هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 18 مرداد 1399
ساعت 19:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 10 ارديبهشت 1398 ساعت 15:58
سه شنبه 10 ارديبهشت 1398 15:56 ساعت
2019-4-30 15:58:59
شناسه خبر : 316149
حقوق رزمندگان معسر در این سال‌ها بیش از ۶۰۰ هزارتومان نبوده است. این درحالی است که مجلس برای سال ۹۸ دولت را موظف به پرداخت ۴۰۰ هزارتومان اضافه حقوق کرده است تا شاید بخش ناچیزی از هزینه‌های جاری مردم را تامین کند. با این حال یک ریال به حقوق رزمندگان معسر اضافه نشده است.
حقوق رزمندگان معسر در این سال‌ها بیش از ۶۰۰ هزارتومان نبوده است. این درحالی است که مجلس برای سال ۹۸ دولت را موظف به پرداخت ۴۰۰ هزارتومان اضافه حقوق کرده است تا شاید بخش ناچیزی از هزینه‌های جاری مردم را تامین کند. با این حال یک ریال به حقوق رزمندگان معسر اضافه نشده است.

گروه اجتماعی-رجانیوز: فضای اقتصادی این روزهای کشور بیش از پیش تیره و تار است. سکه، ارز، ماشین و قیمت محصولات خوراکی هر روز بالا می‌رود و گویا قرار نیست قطار بی‌تدبیری و بی‌کفایتی دولت در هیچ ایستگاهی توقف کند. در این بین اما فشار اقتصادی بیش از هر قشر متوجه مستضعفین و رزمندگان معسر است. رزمندگانی که ۳ سال می‌شود حقوقشان از ۶۰۰ هزارتومان تجاوز نکرده است.

 
به گزارش رجانیوز معسر از عبارت عسر و حرج گرفته شده است. كسي كه عسر و حرج دارد، يعني در سختي و تنگنا قرار دارد. رزمندگان معسر نیز به رزمندگانی اطلاق می‌شود که شرایط مالی خوبی ندارند و در تنگنا هستند. 
 
نکته قابل توجه این است که حقوق این رزمندگان معسر در این سال‌ها بیش از ۶۰۰ هزارتومان نبوده است. این درحالی است که مجلس برای سال ۹۸ دولت را موظف به پرداخت ۴۰۰ هزارتومان اضافه حقوق کرده است تا شاید بخش ناچیزی از هزینه‌های جاری مردم را تامین کند. با این حال از آغاز سال جدید هیچ تغییری در میزان حقوق دریافتی رزمندگان معسر ایجاد نشده است. 
 
۳۰ آبان‌ سال ۹۷ بود که سردار غیب‌پرور رییس سازمان بسیج مستضعفین در صحن علنی مجلس در این مورد به نمایندگان مجلس تذکر دادند. غیب‌پرور در آن جلسه گفته بود:
«من متاسفم که از پشت این تریبون محترم عرض کنم که ایثارگران و رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس ما هنوز که هنوز است مشکلات معیشتی دارند.خیلی بد است که در سال ۹۷ فرزند جانباز بسیجی معسر ما ۶۰۰ هزار تومان دریافت می کند. چه کسی می‌تواند با ۶۰۰ هزارتومان زندگی کند؟»
 
 
 
چندی بعد، در ۲ اردیبهشت سال ۹۸ نیز عبدالرضا مصری از بی‌توجهی دولت نسبت به وضعیت معیشت بازنشستگان ایثارگر و رزمندگان معسر انتقاد کرد و گفت:
«ما در قانون برنامه ششم توسعه برای افرادی که در طول ۸  سال دفاع مقدس در مناطق عملیاتی، جنگی و امنیتی حضور داشته و خدمت کرده‌اند، یک فوق‌العاده‌ای در نظر گرفتیم که به حقوق آنها اضافه شود اما متأسفانه سازمان برنامه  و بودجه تنها به حقوق شاغلان فعلی این مبلغ در نظر گرفته شده را اضافه کرده و به بازنشستگان ایثارگر حتی یک ریال هم اضافه نکرده است.
ما در قانون مصوب کردیم که میزان ۴۰۰ هزار تومان به حقوق کارمندان اضافه شود اما در این مورد باز هم رزمندگان معسر مورد ظلم واقع شدند که حتی یک ریال به مبلغ ۶۰۰ هزار تومانی که دریافت می‌کنند، اضافه نشد، این افراد با توجه به گرانی موجود چطور باید امرار معاش کنند؟»
 
آنچه به نظر می‌آید این است که دولت و مجلس هیچ برنامه‌ای برای افزایش حقوق رزمندگان معسر ندارند. چراکه سخنان سردار غیب پرور درست قبل از تصویب بودجه سال ۹۸ بوده و هم مجلس و هم دولت زمان کافی برای در نظر گرفتن این قشر ناتوان و مستضعف در براوردهای مالی بودجه سال ۹۸ را داشته‌اند. اما گویا بازهم این گروه از چشم مسئولین دور مانده‌اند و کمترین توجهی به آنان نشده است و سه سال است که حقوق رزمندگان معسر تغییری نکرده است. باید از مسئولان پرسید که به نظر شما با ۶۰۰ هزارتومان چند روز می‌توان زندگی کرد؟