هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 25 ارديبهشت 1398 ساعت 08:58 2019-5-15 08:58:08
شناسه خبر : 317836
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به معاون رئیس جمهور خواستار برخورد قانونی با تخلفات وسیع زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا شدند.
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به معاون رئیس جمهور خواستار برخورد قانونی با تخلفات وسیع زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا شدند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به معاون رئیس جمهور خواستار برخورد قانونی با تخلفات وسیع زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا شدند.
 
ادامه فعالیت کاوه سودا با شرایط فعلی غیر‌قانونی ‌است/علامت سئوال جدی در مورد سلامت محیط زیست آذربایجان شرقی وجود دارد
 
در این نامه که به امضای نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر، بناب، مراغه و عجبشیر رسیده، آمده است:
 
آقای دکتر عیسی کلانتری
معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
سلام علیکم
 
احتراما به آگاهی می‌رسانیم؛ با وجود آلودگی خطرناک پساب و پسماند کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا که تولیدکننده کربنات سدیم در شهرستان مراغه می‌باشد، اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از اقدام قانونی برای برخورد با تخلفات وسیع این واحد شیمیایی قصور کرده است.
 
جهت مزید آگاهی اضافه می‌نماییم که روزانه 8 هزار متر مکعب پساب صنعتی با مقدار PH نزدیک 11 و مقدار EC حدود 200 هزار و نیز حدود 130 تن پسماند خطرناک صنعتی بدون تصفیه در محوطه اطراف کارخانه به وسعت حدود 300 هکتار دفع شده و موجب آلودگی وسیع منابع زیر زمینی آب و خاک منطقه و نیز آلودگی پارک ملی دریاچه ارومیه می‌شود.
 
عدم اجرای ماده 11 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، تبصره 1 ماده 38 قانون اخد عوارض آلایندگی زیست محیطی و ماده 688 قانون مجازات اسلامی در برخورد با واحد آلاینده موصوف موجب بروز تنش‌های اجتماعی و مخدوش شدن وجهه سازمان حفاظت محیط زیست در پاسداری از حریم طبیعت شده است.
 
علی‌هذا از آنجایی که شواهد متقن موجب بروز علامت سوال‌های جدی در این خصوص شده است، مصرانه از جنابعالی می‌خواهیم با اعزام تیمی مستقل انطباق فعالیت این واحد را با موازین زیست محیطی مورد بررسی قرار داده و نتیجه آن را گزارش نمایند.»
 
به گزارش تسنیم، این نامه به امضای علی جلیلی نماینده مراغه و عجبشیر، ضیاء‌الله اعزازی نماینده بناب، زهرا ساعی، محمدحسین فرهنگی، احمد علیرضا بیگی و اسماعیل سعیدی نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر رسیده است.
 
گفتنی است در ماه‌های اخیر بحث بحران زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا در مراغه در صدر اخبار رسانه‌های آذربایجان شرقی و حتی رسانه ملی قرار گرفته است.