هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 شهريور 1398
ساعت 13:19
به روز شده در :
پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 ساعت 11:45 2019-5-16 11:45:42
شناسه خبر : 318086
رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه در دفتر روابط خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که در کنار تلاش‌های صلح در افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار شود تا رهبری مشروع برای پیشبرد مذاکرات صلح به وجود آید.
رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه در دفتر روابط خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که در کنار تلاش‌های صلح در افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار شود تا رهبری مشروع برای پیشبرد مذاکرات صلح به وجود آید.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، «گونرویگاند» رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه دفتر روابط خارجی اتحادیه اروپا به رسانه‌ها در کابل گفت: انتظار داریم تا انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به موقع برگزار شود.
 
وی افزود: در کنار تلاش‌های صلح در افغانستان باید برای برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری در این کشور نیز تلاش شود تا رهبری مشروعی برای پیشبرد مذاکرات صلح با طالبان به وجود آید.
 
مقام اروپایی تاکید کرد: مذاکرات بین‌الافغانی اهمیت دارد، زیرا برای حاکمیت مردم سالاری در افغانستان مهم است تا تلاش‌های صلح به مالکیت مردم این کشور پیشبرده شود.
 
وی همچنین در دیدار با «صلاح‌الدین ربانی» وزیر خارجه افغانستان نیز به لزوم حفظ دستاوردهای 18 ساله این کشور در مذاکرات صلح با طالبان تاکید کرده است.
 
این در حالی است که آمریکا و اتحادیه اروپا پیش از این معتقد بود که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید پس از توافق صلح با طالبان صورت بگیرد.
 
اتحادیه اروپا حتی کمک‌های مالی خود را به کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان نیز متوقف کرده بود که باعث شد تا تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور دوبار به تعویق بیفتد.
 
حتی هنوز هم نگرانی‌هایی وجود دارد که خودداری اروپا از کمک به هزینه‌های انتخاباتی در افغانستان ممکن است باعث تاخیر دوباره در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شود.
 
ظاهرا رویکرد آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال انتخابات در افغانستان تغییر کرده است و از همین رو مقامات اتحادیه اروپا تعهدات شان را به کمک به روند انتخابات در افغانستان اعلام کردند.
 
در روزهای گذشته «آلیس ویلز» معاون وزارت خارجه آمریکا نیز گفته بود که واشنگتن آماده است تا در راستای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان کمک کند.
 
کارشناسان معتقدند که به دلیل شکست مذاکرات آمریکا با طالبان رویکرد واشنگتن تغییر کرده است زیرا اتحادیه اروپا و آمریکا تلاش می‌کنند تا با روی کار آوردن دولت جدید در افغانستان مواضع خود را تقویت کند.