هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 2 شهريور 1398
ساعت 22:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 ارديبهشت 1398 ساعت 11:34 2019-5-18 11:34:26
شناسه خبر : 318242
یک فرمانده میدانی اعلام کرد که مقرر شد به مدت 72 ساعت در جبهه‌های عملیاتی ادلب، حماه و لاذقیه آتش‌بس برقرار شود.
یک فرمانده میدانی اعلام کرد که مقرر شد به مدت 72 ساعت در جبهه‌های عملیاتی ادلب، حماه و لاذقیه آتش‌بس برقرار شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، ارتش سوریه از 16 اردیبهشت ماه جاری عملیات خود را در شمال حماه آغاز کرد و آن را به جنوب غرب ادلب و شمال لاذقیه رساند.
 
با وجود پیشرویهای ارتش سوریه در این سه استان شمالی، یک فرمانده میدانی حاضر در عملیات نیروهای سوری از حصول آتش‌بس در جبهه‌های عملیاتی خبر داد.
 
این فرمانده به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که آتش‌بس به مدت 72 ساعت در جبهه‌های ادلب، حماه و لاذقیه برقرار خواهد بود.
 
به گفته وی، آتش‌بس مذکور از نیمه شب جمعه (روز گذشته) آغاز شده است.
 
این فرمانده اما درباره جزئیات آتش‌بس، عوامل یا چگونگی حصول آن، هیچ توضیحی ارائه نکرد.
 
به گزارش اسپوتنیک، وضعیت ادلب سوریه همچنان بین توافقات «سوچی» در خصوص منطقه کاهش تنش و نزدیک شدن ارتش سوریه به این منطقه معلق است.
 
ارتش سوریه بارها تأکید کرده است که باید مشکل اجرای توافق سوچی حل و فصل شود؛ چه از طرق سیاسی، چه از راههای دیپلماتیک.
 
«ترکی الحسن» کارشناس مسائل راهبردی در خصوص عملیات اخیر ارتش سوریه گفت که نیروهای سوری هشت ماه منتظر ماندند تا توافق سوچی اجرایی شود، ولی آنکارا «تمایل یا اراده‌ای برای اجرای این تواقفق نداشت و همیشه وقت‌کُشی می‌کرد؛ مسئله‌ای که نیروهای سوری را مجبور کرد که برای بازپس‌گیری ادلب وارد عمل شوند».
 
توافق سوچی، پس از دیدار شهریورماه 1397 بین رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در سوچی حاصل شد. بر اساس این توافق، باید یک منطقه حائل و عاری از سلاح به عمق ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در بین خطوط تماس ارتش سوریه و افراد مسلح در شمال غرب سوریه ایجاد می‌شد و گروه‌های مسلح و ارتش سوریه بای از این مناطق عقب نشینی می‌کردند.
 
بر اساس این توافق قرار بود در مرحله نخست یک منطقه عاری از سلاح در اطراف شهر ادلب ایجاد شود، در مرحله دوم باید سلاح سنگین جمع‌آوری می‌شد و در مرحله بعد نهادهای دولتی سوریه پیش از پایان سال جاری میلادی فعالیت خود را آغاز می‌کردند.
 
ترکیه که در اجرای این توافق متعهد شده بود تروریستها را از این منطقه خارج کند، ولی هنوز نتوانسته است به تعهد خود عمل کند چرا که تروریستها باید تا ۲۳ مهر ماه از این منطقه خارج می‌شدند ولی هنوز در این منطقه حضور دارند.