هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 15:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 24 ارديبهشت 1398 ساعت 10:37
سه شنبه 24 ارديبهشت 1398 10:21 ساعت
2019-5-14 10:37:18
شناسه خبر : 317736
چین سیاستهای آمریکا را عاملی خطرناک برای موجودیت سازمان تجارت جهانی خواند.
چین سیاستهای آمریکا را عاملی خطرناک برای موجودیت سازمان تجارت جهانی خواند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از یورونیوز، چین دروز دوشنبه هشدار داد که سیاست‌های ایالات متحده آمریکا موجودیت سازمان تجارت جهانی را به خطر می‌اندازد. پکن اخیرا یک سری «اصلاحات پیشنهادی» را به سازمان تجارت جهانی ارائه کرده است.
 
چین در طرح پیشنهادی خود، نامی از ایالات متحده نبرده است اما در پیشنهاد خود به وضع تعرفه‌های «امنیت ملی» بر روی آلومینیوم، فولاد و خودرو اشاره کرده است که در واقع سیاست‌های انحصاری ایالات متحده محسوب می‌شود.
 
سال گذشته آمریکا 250 میلیارد دلار بر صادرات چین تعرفه اعمال کرده بود. این موضوع باعث شد تا چین از اعمال این تعرفه‌ها به دلیل آنچه نقض مقررات سازمان تجارت جهانی عنوان شده بود، به این سازمان شکایت کند. اما آمریکا اعلام کرده بود که این کشور مقررات سازمان تجارت جهانی را به چالش خواهد کشید.
 
از سوی دیگر در اقدامی متقابل، چین روز دوشنبه 13 مه (23 اردیبهشت) اعلام کرد که از ماه آینده، تعرفه‌های گمرکی موجود بر 60 میلیارد دلار کالای وارداتی از آمریکا را افزایش خواهد داد.
 
به گفته مقام‌های پکن چین قرار است بر بیش از 5 هزار کالای آمریکایی تعرفه وضع کند.
 
تصمیم چین برای وضع تعرفه‌های اضافی در حالی منتشر می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی چین را تهدید کرد که در صورت عدم توافق، چین آسیب شدیدی خواهد دید.
 
دونالد ترامپ همچنین بعد از اعلام خبر وضع تعرفه‌های جدید از سوی چین، با انتشار توئیتی نوشت: «کسی در چین برای تجارت باقی نخواهد ماند. خیلی بد برای چین، خیلی خوب برای آمریکا. اما چین برای سالها خیلی از آمریکا امتیاز گرفته است برای همین خیلی از ما جلو افتاده‌اند.(رئیس جمهور سابق ما کارش را درست انجام نداد). بهرحال، چین نباید دنبال تلافی کردن باشد، این کار شرایط را بدتر می کند.»