هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 بهمن 1398
ساعت 09:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 ساعت 14:55
پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 14:40 ساعت
2019-5-16 14:55:33
شناسه خبر : 318157

 آیت الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس پژوهشکده باقرالعلوم(ع) گفت: تبلیغ در همه مقاطع و امروزه بیش از هر زمانی با موضوع پژوهش پیوندی ناگسستنی دارد و متاسفانه در مجموعه حوزه و دیگر نهادهای مرتبط، این مسئله کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی یادآور شد: وقتی می‌خواهیم به تبلیغ بپردازیم در واقع می‌خواهیم به مهندسی افکار جامعه، اندیشه‌ها، انگیزه‌ها و دنیای درون انسان‌ها جهت دهیم.

امام جمعه قم عملی کردن اهداف مورد نظر نظام و انقلاب اسلامی را کار بسیار پیچیده و مهمی عنوان کرد و گفت: عملی نمودن اهداف نظام و انقلاب اسلامی بدون تحقیق و پژوهش میسر نمی‌گردد، وقتی بخواهیم به صورت جامع به مهندسی افکار و هدایت انگیزه و اندیشه بشری بپردازیم یک زیرساخت تحقیقی و پژوهشی نیازمند است.

وی تاکید کرد: همه فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی ما نیازمند یک حرکت بنیادی و تحقیقاتی راهبردی، کاربردی و میدانی است که سامانه جدید و جدی‌تری را می‌طلبد، در مسائل اجتماعی هم همین طور است وقتی در جامعه خودکشی، طلاق و افزایش سن ازدواج رواج پیدا کرد ابتدا باید عامل و متغیر اصلی آن را بشناسیم.

اعرافی خاطرنشان کرد: پایه اصلی تحقیق در بخش کاربردی، رصد، آمار و تحلیل است اما این پایه تحقیقات کاربردی و میدانی و معطوف به شناخت مشکل و نیاز در حوزه و دستگاه‌های مربوطه چندان قوی نیست و به نظرم جای کار جدی تری دارد.

وی تصریح کرد: باید در مجموعه نهادهای حوزوی و فرهنگی پژوهش میدانی و معطوف به واقعیات اجتماعی را جدی تر بگیریم، اگر قرار است تبلیغ آسیب اجتماعی را حل کند باید ریشه یابی علمی انجام شود، خوشبختانه این نگاه امروزه بیشتر از هر زمانی در سازمان تبلیغات وجود دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور ادبیات دینی را از مهم‌ترین ابزار برای تبلیغ معرفی کرد و اظهار داشت: ادبیات دینی چه ادبیات نوشتاری، چه گفتاری و چه هنری ابزارهای مهم تبلیغی جهت هدایت افکار و انگیزه انسان‌ها به شمار می‌روند چرا که نهادهای حوزوی، فرهنگی و تبلیغی نیازمند نوزایی مستمر هستند.

وی قلم جذاب و سخن شیوا را دو مؤلفه شهید مطهری عنوان کرد و گفت: شهید مطهری یک‌ نقطه عطف در ادبیات نوشتاری و گفتاری در حوزه بود در واقع پایه گذار یک‌ ادبیات نوشتاری قوی و جذاب بود و آثار ایشان در یک نقطه تعادل جامعیت و سنجیدگی کامل قرار دارد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در ادامه گفت: در این مرکز در ادبیات گفتاری و نوشتاری و در سطح بالاتر در حوزه ادبیات هنری کارهای مهمی را می‌توان انجام داد؛ بازشناسی ادبیات دینی، فرهنگی، روحانی، حوزوی و تلاش برای خلاقیت سبک‌های نو متناسب با نیازهای جدید وظیفه ای است که بر دوش همه ما قرار دارد.

اعرافی تصریح کرد: در ادبیات دینی این طور احساس می‌شود که خوب کار نکردیم و نمی‌توانیم  هم گام با تحولاتی که در حوزه‌های ادبی رخ می‌دهد در مسائل فرهنگی نوآوری داشته باشیم، امیدوارم این نقص برطرف شود.

وی تولید محتوای متناسب با دنیای امروز همراه با ابتکار و نوآوری را از دیگر مسائل مهم جهت موفقیت تبلیغی بر شمرد و گفت: درست است که محتوای ثابت و اصیل داریم اما تنوع و تولید محتوای جدید بسیار ضرورت دارد وقتی سوژه‌های درست و مسائل مهم را انتخاب و با هوشمندی آن‌ها را برش می‌زنیم می‌توانیم یک‌ محتوای خوب و اثر گذار تولید کنیم.

 

 

فارس