هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 28 مرداد 1398
ساعت 21:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 ساعت 10:17 2019-5-16 10:17:15
شناسه خبر : 318057
افزایش تیراندازی‌ها در روز چهارشنبه اطراف اماکن برگزاری تظاهرات در پایتخت سودان، به تعلیق دور اخیر مذاکرات درباره ساختار نظام دولت انتقالی و زخمی شدن دست‌کم ۸ تن منجر شد.
افزایش تیراندازی‌ها در روز چهارشنبه اطراف اماکن برگزاری تظاهرات در پایتخت سودان، به تعلیق دور اخیر مذاکرات درباره ساختار نظام دولت انتقالی و زخمی شدن دست‌کم ۸ تن منجر شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، رهبران مخالفان در سودان اعلام کردند شورای نظامی انتقالی حاکم بر کشور جلسه نهایی با ائتلاف اپوزیسیون «نیروهای آزادی و تغییر»، که قرار بود عصر امروز برگزار شود را به حال تعلیق درآورده است تا تظاهرات‌کنندگان مسیرهای بسته را در بخشی از خارطوم باز کنند.
 
«رشید السید» سخنگوی «نیروهای آزادی و تغییر» اعلام کرد: شورای نظامی مذاکرات را به حال تعلیق درآورده است و خواسته‌اند که موانع از جاده‌هایی در مناطقی از پایتخت برداشته شود.
 
این جریان اپوزیسیون در واکنش گفته است که تصمیم شورای نظامی حاکم به تعلیق مذاکرات با مخالفان «تاسف‎بار» است و «نیروهای آزادی و تغییر» به تحصن مقابل مقر فرماندهی کل( وزارت دفاع) و تمام میادین در کشور ادامه می‌دهد.
 
تخصن مخالفان مقابل مقر فرماندهی کل ارتش سودان در خارطوم در 6 آوریل، در ادامه حرکت اعتراضیِ منجر به سقوط رژیم «عمر البشیر» در دسامبر، آغاز شده است. تظاهرات‌کنندگان حالا خواهان انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان هستند.
 
افزایش تیراندازی‌ها در مناطق مختلف در روز چهارشنبه به زخمی شدن دست‌کم 8 تن منجر شده است. «امجد فرید» سخنگوی «نیروهای آزادی و تغییر» در صفحه کاربری خود در فیس‌بوک نوشت: «دست‌کم 8 تن به ضرب گلوله مجروح شده‌اند.»
 
این خشونت‌ها به دنبال آن شکل گرفت که نیروهای امنیتی تلاش می‌کردند موانع و سیم‌های خاردار را از مرکز شهر بردارند که با مخالفت تظاهرات‌کنندگان مواجه شدند.
 
روز دوشنبه نیز همزمان با آغاز مذاکرات میان شورای نظامی و جریان اپوزیسیون، تظاهرات خشونت‌آمیزی در خارطوم برگزار شد که طی آن، 6 تن از جمله یک افسر پلیس کشته شدند.
 
ائتلاف «نیروهای آزادی و تغییر» و واشنگتن، پلیس را مسئول خشونت‌ها اعلام کرده‌اند در حالی‌که شورای نظامی «عناصر ناشناس» و شبه‌نظامیان طرفدار رژیم البشیر را مسئول این خشونت‌ها معرفی کرده که می‌خواهند روند سیاسی را از مسیر اصلی خود منحرف کنند.