هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 23 شهريور 1398
ساعت 07:05
به روز شده در :
پنجشنبه 29 فروردين 1398 ساعت 14:47 2019-4-18 14:47:09
شناسه خبر : 314916
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه نتیجه کارهای فرهنگی در طول زمان مشخص می شود، تأکید کرد: عرصه فرهنگ و هنر نباید به مسائل سیاسی و حزبی آلوده شود.
فیروز فاضلی ظهر پنجشنبه در نشست هم اندیشی با کانون خبرنگاران شهرستان فومن که در سال اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد با اشاره به اینکه فومن دیار عالمان بزرگی همانند آیت الله بهجت فومنی و شخصیت‌های فرهنگی و هنری و علمی است، اظهار کرد: شهرستان فومن در چند سال گذشته به همت مسئولان و اصحاب فرهنگ و هنر همایش‌های ملی برگزار می‌کند.
 
وی با بیان اینکه نباید کانون خبرنگاران را در تقابل با خانه مطبوعات قرار دهیم، افزود: اگر این کانون در نظر دارد تا زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان فعالیت کند باید بنابر چارچوب‌ها و قوانین وزارتخانه ثبت و عمل کند در غیر این صورت می‌تواند به صورت یک سازمان مردم نهاد از طریق فرمانداری و استانداری به ثبت برسد.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه تمدن حاصل گفتگو است، گفت: اگر تمدنی به نام تمدن اسلامی و ایرانی داریم مبتنی بر گفتگو است همه ما به عنوان انسان دارای اشتباهاتی هستیم که باید در جهت شفاف سازی گفتگو کنیم.
 
تولید محتوا وظیفه اصحاب رسانه است
 
وی در ادامه با بیان اینکه تولید محتوا بر عهده رسانه و خبرنگاران است، بیان کرد: اگر تولید محتوای مناسبی نداریم اصحاب رسانه باید در این زمینه به صورت جدی اقدام کنند.
 
فاضلی با تأکید بر لزوم توجه به سواد رسانه، تصریح کرد: در این زمینه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دوره‌های مختلفی برگزار کرده و در آینده نیز خواهد کرد.
 
وی ادامه داد: امروز با توجه به گستردگی فعالیت‌های رسانه تمامی مسئولان دستگاه‌های اجرایی نیز تا حدودی با این حوزه آشنا شده و به دنبال کسب سواد رسانه‌ای هستند،
 
فاضلی با شفاف سازی در گفتمان را در ارتقای سواد رسانه‌ای در سطح جامعه مؤثر برشمرد و افزود: در سطح شهرستان فومن نیز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان آمادگی لازم برای برگزاری دوره‌های سواد رسانه دارد.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه کار فرهنگی زمانبر است، گفت: گذر زمان نشان دهنده میزان اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی است.
 
وجود همدلی و همکاری برای ارتقای فرهنگی لازم و ضروری است
 
وی با تأکید بر لزوم جلوگیری از ترویج دروغ، افترا و تهمت در فضای رسانه‌ای جامعه، اظهار کرد: وجود همدلی و همکاری برای ارتقای فرهنگی کشور لازم و ضروری است.
 
فاضلی با اشاره به اینکه ورود مسائل سیاسی به عرصه فرهنگ و هنر ممنوع است، تأکید کرد: عرصه فرهنگ و هنر باید جدای از مسائل سیاسی و حزبی باشد.
 
وی همچنین با بیان اینکه حوزه خبر و خبرنگاری باید مورد پالایش و بررسی قرار گیرد، تصریح کرد: وزارتخانه فیلترهای برای خبرنگار حرفه‌ای مدنظر قرار داده و خبرنگار دارای هویت و معنا است اگر این هویت را داشته باشد قانون می‌گوید همه افراد و دستگاه‌های باید پاسخگوی آن باشند.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه درستی هیچکس در شکستن دیگران نیست، افزود: باید در نقدهای خود انصاف رعایت کنیم اصلی که باید مد نظر همه فعالان حوزه رسانه قرار گیرد.
 
منبع:مهر