هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 19:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398 ساعت 11:49
پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398 11:47 ساعت
2019-4-25 11:49:46
شناسه خبر : 315515

علی اکبر تورانیان از ناشران کشورمان در گفت‌‌وگو با فارس،‌ ضمن گلایه از تخصیص یارانه به بخش خارجی نمایشگاه کتاب اظهار داشت: در بحث یارانه کتب خارجی بحث ما این بود که یارانه همواره به تولید داخل باید تخصیص یابد و هیچ جای دنیا نمی‌توانید نشانه‌ای بیابید که یارانه به کالای خارجی تخصیص یابد.

 

وی افزود: در حال حاضر بخشی از ناشران خارجی همچون «مک گروهیل» (شرکت سهامی انتشاراتی که مرکزیت آن در نیویورک قرار دارد) و یا نمایندگانی که کتاب‌های ناشران خارجی را در نمایشگاه ارائه می‌کنند و یا شبکه‌های توزیع کتب خارجی شامل یارانه می‌شوند! اما سؤال اینجاست که آیا درست است در حالی که آمریکا ما را تحریم می‌کند ما در نمایشگاه کتاب تهران به ناشر آمریکایی یارانه بدهیم؟

 

تورانیان تصریح کرد: این مسئله منطق ندارد و ما به این نحو تخفیف معترضیم. آقایان معتقد هستند سایر وزارتخانه‌ها با ما مشارکت کردند و ما یارانه داده‌ایم، اما ما در بحث کتب خارجی در ایران مشکلی نداشته و نداریم. ناشران ما به شکل افست کتاب‌ها را منتشر می‌کنند، چرا که ما عضو کپی‌رایت نیستیم و ارشاد به این دست آثار به راحتی مجوز می‌دهد. در عین اینکه این آثار با یک ششم قیمت کتب اصلی عرضه می‌شود.

 

به گفته تورانیان، این کار مسئولان وزارت ارشاد اشتباه محض است. در شرایطی که کشور تا این حد مشکلات ارزی دارد و برای کاغذی که باید وارد کنیم نیازمند ارز هستیم و بانک مرکزی قادر به تامین آن نیست، یارانه دادن به کتب خارجی معنایی ندارد.

 

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۵ میلیارد یارانه برای این بخش قرار داده شده و متاسفانه دست‌هایی پشت پرده است که تلاش برای تحقق این ارز را ادامه می‌دهد.

 

تورانیان گفت: این مسئله مورد اعتراض ناشران داخلی واقع شده و ما معتقدیم باید جلوی آن گرفته شود.