هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 شهريور 1399
ساعت 19:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 10 ارديبهشت 1398 ساعت 16:42
سه شنبه 10 ارديبهشت 1398 16:26 ساعت
2019-4-30 16:42:40
شناسه خبر : 316162

معاون درآمد و امور مشترکان آبفای منطقه یک درباره ویژگی‌های رفتاری مشترکان آبفای منطقه یک شهر تهران، گفت: در ساختمان‌های نوساز این منطقه که دارای بیش از ۲۰ واحد هستند، امکاناتی نظیر استخر آب گرم وجود دارد که این موجب می‌شود با بالا رفتن تعداد واحدهای مسکونی هر ساختمان، سرانه مصرف آب نیز افزایش یابد.

به‌گزارش ایسنا، غلامرضا محتسبی با بیان این‌که آبفای منطقه یک تهران به ۱.۵ میلیون نفر خدمات ارائه می‌کند گفت: مجموع میانگین مصرف هر واحد (مسکونی و غیرمسکونی) در این منطقه در ماه ۲۳ مترمکعب و متوسط سرانه مصرف واحدهای غیرمسکونی ۴۸ مترمکعب در ماه است؛ البته ۸۲ درصد مصارف آب در منطقه یک به مشترکان مسکونی اختصاص دارد.
 

مصرف ۲۰ درصد آب شرب تهران در محدوده زیرپوشش آبفای منطقه یک

به گفته محتسبی مجموع مصرف سالانه آب توسط مشترکان این منطقه حدود ۱۶۱ میلیون مترمکعب است که ۲۰ درصد آب مصرفی تهران را شامل می‌شود.

محتسبی با بیان این‌که سرانه مصرف مشترکان مسکونی آبفای منطقه یک تهران در نیمه نخست سال گذشته به‌طور متوسط ۱۹ مترمکعب در ماه به ازای هر واحد مسکونی بوده است، گفت: میزان مصرف آب از پنج تا ۴۰ مترمکعب به ازای هر واحد متفاوت است، اما حدود نیمی از مشترکان شرکت بین ۱۵ تا ۲۰ مترمکعب در ماه مصرف می‌کنند.

وی الگوی مصرف تعیین‌شده برای هر واحد مسکونی با بُعد خانوار چهار نفره را حدود ۱۸ مترمکعب در ماه (۶۰۰ لیتر به ازای هر نفر در روز) عنوان و تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های محدوده آبفای منطقه یک شهر تهران، پایین بودن بُعد خانوار است و هم‌اکنون بُعد خانوار ساکن در این منطقه به حدود سه نفر رسیده است.

او خاطرنشان کرد: وقتی گفته می‌شود مصرف آب یک واحد مسکونی بین پنج تا شش مترمکعب در ماه است، لزوماً به مفهوم صرفه‌جویی نیست بلکه ممکن است جمعیت ساکن در این واحد یک نفر یا حداکثر زوج شاغلی باشند که در طول شبانه‌روز، ساعت‌های محدودی در واحد مسکونی مستقرند؛ بنابراین میانگین مصرف روزانه و ماهانه این مشترکان کاهش می‌یابد.

 

محتسبی یکی دیگر از دلایل بالا بودن مصرف آب در ساختمان‌های پرواحد این منطقه را استفاده از چیلر (سامانه سرمایشی) در ماه‌های گرم سال دانست و افزود: به طور متوسط سالانه ۵۰۰ انشعاب در منطقه داریم که از این میزان حدود ۲۰۰ انشعاب، جدید است و ۳۰۰ انشعاب شامل جداسازی به‌ویژه تفکیک کنتورهای تجاری و غیرمسکونی از مسکونی است.