هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 10 خرداد 1399
ساعت 22:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 29 فروردين 1398 ساعت 12:42
پنجشنبه 29 فروردين 1398 12:37 ساعت
2019-4-18 12:42:46
شناسه خبر : 314896
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: با توجه به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 98، سهمیه ای برای داوطلبان مناطق سیل زده در نظر گرفته نمی شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: با توجه به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 98، سهمیه ای برای داوطلبان مناطق سیل زده در نظر گرفته نمی شود.
 
منصور غلامی روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری گردهمایی اعضای کارگروه تخصصی برنامه ریزی و گسترش آموزش عالی در دانشگاه تربیت مدرس در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تعیین تکلیف سهمیه کنکور برای داوطلبان مناطق سیل زده، تاکید کرد: به علت تغییر ایجاد شده در زمان برگزاری کنکور بحث سهمیه ها دیگر مطرح نیست. تعویق در برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، کار را برای سازمان سنجش سخت کرد.
 
وزیر علوم در توضیح این مسئله، اظهار کرد: در این آزمون، برخی رشته ها نیمه متمرکز بوده که آزمون عملی و مصاحبه دارند و بعد از اعلام نتایج، فرایند مصاحبه ها یک ماه به طول می انجامد. در سال های گذشته کلاس های درس 18 شهریورماه شروع می شد اما در سال تحصیلی جاری نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد به سختی اعلام می شود.
 
غلامی در پاسخ به پرسشی در خصوص برگزار نشدن نشست شب گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که پیگیر دلیل تشکیل نشدن این جلسه نبوده است.
 
** پذیرش در برخی رشته ها محدود می شود
 
غلامی در مورد تعطیلی برخی رشته ها هم توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: تعداد دانش آموختگان دانشگاهی افزایش یافته و برای برخی رشته ها بازار کمتری وجود دارد؛ از این رو پذیرش دانشجو در این رشته ها مورد تجدیدنظر قرار می گیرد و این رشته ها تا حدی از دانشگاه ها حذف می شود.
 
وزیر علوم، خاطرنشان کرد: همچنین این رشته ها به برخی دانشگاه ها که تقاضای دوره های جدید دارند، اختصاص داده نمی شوند. در واقع این رشته ها تنها در دانشگاه های معدودی تدریس می شوند تا سلسله تربیت نیرو در آن رشته به طور کامل قطع نشود ولی تعداد این رشته ها را محدود می کنیم.
 
**دانشگاه ها ادغام فیزیکی نمی شوند
 
وزیر علوم همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در مورد ادغام دانشگاه های کوچک، توضیح داد: در ساماندهی برنامه ای برای تعطیلی هیچ مرکز آموزشی نداریم همچنین قرار نیست این مراکز ادغام فیزیکی شوند. در واقع چند مرکز کوچک ذیل یک تابلو به عنوان یک دانشگاه و پردیس های متعدد با مدیریت واحد قرار داده می شوند.
 
وی تاکید کرد: شاخص های این واحد جدید که از بهم پیوستن شبکه ایِ واحدهای کوچک ایجاد می شود، بالا می رود. علاوه بر این، رتبه مراکز میان دانشگاه ها در دانشگاه افزایش می یابد و در لیست دانشگاه های دنیا رتبه های خوبی برای خود تعریف می کنند. 
 
غلامی خاطرنشان کرد: این نگرانی از ادغام دانشگاه ها بیشتر در شهرهای کوچک دیده می شود در حالیکه وزارت علوم تعطیلی هیچ واحدی را در نظر ندارد.
 
** تعیین تکلیف 900 استاد پیام نور 
 
غلامی همچنین با اشاره به سوالی که یک نماینده مجلس روز گذشته در صحن مجلس از وی در خصوص دانشگاه پیام نور پرسید، اظهار کرد: متاسفانه اطلاعات شان در مورد بحث دانشگاه پیام نور کافی نبود اما مباحثی که برای نمایندگان مطرح کردم، قانع کننده بود.
 
وزیر علوم در مورد تلاش های این دانشگاه در زمینه ساماندهی نیز یادآور شد: در یک سال گذشته 900 عضو هیأت علمی این دانشگاه که بلاتکلیف بودند ساماندهی شدند و حکم شان را دریافت کردند. همچنین پرونده حدود 300 و اندی نفر از اعضای هیأت علمی پیام نور در هیأت مرکزی جذب هیات علمی به منظور بررسی و تعیین تکلیف، باز است.
 
به گفته غلامی، مراکز خالی مانده این دانشگاه و ساختمان های نیمه کاره هم ساماندهی شد.
 
**ساماندهی فنی حرفه ای و علمی کاربردی
 
وزیر علوم در ادامه با اشاره به نظر وزارت علوم در مورد رشته های کاربردی نیز گفت: رشته های کاربردی باید داوطلب ورود به دانشگاه داشته باشد؛ چرا داوطلبان ما الان در انتخاب رشته کنکور به سمت کاردانی نمی روند؟ نمی توان آنها را مجبور به این انتخاب هم کرد.
 
وی افزود: الان فضایی در جامعه وجود دارد که همه می خواهند از آخر شروع کنند و به دنبال مقطع دکتری هستند. از طرف دیگر، خروجی های آموزش و پرورش هم باید برای ورود به دوره های کاردانی تقویت شوند.
 
غلامی در مورد تحولاتی که در دانشگاه فنی و حرفه ای انجام شد، خاطرنشان کرد: تحولاتی در مقاطع کار و دانشِ آموزش و پرورش، انجام گرفت. دانشگاه فنی و حرفه ای از وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم منتقل شد.
 
وی در مورد ساماندهی اعضای هیأت علمی این دانشگاه به نکته ای اشاره کرد و افزود: فنی و حرفه ای یکی از مراکزی بود که هیأت علمی حق التدریس داشت در حالیکه ما چنین ساختاری در وزارت علوم نداریم؛ امکان ندارد استادی که رابطه استخدامی دارد حق التدریس باشد.
 
به گفته وزیر علوم، این الگویی که فنی و حرفه ای از آموزش و پرورش گرفته بود در وزارت علوم ساماندهی و کد رشته های جدیدی برای آن تعریف شد.
 
غلامی در مورد دانشگاه علمی کاربردی هم اظهار کرد: وضعیت دانشگاه علمی کاربردی به خصوص فعالیت مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های اداری بازنگری شد.
 
 بر اساس مصوبه شورای عالی اداری کشور، فعالیت مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه ها متوقف شد چرا که هدف اصلی این دانشگاه فعال کردن آموزش در کنار بخش صنعت، کارگاه ها و مراکز ارائه خدمات بود.
 
وی تصریح کرد: وزارت علوم جلوی صدور مدارک غیرمرتبط برای ارتقاء شغلی در کارگزینی را گرفت.
 
منبع:ایرنا