هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 10 شهريور 1398
ساعت 09:54
به روز شده در :
شنبه 28 ارديبهشت 1398 ساعت 12:37 2019-5-18 12:37:13
شناسه خبر : 318258
"ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری منتخب اوکراین در آستانه مراسم تحلیف خود، آمادگی خود برای آغاز مذاکرات با روسیه در چارچوب «گروه نرماندی» (روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) برای حل و فصل اوضاع دونباس را اعلام کرد.
"ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری منتخب اوکراین در آستانه مراسم تحلیف خود، آمادگی خود برای آغاز مذاکرات با روسیه در چارچوب «گروه نرماندی» (روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) برای حل و فصل اوضاع دونباس را اعلام کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری منتخب اوکراین آماده آغاز مذاکرات با روسیه در چارچوب « گروه نرماندی» (متشکل از روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) برای حل و فصل اوضاع دونباس است.
 
"روسلان استفانچوک" مشاور سیاسی و عضو ارشد ستاد انتخاباتی زلنسکی شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی با اعلام این مطلب، افزود: «این مذاکرات مسلماً با حضور شرکای اروپایی ما (سایر کشورهای عضو «گروه نرماندی») خواهد گرفت و در این چارچوب ما حاضر به مذاکره با طرف روسی هستیم، برای اینکه معتقدیم برای رسیدن به هر نوع توافقی درباره حل و فصل اوضاع دونباس، لازم است گفت‌وگو شود.»
 
ولادیمیر زلنسکی خود پیش از این، مذاکره با روسیه را از الویت‌های خود برشمرده و مسائل مورد بررسی در دیدار احتمالی خود با "ولادیمیر پوتین" را اعلام کرده بود. مقامات مسکو نیز آمادگی خود برای گفت‌وگو، البته بدون اقدامات تحریک آمیز از سوی طرف اوکراینی را مورد تایید قرار داده‌اند.   
 
این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد که روسیه به مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید این کشور دعوت نشده است.
 
بر اساس این اطلاعات، روسای جمهوری کشورهای لیتوانی، لتونی، استونی، مجارستان و گرجستان، از هم‌اکنون حضور خود در این مراسم را تایید کرده‌‌اند. علاوه بر این، "ماروش شوچوویچ" نائب رئیس کمیسیون اروپایی و برخی مقامات بلندپایه دولتی و پارلمانی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و جی-7 که روابط مشارکتی با اوکراین دارند نیز در مراسم ادای سوگند زلنسکی شرکت خواهند داشت.
 
مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید اوکراین در تاریخ 20 ماه مه (30 اردیبهشت) برگزار خواهد شد.
 
"ولادیمیر زلنسکی" رهبر حزب «در خدمت مردم» اوکراین در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که در تاریخ 21 آوریل (اول اردیبهشت) برگزار شد، با کسب 73.22 درصد آراء به پیروزی رسید. "پیتر پروشنکو" رئیس جمهوری قبلی اوکراین تنها توانست 24.45 درصد آراء را بدست آورد.
 
میزان مشارکت مردمی در این انتخابات 61.37 درصد اعلام شده است.