه کافی قدرت دارد تا از اجرای این طرح جلوگیری کند.
 
علیرغم این مخالفت‌ها دولت ترامپ با تحقیقات اخیر وزارت بازرگانی این کشور که نشان می‌دهد واردات خودرو به آمریکا با آسیب زدن به توان شرکت‌های داخلی و تضعیف قدرت سرمایه‌گذاری آنها در فناوری‌های جدید تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شود، موافق است.
 
عقب‌نشینی ترامپ در این زمینه نشان می‌دهد وی تمایلی به راه انداختن جنگ تجاری جدید ندارد چرا که کاخ سفید هم اکنون در بحبوحه جنگ تجاری با چین است.