هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 ارديبهشت 1398 ساعت 11:28
شنبه 28 ارديبهشت 1398 11:23 ساعت
2019-5-18 11:28:26
شناسه خبر : 318237
روزنامه چاپ کابل به نقل از برخی منابع اظهارداشت که طالبان در شمال افغانستان به پهپاد، سلاح‌های مجهز به چشم لیزری و جنگ‌افزارهای ضد زره دست یافته‌اند.
روزنامه چاپ کابل به نقل از برخی منابع اظهارداشت که طالبان در شمال افغانستان به پهپاد، سلاح‌های مجهز به چشم لیزری و جنگ‌افزارهای ضد زره دست یافته‌اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، منابع خبری اعلام کردند در حملات اخیر طالبان و نیروهای امنیتی افغان در ولایت «جوزجان» که منجر به کشته شدن 40 نفر از نیروهای افغان شد از سلاح‌های پیشرفته و مجهز به نشانگرهای لیزری استفاده شده است.
 
«سید عزیزالله الفتی» نماینده جوزجان در پارلمان افغانستان با اشاره به اینکه طالبان به جنگ‌افزارهای مدرن دست پیدا کرده، گفت که این گروه بدین ترتیب ابتکار عمل جنگ را بدست گرفته است.
 
به گزارش «ماندگار» روزنامه چاپ کابل، شماری از ساکنان جوزجان نیز ابراز نگرانی کردند که با دستیابی طالبان به تسلیحات جدید جنگی و استفاده این گروه از پهپادها، وضعیت امنیتی این ولایت وخیم‌تر شده است.
 
پیش از این نیز «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشته بود که جنگجویان جدیدی از طالبان وارد میدان جنگ افغانستان شده‌اند که تجهیزاتی چون دوربین‌های دید در شب ساخت روسیه، سلاح‌های اتوماتیک M-4 آمریکایی با نشانگرهای لیزری و دوربین‌های پیشرفته روی اسلحه مجهز هستند که احتمال می‌رود ساخت پاکستان باشد.
 
براساس این گزارش، نیروهای ویژه طالبان حتی از ماشین فورد مورد استفاده نیروهای پلیس آمریکا استفاده می‌کنند و برخی نیز بر خودروهای زرهی آمریکایی موسوم به «هاموی» سوار می‌شوند.
 
استفاده طالبان از دوربین‌های دید در شب و سلاح‌های دور برد سبب افزایش تلفات نیروهای پلیس افغان شده است زیرا به گفته مقامات امنیتی افغان نیروهای پلیس این کشور به اندازه نیروهای ویژه طالبان مجهز نبوده و دوربین‌های دید در شب ندارند.
 
این روزنامه آمریکایی درباره چگونگی دستیابی طالبان به این سلاح‌های پیشرفته نیز نوشت که ممکن است این گروه شماری از تجهیزات را به غنیمت گرفته و یا از بازار سیاه سلاح در پاکستان تهیه کرده باشد.