هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 18 شهريور 1398
ساعت 03:38
به روز شده در :
سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 ساعت 13:48 2019-4-23 13:48:02
شناسه خبر : 315331
رئیس کمیسیون عمران مجلس جزئیاتی از گزارش این کمیسیون درباره سیل‌های اخیر را تشریح کرد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس جزئیاتی از گزارش این کمیسیون درباره سیل‌های اخیر را تشریح کرد.
 
محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه ویژه این کمیسیون با وزرای نیرو و کشور درباره آخرین وضعیت رسیدگی به سیل‌زدگان، گفت:گزارش اولیه رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان و اقدامات دستگاه‌ها در این حوزه آماده شده و گزارش نهایی آن نیز تا دو هفته آینده آماده می‌شود.
 
وی با اشاره به جزئیاتی از گزارش اولیه کمیسیون عمران درباره حادثه سیل، اظهار داشت: در این گزارش ابهاماتی وجود دارد، ما در کشور برای مواجهه با بحران، خلاء قانونی نداریم و دستگاه‌ها نمی‌توانند کوتاهی‌های خود را ناشی از این مسئله قلمداد کنند.
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه دستگاه‌ها به وظایف خودشان در مواجهه با سیل به خوبی عمل نکرده‌اند، گفت: موضوع تصرف و لایروبی رودخانه‌ها، کنترل مخازن سدها و مدیریت بحران، از جمله ایرادات اساسی و کوتاهی دستگاه‌ها در مواجهه با سیل‌های اخیر است که در گزارش کمیسیون عمران به آن پرداخته شده است.
 
رضایی‌کوچی با ابراز تأسف از اینکه در سال‌های اخیر به دلیل کمبود بارندگی‌ها، سیلاب‌ها فراموش شده‌اند، افزود: بسیاری از مسیر رودخانه به دلیل طرح‌های ریل‌گذاری راه‌آهن مسدود شده که مثال آن نیز، مسیر رودخانه قمرود است که توسط دولت برای احداث منوریل مسدود شده است.
 
وی با بیان اینکه باید تحلیل درستی از وضعیت آینده کشور به لحاظ بارندگی‌ها داشته باشیم و براساس آن شرایط و بستر رودخانه ها را تعریف کنیم، اظهار داشت: به شورای عالی شهرسازی کشور تکلیف کرده‌ایم که برای منازلی که تخریب شده و قرار است بازسازی شود، جانمایی درستی صورت گیرد.
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: از این به بعد، حتما باید برای موضوع رودخانه‌ها موارد ایمنی رعایت شود و شورای عالی شهرسازی نیز دقت بیشتری در این باره داشته باشد.
 
رضایی‌کوچی تصریح کرد: بنده به وزرای راه و کشور گفته‌ام که هر جایی، رودخانه های ‌اصلی در شهرهای بزرگ مشکل دارند، مکاتبات با مسئول مربوطه برای بهسازی و باز کردن مسیر رودخانه‌ها صورت گیرد؛ اگر مشکلات این رودخانه‌ها نادیده گرفته شود، در آینده می‌تواند خطراتی برای کشور ایجاد کند.
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس در پایان خاطرنشان کرد: گزارش این کمیسیون درباره اقدامات دستگاه‌ها در رسیدگی به سیل‌زدگان هم به موضوع دستگاه‌هایی که قصور کرده‌اند، پرداخته و هم راهکارهایی ارائه شده تا از این پس شاهد چنین اتفاقات تلخ و ناگواری در کشور نباشیم و بتوانیم خسارات سیل را به حداقل برسانیم.
 
مبع:تسنیم