هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 بهمن 1398
ساعت 18:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 09:51
شنبه 31 فروردين 1398 09:49 ساعت
2019-4-20 09:51:58
شناسه خبر : 314962
رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به اعلام زمان حذف زوج و فرد درپایتخت، گفت: عوارض غیرقانونی اخذ شده توسط شهرداری در سال گذشته می‌تواند به حساب کارت شارژ شهروندان انتقال و برای محدوده ترافیکی امسال استفاده شود.
رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به اعلام زمان حذف زوج و فرد درپایتخت، گفت: عوارض غیرقانونی اخذ شده توسط شهرداری در سال گذشته می‌تواند به حساب کارت شارژ شهروندان انتقال و برای محدوده ترافیکی امسال استفاده شود.
 
محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران، در ارتباط با اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد در سال گذشته اظهار داشت:‌ از سال 97 تعرفه‌ای برای این مسئله نداشته‌ایم و معاونت  حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران لایحه را  تفسیر و بر اساس آن عوارضی را  دریافت کرد که این مسئله شکایت شهروندان را به همراه داشت و ما نیز نظرمان را کتباً اعلام کردیم که این عوارض نباید اخذ می‌شد.
 
وی افزود: رئیس شورای شهر تهران نامه‌ای در این زمینه به شهرداری ابلاغ کرد و از نظر ما اخذ عوارض قانونی نیست، البته هر نوع استفساریه یا سوالی را که شهردار بیان کند، در شورای شهر آن را مطرح و بررسی می‌کنیم ولی نظر ما همان نظر رئیس شورای شهر تهران است.
 
عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه پلیس راهور هم نظرش با ما یکی است و یکی از دستگاه‌های نظارتی کشور هم طی مکاتباتی اعلام کرده که اخذ عوارض در سال 97 غیرقانونی بوده است، ادامه داد: البته برای سال 98 باید به این نکته توجه داشت که دیگر زوج و فرد وجود ندارد و این مسئله به حلقه دوم تبدیل شده است.
 
علیخانی اعلام کرد:‌ مبنای ورود و خروج در سال 98 دیگر بر اساس زوج و فرد بودن خودروها نیست و این مسئله بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک است که پلیس نیز عضو آن بوده و این موضوع را تأیید کرده است. 
 
وی خاطرنشان کرد: در سال 98 بر اساس این مصوبه تغییراتی انجام گرفته است ولی باید به این نکته توجه داشت که اخذ عوارض برای سال 97 هیچگونه وجاهت قانونی ندارد.
 
وی گفت: اگر شهردار تهران استفسار کند باید این موضوع در صحن بررسی و بعد از آن به هیأت تطبیق اعلام و رأی نهایی اجرایی شود.
 
عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه احتمال بازگشت عوارض غیرقانونی در سال 97 به شهروندان وجود دارد، گفت: این مسئله قابل انجام است و باید محاسبه شود؛ اگر قرار بر برگشت این عوارض باشد مبلغ آن به حساب کارت شارژ شهروندان منتقل و افراد می‌توانند از آن برای محدوده ترافیک سال 98 استفاده کنند.
 
بر اساس این گزارش، شهروندان در سامانه فارس من خواستار تعیین  تکلیف عوارض غیر قانونی محدوده طرح زوج و فرد سال 97 شهرداری تهران شدند.
 
شهروندان اعلام کردند که اواخر سال 97 از سوی شهرداری تهران پیامک های با موضوع بدهی خودرو بابت عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد برای شهروندان ارسال شده است. علیرغم پیگیری های بعمل آمده تکلیف این بدهی ها مشخص نشده و در سامانه شهرداری خودرو بدهکار می باشد. اولا: طبق روال سنوات گذشته در صورت ورود خودرو به محدوده طرح باید توسط پلیس راهور جریمه شود. ثانیا:در صورت تغییر قانون باید موضوع اطلاع رسانی دقیق می شد تا مردم سردرگم نشوند ثالثا: در خصوص ورود غیر قانونی به محدوده طرح، شهرداری می بایستی بلافاصله از طریق پیامک فرد را از نوع تخلف ، زمان و مکان آن آگاه می کرد. رابعا:شهرداری بعد از گذشت چند ماه پیامکی مبنی بر اعلام بدهی بدون دادن اطلاعات دقیق از نحوه تخلف ارسال نموده که قابل پیگیری هم نمی باشد. خامسا: مستندات شهرداری اعم از عکس ، تاریخ ، ساعت و محل تخلف قابل مشاهده و پیگیری نیست که موجب رفع شک و شبهه افراد شود. . علیهذا درخواست داریم شهرداری بدهی های سال 97 این دسته از خودروها را از حساب آنها کسر و از ابتدای سال 98 طبق قوانین جدید که اطلاع رسانی شده عمل نمایند. سپاسگزاریم.
 
منبع:فارس