هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 خرداد 1399
ساعت 19:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398 ساعت 12:36
پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398 12:28 ساعت
2019-4-25 12:36:08
شناسه خبر : 315530

نصر الله پژمانفر ظهر پنجشنبه در مراسم افتتاح سالن همایش چند منظوره شهر کتاب مشهد اظهار کرد: بخشی از مشکلات حوزه کتاب خوانی به فرهنگ مطالعه بر می‌گردد که توسط خانواده‌ها و مدارس باید اجرا شود.

وی افزود: متأسفانه آموزش و پرورش با حذف شغل کتابدار از مدارس آسیب بسیار بزرگی برای کتاب خوانی ایجاد کرد زیرا مادامی که کتابدار در مدارس حضور داشت، دانش آموزان را به کتاب خوانی تشویق می‌کرد اما متأسفانه امروز در بسیاری از مدارس کتابخانه وجود ندارد و این موضوع به نسل جدید آسیب می‌زند و امروز می‌بینیم که بچه‌ها کتاب‌های غیر درسی را نمی‌شناسند و این برای جامعه بسیار بد است.

نماینده مشهد و کلات در مجلس شورا اسلامی تصریح کرد: توسعه فعالیت‌های کتاب خوانی در گرو ایجاد فضاهای با نشاط برای کتاب خوانی است که پاتوق کتاب خوانی و کتاب فروشی‌هایی که در ارائه خدمات متفاوت عمل می‌کنند، در حال دنبال کردن همین هدف هستند.

پژمانفر با اشاره به اینکه یارانه ۱۵۰ میلیاردی که به حوزه کتاب اختصاص داده می‌شود با توجه به هزینه چاپ کتاب، مبلغ ناچیزی است، گفت: باید نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی را برای مشارکت در این حوزه تشویق کنیم تا بخشی از مشکلات این حوزه را از این طریق حل کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه وضعیت کتاب خوانی در کشور ما نیز با صرف نظر کردن از مطالعات در فضای مجازی، قرائت قرآن، روزنامه و کتاب‌های درسی، عددی را گزارش می‌کند که بسیار نگران کننده است و حتی از کشورهای اطراف نیز کمتر است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عوامل متعددی در کاهش ساعت مطالعه در کشور تأثیر داشته است، به تعدادی از آن‌ها اشاره کرده و افزود: بخشی به عرضه کتاب و رسیدن کتاب به دست مردم باز می‌گردد چراکه امروز با توجه به مشکلات حوزه کاغذ و مراکز فروش هر کدام به نحوی در فضا مطالعه کشور تأثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: قبلاً اطراف حرم امام رضا علیه السلام، مملو از کتاب فروشی‌ها بود و کتاب، یکی از سوغات‌های مشهد برای زائران محسوب می‌شد اما امروز شاهد این هستیم که تنها تعداد کمی از این کتاب فروشی‌ها باقی مانده است و در نتیجه آن، خرید کتاب امروز در پایین سطوح بسته سوغات زائر قرار دارد.

پژمانفر ضمن اشاره به مشکلات اهالی چاپ و نشر، خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات این حوزه، جلسه‌ای را ترتیب دادیم تا اهالی چاپ و نشر با استاندار خراسان رضوی دیدار کنند و مشکلات این حوزه را با وی در میان بگذارند.

 

 

مهر