هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 مرداد 1398
ساعت 23:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 10:25 2019-4-20 10:25:59
شناسه خبر : 314967
رئیس جمهور روسیه در دیدار با همتای تاجیکستانی خود از وضعیت امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرد و خواستار ایجاد پایگاه نظامی در این کشور شد.
رئیس جمهور روسیه در دیدار با همتای تاجیکستانی خود از وضعیت امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرد و خواستار ایجاد پایگاه نظامی در این کشور شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با «امامعلی رحمان» همتای تاجیکستانی خود درباره وضعیت امنیتی افغانستان و تاثیرگذاری آن بر کشورهای منطقه بحث کرده است.
 
رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که در نشست‌های بین‌المللی باید درباره امنیت و وضعیت سیاسی افغانستان بیشتر تمرکز شود زیرا در امنیت کشورهای منطقه نیز تاثیر دارد.
 
پوتین اظهار داشت: وضعیت منطقه نگران کننده است و گفت‌وگو در این مورد ضروری است زیرا وضعیت کلی افغانستان و چالش‌های تاثیرگذار آن بر امنیت منطقه حائز اهمیت است.
 
تاجیکستان از جمله کشورهای آسیای مرکزی محسوب می‌شود که با ولایت بدخشان در شمال افغانستان مرز مشترک دارد.
 
همزمان با تشدید ناامنی‌ها در افغانستان شماری از کشورهای آسیای مرکزی و روسیه از سرایت ناامنی‌ها از افغانستان به آسیای مرکزی بارها ابراز نگرانی کردند.
 
آمریکا متهم است که با استفاده از مرزهای مشترک افغانستان به دنبال صدور تروریسم به کشورهای آسیای مرکزی است تا از این طریق مرزهای روسیه را ناامن کند.
 
«الکساندر بوردنیکوف» رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه نیز اخیرا از فعالیت‌ گروه تروریستی داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد.
 
وی تصریح کرد که تروریست‌های داعشی از سوریه وارد افغانستان می‌شوند که این موضوع یک تهدید جدی برای امنیت کشورهای آسیای مرکزی و منطقه محسوب می‌شود.
 
رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه اظهار داشت: با وجود تلفات سنگین تروریست‌ها در عراق و سوریه، داعش و القاعده در صورت تنظیم جنگجوهای شان در افغانستان می‌توانند دوباره به یک تهدید جدی تبدیل شود.
 
گروه تروریستی داعش در سالهای اخیر در افغانستان به دلیل حملات طالبان به شدت تضعیف شده و تنها حضور این گروه تروریستی به ولایت‌های شرقی افغانستان محدود شده است.