98/2/3 - 15:05 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 315357
سفر یکی از هیجان انگیزترین تفریحات به حساب می آید. زمانی سفر خوش می گذرد که قبل از مسافرت برنامه ریزی درستی و حسابی انجام شود. مخصوصا برنامه مسافرت شما به خارج از ایران باشد و اگر با قوانین پرواز آشنایی نداشته باشید، اضطراب و دلهره پرواز را در شما چندین برابر می کند. همین موضوع باعث می شود که هیچگونه لذتی از مسافرت خود نبرید.
سفر یکی از هیجان انگیزترین تفریحات به حساب می آید. زمانی سفر خوش می گذرد که قبل از مسافرت برنامه ریزی درستی و حسابی انجام شود. مخصوصا برنامه مسافرت شما به خارج از ایران باشد و اگر با قوانین پرواز آشنایی نداشته باشید، اضطراب و دلهره پرواز را در شما چندین برابر می کند. همین موضوع باعث می شود که هیچگونه لذتی از مسافرت خود نبرید.
یکسری نکات برای سفر های خارجی وجود دارد که باید قبل از رفتن در مورد آنها بیشتر بدانید، اینطوری می توانید اطمینان داشته باشید که سفری عالی در پیش خواهید داشت. در ادامه همراه ما باشید تا تمام نکات لازم برای سفرهای خارجی را برای شما بازگو کنیم.

 

گذرنامه  و ویزا فراموش نکنید

برای خارج شدن از کشور الزام است که گذرنامه و ویزا همراه داشته باشید. البته ویزای معتبر است که 6ماه از صدور آن گذشته باشد. ایرانی ها تنها به برخی از کشورها بدون اینکه ویزای داشته باشند اجازه ورود خواهند داشت و در بقیه کشورها مخصوصا کشورهای اروپایی حتما باید ویزای مخصوص خود را دریافت کنند.

انواع مختلف ویزا اعم از ویزای توریستی، ویزای کاری،  ویزای تجاری و کاری و غیره  می باشد و شما باید برای مسافرت به کشورهای خارجی باید ویزای توریستی دریافت کنید.

 

فیش پرداختی عوارض از خروج از کشور را همراه داشته باشید.

عده ای از مسافران پرداخت عوارض خروج از کشور را در روزی که پرواز دارند انجام می دهند. اینکار بسیار اشتباه است، به این دلیل که با صف های طولانی  از مسافران که عوارض خود را پرداخت نکرده اند روبرو خواهند شد.  حتما چند روز قبل عوارض خروج را پرداخت کنید و همراه خود داشته باشید. در فرودگاه باید به مسئول مرتبط آن تحویل دهید.

 

 

 

 میزان ورود بار به هوایپما به چه مقداریست؟

حداکثر بار مجاز در پروازهای خارجی بسیار متفاوت است. میزان باری که باید داخل هواپیما ببرید بستگی به نوع هواپیما، شرکت هواپیمایی، مسیر پروازی و نوع بلیت دارد. اما معمولا میزان بار که اجازه ورود به داخل هواپیما دارند حدود 30 کیلوگرم است؛ البته چنین چیزی بستگی به بلیت که خریداری می کنید دارد.

 

اگر بلیت هواپیما خود را از نوع کلاس بیزینس خریداری کنید؛ می توانید 10 تا 20 کیلوگرم  حمل بار اضافی داخل هواپیما ببرید.  یک نکته بسیارمهم که همه مسافران از آن غافل می شوند این است که فکر می کنند اگر دو نفر باشند می توانند یک چمدان 50 کیلویی همراه خود وارد هواپیما کنند اما این اشتباه است که هر نفر فقط می تواند یک چمدان 30 کیلویی همراه خود ببرند.

 

بطور کلی شما می توانید دو نوع بار همراه خود داخل هواپیما ببرید، یک مدل باری است که می توانید درون کابین هواپیما همراه خود ببرید و هر ایرلاینی متفاوت است و باید هنگام دریافت بلیت از مسئول آن بپرسید.

 

و نوع دیگر هم چمدان و ساک های مسافران است که قسمت باربری هواپیما می برند و به مقداری محدود اجازه دارید حمل بار داشته باشید. پس قبل از رفتن چنین مواردی را چک کنید.

 

چه نوع وسایلی غیر مجاز در پروازهای خارجی ممنوع هستند

در پروازهای خارجی ورود یکسری وسایل غیر قانونی هستند، برخی از آنها را برای شما معرفی خواهیم کرد اما حتما قبل از خرید بلیت از ایرلانی که می خواهید استفاده کنید سوال بپرسید تا دردسری برای شما بوجود نیاید.

 

حمل وسایل زیر به داخل هواپیما می تواند غیر قانونی باشد و برای مسافران دردسر ایجاد کنند. این وسایل شامل موارد زیر می گردد:

 

 • انواع مواد آتش زا؛ مواد منفجره و هرماده ای که به سرعت آتش می گیرد
 • انواع اسپری خوشبو کننده، پاک کننده، تافت، چسب مو و غیره
 • کپسول و اسپری شیمیایی تحت فشار مانند گاز اشک آور، بیهوش کننده(اتانول، لیدوکائین و غیره)، گاز مایع
 • انواع مواد اسیدی خوارکی و غیر خوارکی مانند سرکه، آبلیمو، اسید و غیره
 •  

و همچنین داخل بردن یکسری وسایل داخل کابین ممنوع و غیر قانونی هستند مانند وسایل زیر:

 

 • انواع اشیا و ابزار برنده و شیشه ای مانند تیغ موکت بری، چاقو؛ بطری، ناخن گیر، تیغ جراحی، پنجه بکس  و غیره
 • پیچ گوشتی؛ آچار؛ سیم؛ طناب و غیره
 • هرگونه اسباب بازی که شباهت بسیاری به اسلحه واقعی دارد
 • انواع سلاح گرم مانند سلاح نظامی، شکاری و ساچمه زن
 • انواع فشنگ جنگی، شکاری و ورزشی

 

 

 برای پرواز زمان را از دست ندهید

در پروازهای خارجی بهتر است که حداقل 3 ساعت قبل به فرودگاه بروید. اگر سفر شما در زمان های شلوغ مانند عید نوروز و تعطیلات رسمی حتما زودتر از زمان موعد به فروگاه بروید تا سفر خودتان به زیباترین شهر جهان را از دست ندهید.

 

به این دلیل می گوییم زودتر به فرودگاه بروید تا تحویل بار، بررسی گذرنامه و بازرسی بدنی را انجام گیرد حداقل چندساعت طول خواهد کشید. نکات گفته شده مهم ترین نکته ها برای سفرهای خارجی هستند که قبل از پرواز باید حتما انجام دهید تا اجازه ورود به کشور مورد نظر را داشته باشید.