هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 14:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 28 فروردين 1398 ساعت 15:17
چهارشنبه 28 فروردين 1398 15:11 ساعت
2019-4-17 15:17:26
شناسه خبر : 314752

به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در نشست تخصصی «روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی فرهنگی» در محل پژوهشگاه سخن می‌گفت با مهم خواندن موضوع مناظر روستایی تصریح کرد: هدف هر سالایکوموس از انتخاب شعار به مناسبت این روز درک بهتر همگان از موضوع حفاظت است.

او با اشاره به اینکه موضوع میراث کشاورزی نیز پیشتر شعار ایکوموس قرار گرفته بود افزود: این توجه باعث شد روستاهای تاریخی فرهنگی و حوزه‌های مناظر فرهنگی طبیعی بیشتر مورد پژوهش قرار گیرند به طوری که میراث کشاورزی از کبوتر خانه‌ها تا باغستان‌های سنتی بر اساس این شعار برای ثبت آماده شد.

طالبیان با بیان این که موضوع منظر روستایی با توجه به سیل امسال برای ما درس بزرگی به جای گذاشت تصریح کرد: روستاهای تاریخی که به خوبی مکان یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده اند در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیدهاند ولی روستاهایی که در این شرایط ساخته نشده اند در مواجه با سیل توان مقاومت نداشته و از بین رفته اند.

او گفت: موضوع درک حفاظت از منظر روستایی خیلی مهم است زیرا که اینها شیوه‌های زیست و دانش سرزمین هستند و لازم نیست حتماً در آن ماند بلکه می‌توانیم از دانش گذشته برای مکان یابی روستاها استفاده کنیم، توان اکولوژیک را بسنجیم و درک کنیم که از یک منبع بیشتر از نیاز نباید استفاده کرد تا تعادل ایجاد شود. کسی منکر توسعه نیست ولی متأسفانه ما همه چیز را قربانی مدرنیزم کرده ایم به نحوی که میراث‌های روستایی بسیار شکننده شده اند.

او تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از اهداف امسالش را توجه به روستاهایی قرار داده که از دانش سرزمین و تاریخی بهره دارند.

وی با انتقاد از برخی سیاست‌های دولت تصریح کرد: سیاست‌های دولت در واگذاری تسهیلات به جوانان در برخی از مناطق باعث شده بسیاری از روستاها خالی از جمعیت جوان شوند در حالی که باید به تداوم دانش گشته در نسل امروز توجه کرد تا حفاظت از میراث فرهنگی به نحو شایسته ادامه یابد. در حوزه میراث فرهنگی باید این موارد را گوشزد و تعادل بخشی کنیم.

طالبیان با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر گفت: تقریباً هیچ روستا، مرکز و اثر تاریخی دچار صدمه آن چنانی نشده در صورتیکه تمامی سازه‌های جدید دچار مشکل شده اند به نحوی که در برخی از مناطق پل‌های تاریخی به جا مانده ولی پل‌های آهنی از بین رفته اند.