هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 17 خرداد 1399
ساعت 21:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 18 ارديبهشت 1398 ساعت 14:32
چهارشنبه 18 ارديبهشت 1398 14:23 ساعت
2019-5-8 14:32:15
شناسه خبر : 317211
وزیر خارجه آمریکا درباره سفر سرزده‌اش در شامگاه سه‌شنبه به بغداد توضیحاتی ارائه کرد.
وزیر خارجه آمریکا درباره سفر سرزده‌اش در شامگاه سه‌شنبه به بغداد توضیحاتی ارائه کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از العالم، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا بعد از لغو ناگهانی سفرش به آلمان شامگاه سه‌شنبه در سفری سرزده وارد بغداد شد و با «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر و «برهم صالح»، رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد.
 
پمپئو در مسیر سفر به بغداد درباره انگیزه‌های این سفر به خبرنگاران گفت: «می‌خواهم با سران این کشور صحبت کنم تا به آنها اطمینان خاطر بدهم که عراق کشوری مستقل و با حاکمیت ملی باقی می‌ماند».
 
وزیر خارجه آمریکا سوالات خبرنگاران را درباره دلایل تغییر ناگهانی برنامه سفرش بی‌پاسخ گذاشت. وی مجدداً ادعاهای بی پایه و اساس خود را درباره اینکه ایران قصد حمله به منافع آمریکا در عراق دارد را تکرار کرد و گفت که وقوع چنین اتفاقی بر عراق هم اثر خواهد گذاشت.
 
پمپئو گفت: «مطمئناً اگر منافع آمریکا در عراق تهدید شود روی عراق هم اثر خواهد گذاشت».
 
پمپئو، در توضیح بیشتر درباره ادعاهای مطرح‌شده در خصوص قصد ایران برای تهدید منافع آمریکا در عراق گفت: «تلاش‌هایی در جریان بودند تا نیروهای آمریکایی که مبارزه علیه داعش را ادامه می‌دهند از عراق بیرون رانده شوند. این برای دولت عراق اهمیت باورنکردنی دارد».
 
وزیر خارجه آمریکا گفت که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را از سفر خود مطلع کرده و ترامپ از او خواسته چندین پیام به مسئولان در عراق برساند.
 
وی مدعی شد: «پیام اصلی این است: ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم عراق در وضعیتی است که رابطه‌ای که ما با آنها تشکیل داده‌ایم و رابطه‌ای که متحدان ما در منطقه با آنها تشکیل داده‌اند مستحکم باقی می‌ماند».