هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 27 خرداد 1398
ساعت 04:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 فروردين 1398 ساعت 09:49 2019-4-15 09:49:22
شناسه خبر : 314347
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قشم از آبگیری 95درصد از سازه‌های آبخیزداری این شهرستان با حجمی بالغ بر هشت میلیون و 500هزار مترمکعب در پی بارندگی‌ دو روز اخیر خبر داد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قشم از آبگیری 95درصد از سازه‌های آبخیزداری این شهرستان با حجمی بالغ بر هشت میلیون و 500هزار مترمکعب در پی بارندگی‌ دو روز اخیر خبر داد.
 
اکبر محمودی‌زاده صبح امروز ، اظهار داشت: به دنبال بارندگی‌های دو روز اخیر در شهرستان قشم، 95 درصد از سازه‌های آبخیزداری این شهرستان آب‌گیری شده است.
 
وی حجم آب ذخیره شده در 32سازه آبخیزداری قشم را هشت میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: ظرفیت آب‌گیری 25 مورد از این سازه‌ها به مرز 100 درصد می‌رسد.
 
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قشم تصریح کرد: حدود پنج سازه نیز پس از تکمیل ظرفیت، آب‌ آن‌ها سرریز شده که سازه‌ها موجود در روستاهای تم‌گس، گوری، رمچاه و دیرستان از این قبیل هستند.
 
محمودی‌زاده ادامه داد: مجموع 32 سازه آبخیزداری قشم از ظرفیت آب‌گیری با حجمی بالغ بر 9 میلیون مترمکعب برخوردار است.
 
وی اضافه کرد: هفت سازه از ظرفیت آبگیر بالای 500هزار مترمکعب برخوردار هستند و ظرفیت 25 سازه نیز کمتر از این مقدار است که سازه‌‌های شهر سوزا و روستای کانی با ظرفیت 150هزار مترمکعب از پایین‌ترین حجم برخوردار هستند.
 
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قشم گفت: سد خاکی درکوه با گنجایش یک‌میلیون و 200هزار مترمکعب آب، بزرگترین سازه آبخیزداری شهرستان قشم به‌شمار می‌رود.
 
گفتنی است؛  «آبخیزداری» به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که برای جلوگیری از تخریب خاک در زمان سیلاب و بارش‌های سیل‌آسا و تزریق آب‌های روان به سفره‌های زیرزمینی انجام می‌شود.
 
منابع آبی ذخیره شده در این سازه‌ها در راستای اهداف کشاورزی، دامپروری و مصارف خانگی نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
 
منبع:فارس