هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 9 خرداد 1399
ساعت 05:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 ساعت 17:44
سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 17:38 ساعت
2019-4-23 17:44:17
شناسه خبر : 315403
حسین سعیدی در نشست خبری به مناسبت برگزاری سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به حضور متمرکز آستان قدس رضوی با محوریت انتشارات به‌نشر به عنوان بزرگترین ناشر شرق کشور در نمایشگاه از عرضه دو هزار و ۴۰۰ عنوان کتاب با موضوعات متعدد و برای گروه های سنی مختلف از تمامی موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی در فضایی حدود ۳۰۰ متر مربع خبر داد و اظهار کرد: این تعداد اثر در چهار غرفه عمومی، کودک و نوجوان، دانشگاهی و بین الملل در معرض دید علاقه‌مندان قرار می گیرد.
 
وی با اشاره به تفیک تعداد آثار افزود: در بخش عمومی یک هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب، بخش کودک ۶۰۰ عنوان کتاب، ۲۰۰ عنوان کتاب در بخش دانشگاهی و ۳۰۰ عنوان کتاب نیز در بخش بین الملل و عربی عرضه می شود.
 
مدیرعامل به‌نشر با بیان اینکه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی در کشور از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌شود، تصریح کرد: علاوه بر تازه های به‌نشر، جدیدترین آثار دیگر موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی همچون بنیاد پژوهش‌های اسلامی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد، بنیاد فرهنگی رضوی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا (ع)، مؤسسه جوانان و سایر تولیدات بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی در این غرفه ها ارائه می شود.
 
وی متذکر شد: موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی با محوریت به‌نشر برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران هفت هدف اصلی شامل عرضه و توزیع کتاب، تامین و خرید کتاب و محصولات مورد نیاز سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، فعالیت های فرهنگی و تخصصی، ارتباط با پدیدآورندگان و نویسندگان، ارتباط با نخبگان و فعالان فرهنگی، ارتباط تجاری با مجموعه ناشران و پخش کنندگان و تبلیغ و برندسازی فعالیت های فرهنگی آستان قدس رضوی را دنبال می کند.
 
سعیدی با اشاره به مدیریت غرفه های شرکت کننده در نمایشگاه خاطرنشان کرد: در بخش عمومی انتشارات به‌نشر، در بخش دانشگاهی دانشگاه امام رضا (ع) و علوم اسلامی رضوی و در بخش بین المللی و عربی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی به عنوان متولی حضور دارند.
 
ارائه ۲۰۰ اثر از جدیدترین آثار «به‌نشر» در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
 
سعیدی در ادامه با بیان اینکه امسال انتشارات به‌نشر با حدود ۲۰۰ اثر جدید در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور خواهد داشت، افزود: مهم‌ترین این آثار مجموعه کتاب‌های رمان بزرگسال است.
 
وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی مهم ترین رویکرد و سیاست آستان قدس رضوی حضور به عنوان ناشر مذهبی و مرجع می باشد، افزود: در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۱۵ رمان جدید از به‌نشر و ۱۳ عنوان کتاب در ۲۰ مجلد برای نوجوانان در موضوعات معارف اسلامی، سنت و سیره اهل بیت (ع)، گفتمان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و سبک زندگی اسلامی از نویسندگان برجسته کشور رونمایی خواهد شد.
 
مدیرعامل به‌نشر ادامه داد: از مجموعه تولیدات به‌نشر در پایان سال ۹۷، مجموعه ۱۵ جلدی «یک روایت معتبر» که به بیان وقایع و حوادث انقلاب اسلامی می‌پردازد و رمان «هم قسم» شرح زندگی و خاطرات ام یاسر، همسر شهید سید عباس موسوی؛ دبیرکل پیشین حزب‌الله لبنان، در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی خواهد شد.
 
خرید منابع جدید مورد نیاز سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی توسط «به‌نشر»
 
مدیرعامل به‌نشر با بیان اینکه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی در سطح کشور است که زمینه حضور عمده فرهیختگان نخبگان، فرهنگیان، دانشجویان و حوزویان را فراهم می‌کند، افزود: ارتباط و همفکری با نخبگان و فعالان فرهنگی، ارتباط با پدید آورندگان و هنرمندان تولید آثار مکتوب، ارتباط تجاری و نهادی با ناشران فعال کشور، اجرای فعالیت‌های فرهنگی در سرای اهل قلم، فروش کتاب‌های تولید شده آستان قدس رضوی و تبلیغ و برندسازی فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی، مهم‌ترین اهداف ما از حضور در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است که براساس اهداف تعیین شده در چهار محور اجرایی، فرهنگی، تجاری، اطلاع رسانی و تبلیغات، برنامه‌هایی را اجرا خواهیم کرد تا حضور قدرتمندی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران داشته باشیم.
 
وی با اشاره به اینکه مسئولیت خرید منابع جدید مورد نیاز سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و سایر کتابخانه های وابسته از نمایشگاه کتاب تهران نیز بر عهده به‌نشر است، افزود: با توجه به حضور گسترده ناشران مختلف؛ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بهترین محمل برای تامین منابع و کتاب‌های کتابخانه‌های وابسته آستان قدس رضوی با قیمت مناسب است.
 
۲۷ اثر جدید «به‌نشر» برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود
 
مدیرعامل به‌نشر گفت: ۲۷ عنوان کتاب جدید از تازه های در دست انتشار به‌نشر به سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می رسد و برای اولین بار عرضه می شود.
 
وی ادامه داد: این آثار شامل رمان، داستان کوتاه، شعر، قرآن و ادعیه در گروه های عمومی، کودک و بزرگسال و با موضوعات فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی، سبک زندگی، سنت و سیره اهل بیت (ع)، معارف اسلامی و متون دینی می باشد که در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود.
 
سعیدی با اشاره به عناوین این آثار خاطرنشان کرد: «اوسنه‌ی گوهرشاد»، «آبی ها» و «موقف» با موضوع رضوی، سنت و سیره اهل بیت (ع) و فرهنگ زیارت به عنوان جدیدترین آثار سعید تشکری از نویسندگان مشهدی و مدرسان ادبیات داستانی و دراماتیک در نمایشگاه عرضه خواهد شد.
 
مدیرعامل به‌نشر در ادامه افزود: «فضای مجازی» به قلم سید ابوالحسن فیروزآبادی عنوان دیگر اثری است که توسط انتشارات به‌نشر با موضوع سبک زندگی به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می رسد، همچنین کتاب «مثل یک خواب عمیق» از مجموعه گنجینه رمان نوجوان با موضوع سبک زندگی اسلامی نوشته عزت الله الوندی از دیگر تولیدات جدید این انتشارات است.
 
سعیدی متذکر شد: «سنگر علاف ها» و «پیرمرد و حوری» با موضوع فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی عنوان جدیدترین آثار اکبر صحرایی است که انتشارات به‌نشر در سال ۹۷ کتاب «آرزوی چهارم» از سری مجموعه روزهای جنگ را از وی برای کودک و نوجوان منتشر کرده بود.
 
وی بیان کرد: «سنگر علاف ها» و «پیرمرد و حوری» از تولیدات جدید به‌نشر برای گروه سنی بزرگسال است که در نمایشگاه کتاب تهران در دسترس علاقه مندان خواهد بود.
 
«روطه؛ جبهه‌ای به عرض ۱۰ متر» نوشته احمد طاووسی، «یک روایت معتبر درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری» از مجموعه یک روایت معتبر، «مرد قورباغه‌ای» از مجموعه روزهای جنگ و «خبر ناگهان پخش شد» از مجموعه اشعار انقلاب سروده سید سعید هاشمی از دیگر آثار منتشر شده و در دست انتشار به‌نشر با موضوع فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران خواهد بود که مدیرعامل به‌نشر به آن اشاره کرد.
 
وی یادآور شد: در حوزه معارف اسلامی، «مبانی حسابرسی از دیدگاه جهان بینی اسلامی» نوشته حسین کیانخواه، «۵۰ تکلیف و وظیفه مؤمن نسبت به دیگران از امام سجاد (ع)»، «سه فندق گمشده» از مجموعه داستان های شکر خدا نوشته کلرژوبرت نویسنده فرانسوی و مسلمان، «یک سبد انجیر بچین» از مجموعه فرهنگ وقف نوشته سید محمد مهاجرانی و «روزی که ماه دلش گرفت» به قلم مرتضی دانشمند از مجموعه قصه های احکام برای کودکان به سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می رسد.
 
سعیدی تصریح کرد: در حوزه متون دینی، قرآن کریم «خط عثمان طه» در سه قطع جدید با جلد چرم رنگی، مناجات با خدا شرح حدیث شریف کساء، دعای علقمه، ختم سوره مبارکه یس به انضمام زیارت عاشورا و دعای توسل و مناجات استغفار هفتاد بند از حضرت امیرالمؤمنین (ع)، در قطع نیم جیبی و جیبی برای نخستین بار توسط به‌نشر به نمایشگاه می رسد.
 
وی با اشاره به کتاب های در دست انتشار با موضوع سنت و سیره اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: علاوه بر سه اثر از سعید تشکری، کتاب های «اسم تو یعنی بهار» نوشته شاهین رهنما، «سبک زندگی و گفتار پیشوایان برگزیده» و جلد ششم از مجموعه قصه های نهج‌البلاغه با عنوان «گنجشک ها تب کرده اند» از مجید ملامحمدی در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود.
 
مدیرعامل به‌نشر تاکید کرد: عناوین «آواز آسمانی عشق» به قلم حمیدرضا سهیلی از نویسندگان پیشکسوت مشهدی و «دل اندروا» نوشته ام البنین ماهر از نویسندگان نوقلم سلسله نشست های عصرانه داستان نویسان رضوی در سه شنبه های به‌نشر می باشد که به نمایشگاه کتاب تهران می رسد.
 
وی یادآور شد: جلد ۶ تا ۱۰ «قصه ما مثل شد» نوشته محمد میرکیانی که توسط انتشارات به‌نشر منتشر شده است در قطع وزیری کوتاه و جیبی به نمایشگاه کتاب می رسد.
 
وی همچنین از رونمایی آثار دیگر موسسات آستان قدس رضوی همچون جلد دوم کتاب «دایره المعارف آستان قدس رضوی»، «احادیث کاشی های ظرفام»، «صعود چهل ساله» و … در نمایشگاه کتاب خبر داد.
 
حضور نویسندگان و اجرای برنامه های فرهنگی در غرفه های «به‌نشر»
 
سعیدی با اشاره به حضور نویسندگان کتاب های کودک و نوجوان و بزرگسال در غرفه های این انتشارات در سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تصریح کرد: دیدار علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی با نویسندگان و جشن امضاء و رونمایی آثار از جمله برنامه های فرهنگی انتشارات به‌نشر در مدت زمان برگزاری نمایشگاه کتاب می باشد.
 
وی از برگزاری نشست تخصصی تصویرگری ادبیات دینی کودک در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و یادآور شد: جزئیات برنامه های فرهنگی انتشارات به‌نشر در نمایشگاه کتاب نیز به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.
 
برگزاری پویش مردمی «کتاب نذری» برای دومین سال متوالی در نمایشگاه کتاب تهران
 
مدیرعامل به‌نشر همچنین از فعالیت پویش مردمی «کتاب نذری» برای دومین سال متوالی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و افزود: غرفه های انتشارات به‌نشر در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب میزبان تمام واقفان کتاب خواهد بود تا با حضور در این غرفه‌ها کتاب‌های خود را اهدا کنند.
 
وی رسالت پویش مردمی «کتاب نذری» را افزایش توجه مردم به کتابخوانی و نذر کتاب عنوان کرد و افزود: یکی از اصلی‌ترین موانع مطالعه کتاب نبود امکانات و قدرت خرید به ویژه در مناطق محروم کشور است که بخشی از این نیاز با اهدای کتاب و ایجاد کتابخانه برطرف می شود.
 
سعیدی با تاکید بر اینکه در این پویش مردمی هیچ محدودیتی برای اهدای کتاب وجود ندارد، یادآور شد: شهروندان می‌توانند در هر موضوعی کتاب‌های نو و یا استفاده شده را نذر کنند.
 
وی تصریح کرد: تمام کتاب‌ها بعد از تجمیع، از لحاظ تمیزی و فرسودگی پالایش و بر اساس موضوعات استاندارد و قابل استفاده دسته‌بندی می‌شوند تا برای تجهیز هدفمند کتابخانه‌های مناطق محروم، اهدا به دانش‌آموزان نیازمند یا ایجاد کتابخانه سیار، آرشیو شوند.
 
تمدید پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» تا پایان اردیبهشت ماه
 
مدیرعامل به‌نشر همچنین از تمدید پویش مطالعاتی کشوری «در هوای انقلاب» تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد و افزود: با توجه به حضور گسترده علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در نمایشگاه کتاب تهران و استفاده از این ظرفیت عظیم کتابخوانی، پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» تمدید می شود.
 
وی با تاکید بر اینکه پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» در سه بخش برگزار می شود، افزود: در بخش نخست این پویش مطالعاتی سه رُمان انقلاب شامل کتاب های «خلوت مدیر»، «تیغ و تاج» و «آدم های غلط» از آثار منتشر شده در سال ۹۷ و پرفروش های به‌نشر به عنوان منابع پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» انتخاب شده اند.
 
سعیدی با اشاره به فعالیت ۳۲ مرکز فعال فروشگاهی عرضه کتاب در مشهد و دیگر استان های کشور افزود: افزایش ۳۰ درصدی فروش در نمایشگاه بین المللی کتاب پیش بینی شده است.
 
برنامه ریزی تولید ۴۰۰ عنوان کتاب در سال ۹۸
 
وی با بیان اینکه در سه سال اخیر تولید کتاب در موضوع امام رضا (ع) و زیارت به ۱۲۹ اثر رسیده است، افزود: در این مدت بیش از ۸۹ درصد آثار تولیدی به‌نشر در حوزه معارف اسلامی، سبک زندگی، سنت و سیره رضوی و… بوده است.
 
مدیرعامل به‌نشر با گریزی به برنامه های سال ۹۸ این انتشارات افزود: برنامه ریزی برای تولید حدود ۴۰۰ عنوان کتاب، رشد ۴۰ درصدی فروش و افزایش برنامه های تبلیغی و ترویجی پیش بینی شده است.
 
وی در ارتباط با عرضه سه هزار محصول سوغات فرهنگی زائر از ۶۰۰ تولید کننده داخلی در فروشگاه بزرگ سوغات زائر رضوی اظهار کرد: بر مبنای این رویکرد تولید بیش از ۳۵۰ محصول سوغات فرهنگی زائر در دستور کار قرار دارد که در یک سال اخیر هفت میلیارد تومان گردش کالا برای فروشگاه به ارمغان آورده است.
 
سعیدی در پایان از افتتاح چهار شعبه جدید عرضه کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر در مراکز استان ها و دو شعبه در حاشیه شهر مشهد به عنوان برنامه های این انتشارات در سال ۹۸ خبر داد.