هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 5 ارديبهشت 1396
ساعت 19:03
به روز شده در :

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 15 فروردين 1389 ساعت 18:46 2010-4-4 18:46:51
شناسه خبر : 31826

شرف الشمس چيست ؟ چه آثاري دارد ؟ آداب آن چگونه است ؟ در چه روز واقع مي شود ؟ آيا تكرار آن در هر سال لازم است ؟ وده ها سوال ديگر؛ از جمله نكاتي است كه عليرغم مبتلا به بودن اذهان مردم به اين موضوع ،غالبا در رسانه هاي ديني به آن پرداخته نشده است.

به گزارش لبيك؛ حضرت آيت الله مبشر كاشاني با اشاره به نكات جالب و ناگفته اي در اين باره ، مبحث شرف الشمس را جزء علوم غريبه دانست ومرقوم كرد:

"شرف الشمس از علوم غريبه است، لكن دركتب متقدمين اعم از روايي وادعيه و اذكار اثري نيافتم ، فقط متاخرين در چند قرن اخير معتبر مي دانند و بياناتي درباره شرف الشمس وطريقه تكسير آن به صورت مربع يا مسبع وغيره و نيز آثار و بركات آن مطالبي متذكر شده اند و بعضي آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقي كرده اند و در كتاب جواهر مكنونه كه از كتب خطي اذكار است و همچنين در كتاب السحاب اللئالي تاليف سيد عبدالله بوشهري و كتب ديگر، آثاري از جمله دفع فقر و بيماري ها و حفظ از گزند جانوران و ايمني از بلايا وكسب عزت و بزرگي متذكر شده اند."

معظم له در ادامه افزود: "كفعمي هم در كتاب جنت الواقيه آورده اند كه اين حروف شكل ، اسم اعظم است و در بعض كتب علماي شيعه ديدم كه اين شكل از اميرالمؤمنين عليه السلام مي باشد ولي سندي براي ادعاي خود ذكر نكرده اند.

مرحوم شيخ بهائي نيز در كتاب سرالمستتر ، در رابطه با اين شكل كه بعضا به شرف الشمس معروف شده مطالبي بيان فرموده است."

علامه مبشر كاشاني در پايان ، به زمان و آداب و كيفيت شرف الشمس نيز اشاره و يادآور شد: " مي گويند كه شرف الشمس بايد در روز 19 حمل كه مطابق با روز 19 فروردين است از طلوع آفتاب تا ظهر برعقيق زرد ودر صورت عدم امكان بر كاغذ زردي نوشته شود و با خود حمل نمايد ولي در تجديد آن در روز مذكور در سال هاي بعد شرط نشده است ولازم نيست."


همچنين حضرت آيت الله روحاني نيز ابعاد خواندني ديگري از شرف الشمس را بيان و مكتوب كرد:
"اهل اين گونه فنون مي گويند كه اگر يك بار شرف الشمس به طريق مخصوص نوشته شود، ديگر احتياجي به تكرار در سال بعد ندارد و اثرش باقي است – ولي چون در طرز نوشتن آن اختلاف است ، مثل شكل ستاره آن يا حرف ميم آن، بعضي به همه وجوه آن مي نويسند ، مثلا يك بار با ستاره پنج گوشه و يك بار با ستاره شش گوشه."

معظم له در پايان جوابيه خود به پرسش خبرنگار ما تكرار شرف الشمس در هر سال را لازم ندانست ومرقوم كرد:

"به هر حال جديد تهيه كردن آن در هر سال لازم نيست. "

در اين حال ، حضرت آيت الله مظاهري در پاسخي كوتاه و گويا ، با اشاره به قابل اعتماد بودن شرف الشمس ، افزود: "شرف الشمس مورد اعتماد است و اگر كسي داشته باشد تجديد لازم نيست." 

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت